• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu adaletsizlik son bulmalı
09 Şubat 2010 Salı 11:13

'Bu adaletsizlik son bulmalı'

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, Danıştay'ı kınayarak, eşitsizliğin son bulmasını istedi.
MÜSİAD Konya Şube BaşkanıAslan Korkmaz, Danıştay 8. Dairesinin YÖK'ün üniversiteye girişte farklı katsayı uygulanmasına ilişkin 17 Aralık 2009 tarihli kararının yürütmesini durdurmasını kınayarak, bu adaletsizliğin bir an önce sona ermesini ve meslek lisesi meselesinin çözüme kavuşturulmasını istedi.
 
 Korkmaz,“Meslek lisesi meselesinin ve bu katsayı eşitsizliğinin artık ülke gündeminden kalkması gerekmektedir. Gelişimini günden güne arttıran ülkemizde hala bu tür sorunların yaşanması hakikaten içler acısı bir durumdur. Meslek liselilerine haksızlık yapılmış ve bu haksızlık da hala devam etmektedir. Meslek liselerine yapılan bu adaletsizlik öğrencilerin yanında sanayimize de olumsuz etki yapmaktadır. Sanayicilerimiz yıllardan beri kalifiye eleman ihtiyacı duymaktadırlar. Bu ihtiyacın doğmasında da birinci etken katsayı eşitsizliğinin uygulamaya konmasıdır. İşsizliğin de başlıca sebeplerinden birinin kalifiye eleman eksikliğinden kaynaklandığını düşünürsek, bu gidişat ülkemiz de işsizliği daha da artıracaktır” dedi.
 
 Yürütmeyi durdurmanın birçok kesim tarafından da kınandığını vurgulayan Aslan Korkmaz, açıklamasına şöyle devam etti: “Günden güne gelişmekte olan ve dünya çapında büyük prestijler yakalayan Türkiye gibi bir ülkede günümüz meslek liseli gençlerin böyle bir uygulamayla karşı karşıya kalmış olmaları düşündürücü ve hayret verici. Nitekim bu durumdan sadece geleceğimiz olan gençlerimiz değil aynı zamanda gelecek kuşaklara ışık tutan sanayicilerimiz de muzdariptir. Üreticiler daha çok ve sağlam üretmek istemekteler. Daha çok ve sağlam üretebilmeyi başarabilmenin yollarından biri de doğru eleman yani işi bilen kalifiye elemandır. Meslek liselerine teşvik bir yana dursun siz meslek liselerinin önünü kapatmaya çalışırsanız, hiçbir gencimiz meslek liselerini tercih etmeyecek ve kendi alanında uzmanlaşamayacaktır. Hal böyleyken meslek liselerinin kapılarına kilit vurulacak, sanayicinin iş makineleri pas tutacaktır.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA