• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BSK Hastanesinden kalp hastalarına uyarı
27 Ağustos 2009 Perşembe 11:17

BSK Hastanesi'nden kalp hastalarına uyarı

Kalp hastaları Ramazan'da nelere dikkat etmeli?
Oruç tutmak mide, bağırsak ve  karaciğeri dinlendirdiği gibi kalbi ve diğer vücut organlarını da dinlendirerek iyi bir beden sağlığı oluşturmaktadır. Bu nedenle ramazan ayında sindirim sistemini ve organları yormayacak tarzda beslenme sağlanmalı, ağır ve yağlı yiyeceklerle iftarı açmaktan kaçınılmalıdır. Sağlık sorunu yaşayan bireylerde, yanlış beslenme nedeniyle sağlık sorunları daha çok artar ve önemli bir problem oluşturabilir.
Yüksek tansiyonu olanlarda, kalp yetersizliği olan ve miyokart enfarktüsü geçiren hastalarda hastalık kontrol altına alınsa bile oruç tutulmasını doktorlar riskli görmektedir. Bu tür hastalığı olanlar, hastalıkları nedeniyle vücutlarında artan tuz ve suyu azaltmak için idrar söktürücü ilaçlar kullanırlar. Bu tür ilaçların etkisi ile aşırı tuz ve su kayıpları oluşur, bu da bayılmalara ve şoklara yol açabilir. İftarda da aşırı tuz ve su yüklenmesi, pompalama gücü az olan kalbin aşırı çalışmasını sağlar, kalbi yorar. Fazla ve hızlı yemek yeme mide-bağırsak sisteminin kan dolaşımını arttırır, kalbe yük oluşturur, aşırı yük, kalp hastası olan kişinin rahatsızlanmasına neden olur.

Her kalp hastasının hastalığının derecesi farklıdır, bu yüzden kalp sorunu olan kişiler eğer oruç tutacak olurlarsa kendi durumunu en iyi bilen doktoruna danışması, ilaç düzenlenmesinin yapılmasını ve bir diyet uzmanı tarafından da beslenme düzenin ve sıklığının ayarlanmasını istemelidir. Kalp diyeti çok zorlayıcı bir diyet değildir. Sağlıklı kişilere de sağlıklı yaşamlarını sürdürmelerini tavsiye eden bir beslenme tarzıdır ve ramazan ayında daha da önem kazanmaktadır.

KALP HASTALARI İÇİN ORUÇUN YARARLARI

Kalp damar sisteminde kanın pıhtılaşma durumunu azaltır.

Koroner  kalp hastalıklarında risk faktörü sağlayan homosistein oruç tutanlarda en düşük seviyelere geriler.

İyi huylu kolesterol olan HDL yükselmekte, kötü huylu kolesterol olan LDL ve trigliseritin düzeylerinde yükselme olmaz.

Ramazan ayındaki gereksinimi diğer aylardan farklı değildir. Ramazan ayında sofralarda fazla çeşit yemek bulunmakta ve fazla kalorili (bol yağlı, salçalı vs.) hazırlanmaktadır. Bu ayda bireylerin yemek alışkanlıklarında değişiklikler oluşmaktadır. Ramazan ayında dengeli ve yeterli beslenme sağlayacak şekilde beslenme sağlanırsa; vücut belirli bir disipline girmeyi öğrenecek, aynı zamanda vücut dengesini korumayı öğrenecektir. Günlük hayatta önerilen beslenme programlarında olduğu gibi ramazan ayında da azar ve sık  besin tüketimi kalp hastaları içinde önemli olacaktır. Gün boyunca besin öğelerinin karşılanabilmesi için iftar ve sahur arası ,ara öğün sayısı ,2-3 öğün gibi arttırılmalı ve mutlaka sahura kalkılmalıdır.

 RAMAZAN AYINDA KALP HASTALARININ BESLENMELERİ KONUSUNDA DİKKAT ETMELERİ GEREKEN KURALLAR    

Ramazan ayında öğün sayısı azaldığı için metabolizma yavaşlar ve kilo alınır. Kilo almamaya dikkat edin.Size önerilen yiyecekleri ölçülü yiyin.

Yiyeceklerinizi yavaş ve iyi çiğneyiniz, azar azar yiyiniz. Bir öğünde aşırı yerseniz daha çok insülin salgılanır, yağ depolanmasına ve kolesterol yapımının artmasına neden olur.

Mideyi dinlendirerek yiyiniz.İftarda birden yiyeceklere yüklenmeyiniz.

Çok soğuk ve sıcak yiyeceklerden sakınınız.

Beyaz un ve ürünlerinden, nişastalı gıdalardan, ağır hamur işleri ve tatlılardan mümkün olduğunca beslenmeyiniz. Unutmayın ki vücuda gerektiğinden fazla karbonhidrat girdiğinde fazla miktarı karaciğerde trigliseritlere (yağlara) dönüşürler ve yağ dokusunda depolanır.

İftarınızı hafif bir çorbayla açınız. Çorbadan 15-20 dakika sonra yemeğe devam ediniz.

Tuz ve şekeri azaltınız. Çok sınırlı tüketmeye çalışınız. Hipertansiyon varsa doktorunuzun kontrolü altında ayarlama yapınız.

Toplam yağ tüketiminizi azaltın. Katı yağlar yerine ,sıvı yağları ve zeytin yağını tercih ediniz.

Balık tüketimini arttırınız. Balık yiyemiyorsanız beslenmenizde omega 3 tabletlerinden kullanabilirsiniz.

Kırmızı eti her gün yemeyiniz . En çok haftada 2-3 kez tüketebilirsiniz. Sakatatlardan uzak durunuz. Kırmızı et yerine tavuk ve hindiyi tercih ediniz. Aşırı et yenecek olursa hücrelerin protein depolama sınırı vardır. Bu sınır aşıldığında aminoasitler yağa ya da glikojene dönüşerek depolanır. Proteinlerden de trigliserit sentezi olur.

Diyet lif tüketiminizi arttırın, kuru baklagiller , tahıllar, meyve ve sebzeler iyi lif kaynağıdır. Ramazan ayında kabız olmamak için öğünlerde salata bulundurunuz.İftar ve sahur arasında en az2 litresu içiniz. Vitamin,mineraller ve sıvıdan yararlanabilmek adına iftar ve sahurda sebze ve meyve bulundurunuz.

Özellikle iftarda baharat olarak kırmızı biber kullanın , ara öğünlerde zencefil ve tarçın çayı ,alıç çayı içiniz. Çay ,kateşin içerdiğinden hem kolesterolü hem de kan basıncını düzenleyici etkisi vardır.

Aralarda diyabetle ilgili bir sorun yok ise tatlı olarak sütlü tatlıları, komposto,hoşaf, elma ,armut tatlısı (mevsime uygun) ,haftada 2 kez 20 gr arasında bitter çikolata tüketebilirsiniz.

Ara öğünlerde veya sahurda ölçülü olarak ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumları tüketebilirsiniz.

Yemeklerinizde sarımsak-soğan mutlaka bulundurunuz. Rahatsız ediyorsa sarımsak tabletleri kullanılabilir.

Ağır ,yağlı ,kızartma gibi yemeklerden kaçınınız. Daha çok ızgara ,buğulama ,haşlama ,közleme şeklinde pişirilen yemekleri tercih ediniz. Ağır yiyeceklerin yenmesi iftarda, kalp spazmların yaşanmasına, tansiyon düşmesine ve şeker yükselmesine bağlı baş ağrısı ,mide spazmı yapabilir.

Midenin asit salgısını arttıran fazla baharatlardan kaçınınız.

Gazlı içeceklerden kola ve hazır meşrubatlardan uzak durunuz. İçecek olarak ayran, dinlendirici bitkisel çaylar(papatya, melisa, kekik gibi ) içiniz. Sindirim problemi çekerseniz 1 maden suyu içebilirsiniz. Hipertansiyon var ise maden suyu içmemeye çalışınız.

Yağsız veya yarım yağlı süt, yoğurt, peynir mutlaka bulundurunuz. Ana öğünlerde, yoğurt ,ayran,uyumadan 1,5 saat önce 1SB süt  veya kefir ,sahurda da az tuzlu+tuzsuz ,yarım yağlı peynir, lor tüketin.

Kalp hastalarında sıvı ve elektrolit kaybı çok önemlidir. Yaz aylarında oruç tutmak kalp hastalarının sıvı ve mineral kayıplarını arttırabilir. Ara öğünlerde su, ayran, süt, meyve, meyve suyu, marul, sebze suyu, roka, tere, maydanoz gibi sebzeler , alıç çayı mideyi rahatlatıcı bitkisel çaylar tüketilebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA