• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Brüksel tepetaklak
28 Mayıs 2014 Çarşamba 07:39

Brüksel tepetaklak

Avrupa'daki seçimlerin yolaçtığı siyasi depremin şoku sürüyor. AB üyesi 28 ülkedeki seçim maratonunda İslamofobi yanlıları ve göçmen karşıtı ırkçılarla AB'ye karşı çıkan milliyetçi ve radikal sol partilerin başarısından sonra paniğe kapılan AB liderleri, 'hasar tespiti' için Brüksel'de olağanüstü toplandı.

Avrupa Birliği (AB) üyesi 28 ülkede yaplan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde liberal ve muhafazakar Hristiyan partilere karşı göçmen karşıtı, ırkçı ve radikal sol partilerin üstünlük sağlamasıyla neye uğradığını şaşıran Avrupalı liderler, siyasi depremin neden olduğu hasarın tespiti için dün Brüksel'de olağanüstü olarak biraraya geldi.

Zirveden önce konuşan ve ilk özeleştiriyi yapan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Avrupa Birliği'nin yetkilerini azaltması gerektiğini söyledi. Avrupa Parlamentosu seçimlerinde partisi, aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin gerisinde kalan Hollande, AB'nin çok karmaşık ve halktan kopuk bir yapı haline geldiğini söyledi.

DÜŞ KIRIKLIĞINA CEVAP

Hollande, 'Avrupa basit, açık olmalı, varlık göstermesi ve çekilmesi gereken yerleri bilmeli. Avrupa Birliği euro bölgesindeki krizi yendi. Ama ne pahasına? Kemer sıkma önlemleri insanların ümitlerini kırdı' dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de önceliğin ekonomiyi güçlendirmek olduğunu vurguladı. Merkel, 'Bizim istemediğimiz şekilde oy kullanan düş kırıklığına uğramış insanlara verebileceğimiz en iyi cevap budur' dedi. Zirveye katılan diğer liderler de önceliğin büyüme, istihdam ve yatırıma verilmesi gerektiğini vurguladı.

Avrupa Parlamentosu'nda merkez sağ gruplar hâlâ çoğunluğu elinde bulunduruyor.

BİRLİK ARTIK İŞLEVSİZ

Ancak bu partiler, son seçimlerde çok sayıda sandalyeyi, AB elindeki yetkilerin sınırlandırılması ya da birliğin lağvedilmesi gerektiğini savunan partilere kaptırdı. İngiltere'de AB karşıtı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi yüzde 27 oyla birinci oldu. Fransa'da da Ulusal Cephe yüzde 25 ile birinci oldu, Hollande'ın partisi sandıktan ancak üçüncü parti olarak çıkabildi. Almanya'da ise Merkel'in partisi Hristiyan Demokratlar, 7 sandalye kaybederken Naziler ilk kez sandalye kazandı. Avusturya, İsveç, Yunanistan ve Macaristan'da AB karşıtı radikal sol ve sağcı partiler sandıktan zaferle çıktı.

Türkiye'ye küstah çıkış

Fransa'da Avrupa Parlamentosu seçimlerinde büyük başarı kazanan Ulusal Cephe Lideri Marine Le Pen, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'a yaptığı çağrıda, Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin veto edilmesi gerektiğini belirtti. Le Pen açıklamasında, 'Hollande'a Pazar günkü seçimle ilgili 3 şartımızı söyledim. İlki ABD ile Transatlantik Ticaretini sona erdirmek. Biliyorsunuz AB meclisi tüm Fransız halkının temsilcisi değil. İkincisi Türkiye'nin AB üyeliğini veto etmek. Üçüncüsü ise Türkiye ile ortak çalışma yürüten enerji ve demiryolu alanında faaliyet gösteren Alstom firmasının kamusallaştırılması' dedi. AB projesinin iflas ettiğine de değinen Le Pen, serbest dolaşım ile euro'nun derhal ortadan kaldırılması gerektiğini savundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA