• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Braille alfabesiyle Kuran öğreniyorlar
10 Nisan 2013 Çarşamba 12:06

Braille alfabesiyle Kur'an öğreniyorlar

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı kursta, görme engelli öğretmen, kendisi gibi görme engellilere Braille alfabesiyle Kur'an-ı Kerim okumayı öğretiyor.
 Konya Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı kursta, görme engelli öğretmen, kendisi gibi görme engellilere Braille alfabesiyle Kur'an-ı Kerim okumayı öğretiyor.
     Kendisi de öğrencileri gibi görme engelli olan kurs öğretmeni İbrahim Keleş, yapılan açıklamada, engelli olmasından dolayı öğrencileriyle daha rahat empati kurabildiğini vurguladı.
     Konya'da 18 yıldır görme engellilerin eğitim gördüğü bir okulda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yaptığını belirten Keleş, Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KOMEK) ve Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şubesi'nin birlikte açtığı Kur'an-ı Kerim Okuma Kursu'nda öğretmenlik yaptığını anlattı.
 
 
-"Engelliyim' diye hayata küsmenin anlamı yok"-
    
     Keleş, 25 yıldır kabartma yazılı Kur'an-ı Kerim ile ilgilendiğini belirterek, şunları kaydetti:
     "Kur'an-ı Kerim bütün ümmete, insanlığa hitap eden bir kitaptır. Dolayısıyla görme engelliler de bu insanlığın bir bölümü olduğu için vahyin amacının içinde biz de varız. Herkesin, Kur'an-ı Kerim'i öğrenip, anlayıp, yaşaması gerekiyor. Aynı durum görme engelliler için de geçerlidir. Azmin elinden kimse kurtulamamış' derler. Gerçekten de azmettikten sonra her iş oluyor. Hep 'sen yapamazsın' denilen kişi gerçekten de yapamaz. 'Engelliyim' diye hayata küsmenin hiç bir anlamı yok."
     Kurs öğrencilerinden görme engelli Halil Doğan, eskiden Kur'an-ı Kerim okumayı bildiğini ancak görme yeteneğini sonradan kaybettiğini söyledi.
 
 
Doğan, görme yeteneğini gitgide kaybettiği için artık Kur'an-ı Kerim'i Braille alfabesinden kabartma yöntemiyle okuma yoluna gittiğini belirtti.
     "Daha önce bilip de artık okuyamama durumuna geldiğinizde okumayı özlüyorsunuz" diyen Halil Doğan, "O açlığı hissedince, bir şekilde 'bunu nasıl kapatırım' diye bir çare arıyorsunuz. Bu kurs da bize bir rehber oldu, yol oldu. Diğer görme engelli arkadaşlarım eve kendilerini kapatmasın. Bir yerden başlamak gerekiyor" diye konuştu.
     Kursiyer Süleyman Gözel ise Kur'an okumayı öğrenince hafız olmaya karar verdiğini ifade ederek, kendisinin Braille alfabesi yardımıyla hafız olduğunu belirtti.
    
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bağırsak ve mide ağrılarından safra kesesi alındı
  • Saate dikkat! Kafa karışıklığı yaşanıyor
  • Hayır çıkarsa istifa edecek mi? Bahçeli'den cevap!
  • Bulgaristan'da ZİK'in skandal seçim kararı
  • Yahyalı cemaatinden referandum açıklaması

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA