• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BP patronları 15 yıl hapis alabilir
14 Haziran 2010 Pazartesi 13:38

BP patronları 15 yıl hapis alabilir

BP'nin patronlarının Meksika denizindeki petrol sızıntının bedelini 15 yıla kadar hapis cezasıyla ödeyebileceği bildirildi.
İngiliz Times gazetesi BP'nin patronlarının sızıntının bedelini 15 yıla kadar hapis cezasıyla ödeyebileceğini yazdı.

Gazeteye konuşan Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Çevre Hukuku Profesörü Jody Freeman ihmal suçu sabit bulunursa, bu suça hapis cezası verilebileceğini söyledi.

Freeman, bu suça verilen azami cezanın üç yıl olduğunu, ancak ölüm ve yaralanma yaşanan vakalarda bu cezanın 15 yıla kadar çıkabileceğini kaydetti.

Gazete, haberinde sızıntıyı başlatan 20 Nisan'daki patlamada sekiz kişinin öldüğünü de hatırlattı.

BP'yle mesafe

Financial Times gazetesi de diğer bazı büyük uluslararası petrol şirketi yönetim kurulu başkanlarının Amerikan Kongresi'nde verecekleri ifadelerde BP'yle kendileri arasında mesafe koyacaklarını yazdı.

Gazete, Exxon Mobil, Shell ve Chevron'dan yetkililerin Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Alt Komisyonu'na verecekleri ifadelerde, doğru önlemler alınsaydı kazanın yaşanmayabileceğini söyleyeceklerini belirtti.

Financial Times, büyük petrol şirketlerinin bu fırsatı Meksika Körfezi açıklarında petrol çıkarmaya devam edilmesi tezlerini savunmak için de kullanacaklarını yazdı.

Beyaz Saray'ın petrol sızıntısı ardından talepleri
Amerika Birleşik Devletleri kıyılarında, petrol devi BP'ye ait kuyularda yaşanan petrol sızıntısının etkileri de İngiliz basınının bugün geniş şekilde ele aldığı konulardan.

BP'ye 48 saatlik süre

Gazete, Amerikan yönetiminin sızıntıyı azaltmak adına yeni planlarını sunması için BP'ye verdiği 48 saatlik sürenin dün gece itibariyle sona erdiğini belirtti.

Independent gazetesi, Beyaz Saray'ın BP'den, sızıntıdan zarar görenlere tazminat ödemeleri için milyarlarca dolarlık bir fon oluşturmasını talep ettiğini de yazdı.

Gazete ayrıca, BP yetkililerinin bugün toplanıp, devam eden çevre felaketinin şirkete yarattığı zararın büyüdüğü bir ortamda, hissedarlara kâr payı ödemesi yapılıp yapılmayacağına karar vereceğini kaydetti.

Independent, her üç ayda bir 2,6 milyar doları bulan kâr payı ödemelerinin askıya alınmasının, İngiltere ve uluslararası emeklilik fonlarına büyük darbe vuracağını belirtti.

British Petrol zor durumda

Meksika Körfezi’nde çevre felaketi yaratan British Petrol’ün (BP) yol açtığı zararı ödeyebilmesi için bu yıl kar payı dağıtmaması yönünde çağrı yaptı. 10.5 milyar dolar kar payı dağıtması beklenen BP’nin bu ödemeyi askıya alması için baskılar artıyor.

Yaklaşık 2 ay önce Meksika Körfezi’ndeki BP platformunda yaşanan patlama sonucu günde yaklaşık 40 bin varil petrol denize boşalıyor. Son önlemlerle birlikte sızıntının günde 15 bin 400 varile düştüğü belirtiliyor. BP, sızıntının yol açtığı kirliliğin 6 milyar dolara temizlenebileceğini savunurken çevre kuruluşları faturanın çok daha yüksek olacağını belirtiyor.

Çevre felaketine maruz kalan eyaletler ise zararın karşılanması için BP’nin bu yıl kâr payı dağıtmaması formülünü ortaya attı. BP yönetim kurulunun bugünkü toplantısında bu formülü ele alacağı belirtiliyor.

Ancak BP Başkanı Carl-Henric Svanberg’ün ABD Başkanı Barack Obama ile çarşamba günü yapacağı görüşmeden önce kesin bir karara varılması beklenmiyor.

ABD’nin kıyı eyaletleri ise sızıntının deniz yaşamını tehdit etmesinin yanı sıra hem balıkçılık hem de turizm gelirlerinin sekteye uğradığı gerekçesiyle BP üzerindeki baskıyı artırıyor.

Florida ve Louisiana eyaletlerinin yetkilileri BP’ye başvurarak eyaletlerinin gördüğü zarara karşılık 7.5 milyar dolar talep etti. Texas ve Alabama eyaletleri ise şimdilik sessizliğini koruyor. Talep edilen tazminata karşılık BP’nin elinde yalnızca 6.8 milyar dolar nakit olduğu belirtiliyor.

ABD Sahil Güvenlik Komutanı James Watson, BP’nin sızıntıyı önleme çalışmalarının yeterince hızlı gitmediği belirterek, “BP, 48 saat içinde ek önlemler açıklamalı” ultimatomunu verdi.

Çevre felaketine yeterince sert tepki göstermediği gerekçesiyle eleştiriye uğrayan ABD Başkanı Barack Obama, bugün Meksika Körfezi’ne giderek incelemelerde bulunacak.

Hisseleri iki ay içinde yüzde 39 düşen BP’nin, piyasa değeri 74 milyar dolar azaldı. İngiliz yönetimi, ABD’den yapılan açıklamaların BP’nin değerini iyice düşürerek şirketi çöküşe sürüklediğini savunuyor.

Obama ise BP’nin değerini düşürmek gibi bir niyetlerinin olmadığını, ancak ortaya çıkan zararın karşılanması gerektiğini söyledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA