• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Brükselde CHP liderine ne dedi
17 Eylül 2010 Cuma 09:32

Brüksel'de CHP liderine ne dedi

Füle'den Kılıçdaroğlu'na: Türkiye'de iç politika malzemesi yapılmaktan rahatsız
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Brüksel'de Avrupa Komisyonu üyesi Stefan Füle ile görüştü.

Komisyon'dan verilen bilgiye göre Füle, Kılıçdaroğlu'na Türkiye'de iç politika malzemesi yapılmaktan rahatsız olduklarını aktardı. Füle,Kılıçdaroğlu ile görüşmesinde ayrıca referandumda 1982 Anayasa maddelerinin değiştirilmesini ise memnunlukla karşıladıklarını da söyledi. Füle, Kılıçdaroğlu'na şimdi uygulamaya bakacağız. Referandum sürecinden daha ayrıntılı Türkiye'deki konuyla ilgili uygulamayı inceleyeceğiz dedi. Komisyon'dan verilen bilgilere göre ayrıca karşılıklı yanlış anlaşılmayla ilgili sorunlar da Kılıçdaroğlu Füle görüşmesinde giderildi.

Kılıçdaroğlu ve Füle görüşme sonrası ortak açıklama yaptı:

Stefan Füle: Oldukça iyi geçen bir toplantıydı. Bu bizim ilk görüşmemiz değil sonda olmayacak. Bizim şuan yapmakta olduğumuz şey Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinde bütün ortakları bir araya getirmek CHP lideri de bu ortaklardan biri. Daha önceki ortaklıklarımızda ileriye dönük güvenimiz arttı ve bu güven çerçevesinde çalışıyoruz. Referandum sonuçları ajandamızın 1. sırasındaydı

Kılıçdaroğlu ile bu anayasa paketine neden destek verdiğimizi ve doğru yolda atılmış bir adım olduğu ifadesini kullandığımızı görüştük. Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinde bu anayasa paketinin iyi yönde atılmış bir adım olarak görüyoruz. Ayrıca Kılıçdaroğlu’na Komisyon’un bu yeni referandumun kabulünde durumun bizim istediğimiz biçimde olduğunu düşündüğünü söyledim.

Sivil Anayasa hazırlıkları öncesi bütün sivil toplum örgütleri bir araya gelerek ortak bir görüşe varmalı demiştik. Şuan uyum üzerine çalışan hükümetin vaat ettiği söz bütün sivil toplum örgütleri ve partilerin katkılarıyla yapılacak olan uzlaşma. Ayrıca Kılıçdaroğlu’na Komisyonun bu değişen maddelerin uygulanmasını yakından izleyeceği konusunda güvence verdim. Bir konuda daha anlaştık, iki taraf bir araya gelerek katılım süreci ile ilgili konuları konuşacak.

Uygulamada Türkiye'yi denetleyeceğiz, Erdoğan ve Gül, uzlaşma için söz verdi. Bundan sonraki Anayasa çalışmaları hem toplumun, hem Sivil Toplum Örgütlerinin katılımıyla yapılacak.

Kemal Kılıçdaroğlu: Bu süreçte Başbakan ve Cumhurbaşkanı bir takım sözler vermişlerdir. Füle, bununla ilgili yasaların uygulanmasını yakından izleyeceklerini ifade etti. Yargı bağımsızlığı konusunda duyarlılığımızı paylaştık. Güçler ayrılığı ilkesini konuştuk. Büyük ölçüde düşünce birliği içerisindeyiz. Uygulamaları AB , bizde Türkiye’de parlamentoda yakından izleyeceğiz.

İktidara güç katmak değil, iktidarın gücünü kontrol eden mekanizmaların anayasada yer almasını, demokrasinin vazgeçilmez kurallarından birisi olarak görüyoruz. Önümüzdeki süreçte uzmanlarla Brüksel'e daha sık gelip CHP'nin düşüncelerini AB'ye aktaracağız
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA