• Konya15 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu akşam iftara nerdeyiz?

12 Eylül 2007 18:13
Bu yıl Eylül ayı hemen Ramazan Ayı’nın başlaması hem de okulların açılmasıyla tatlı bir telaşla yaşanacak.

Ramazan Ayı’nın oruç sebebiyle insanlara sağlayacağı faydaları sıralayacak değilim; bunu uzmanı olan doktorlar yapıyorlar. Olayın sosyal boyutu her yıl çok daha fazla önem kazanıyor.

Fakir ailelerle iftar açma geleneği bu yıl da devletin en üst mercilerince devam ettirilecek. Göreve başladıktan sonra ilk gezisini Van’a yapacak olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, ilk iftarını da Şırnak’ta açacak olması bölge halkına önemli bir mesaj taşıyor.

Bu tür halkla kaynaşma programlarının tetikleyicisi malumunuz belediyeler. İhtiyaç sahibi insanlara bu mübarek günlerde yardımcı olan belediyeler şimdi rotalarını başka bizden coğrafyalara çevirdiler.

Özellikle Osmanlı izleri taşıyan topraklarda bir ekmeği bir hurmayı paylaşmak için seferber olan şehirlerin sayısı gittikçe artıyor.

Bu yıl, bu şehirlere Konya’da dahil oldu. Balkan ülkelerinde yaşayan soydaşlarımızla iftar açmak için harekete geçen Konya Büyükşehir Belediyesi, burada yaşayanlarla Ramazan coşkusunu birlikte yaşayacak.

19 güzel şehirde, güzel iftar programları yapacak Konya Büyükşehir adına yakışır bir organizasyon bekliyor. Saraybosna, Mostar, Gorazde, Senidca. Tutin, Mitrovitsa, Priştina, Prizren,Üsküp, Kalkandelen, Struga. Elbasan, İşkodra. İskeçe, Gümülcine. Kırcaali, Şumnu. Bükreş, Köstence… Bu yıl her akşam iftarda bir başka Osmanlı şehrindeyiz…

UNESCO tarafından 2007 yılının Mevlâna Yılı ilan edilmesiyle dünyanın değişik kentlerinde “Konya ve Mevlâna Günleri” etkinlikleri organize eden Büyükşehir Belediyesi sema programları ve Konya’yı tanıtıcı etkinliklerini de düşündüğümüzde Konya için oldukça başarılı bir tanıtım programına imza atmış olacak.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA