• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bozuk yumurtayı anlamanın püf noktaları
01 Aralık 2010 Çarşamba 12:47

Bozuk yumurtayı anlamanın püf noktaları

Uzmanlar, sağlığınız için bakın hangi tür yumurtalardan uzak durmanızı istiyor...
Toplumun her kesiminin en kolay ve ucuza tüketebildiği yumurtaların, oda sıcaklığında saklanması halinde bozulabileceği, bu tür yumurtalarıntüketilmesinin alerjik reaksiyonlar, sindirim sistemi bozuklukları,hatta mikrobiyolojik sorunlara neden olabileceği bildirildi. "Türk GıdaKodeksi Yumurta ve Yumurta Ürünleri Tebliği", yumurtanın üretimindentüketimine kadar geçen süreçteki tüm aşamalarının standartlarınıbelirtiyor. Tebliğde, "doğrudan insan tüketimine sunulan kabukluyumurta" olarak tanımlanan "A sınıfı" yumurtaların işletme ve kümesnumarasının yumurta kabuğu üzerine damgalanması, bu yumurtaların ağırlık ve özellik sınıflarının etiketlerinde ürün adı ile aynı yüzdebelirtilmesi gerektiği vurgulanıyor. Etikette ayrıca, son tüketimtarihinin de belirtilmiş olması gerekiyor.

"5-12 DERECEDE MUHAFAZA EDİLMELİ"


Aynı tebliğde, "A sınıfı yumurtalar artı 5–12 derecede muhafaza edilirve taşınır" ifadesi kullanılıyor. Bu nedenlerle, etiketsiz ve 12dereceden yüksek sıcaklıklarda satılan yumurtaların bozulma riskiylekarşı karşıya kalacağı savunuluyor.

Doğu Karadeniz Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Sebahattin Yazıcı, AAmuhabirine yaptığı açıklamada, dünyada alım gücü yerinde olan insanların gıdaya ulaşımının günümüzde oldukça kolaylaştığını belirterek,"Teknolojik gelişmeler ve ulaşım, gıdaya kısa sürede ulaşılabilirliğisağlıyor, ancak gıdanın da değerini koruyabilmesi için gerekli şartların sağlanması gerekiyor. Bunun yolu da gıda güvenliği ve halk sağlığını ön plana çıkarmaktan geçiyor" dedi.

Yazcı, insanlarda görülen hastalıkların yüzde 60'ından fazlasınınhayvansal kökenli olduğunu, bunun yanında insan sağlığı açısındangıdaların ortaya koyduğu riskin yüzde 90'ının da hayvansal kökenligıdalardan kaynaklandığını belirtti.

En önemli temel tüketim maddelerinden biri olan yumurtanın, alım gücüolan herkesin kolaylıkla ulaşabildiği bir hayvansal gıda olduğunu ifadeeden Yazıcı, "Sağlıklı tavuklardan elde edilmiş ve tekniğine uygun,hijyenik şekilde üretilmiş yumurta ürünlerinin paketlenmesi, muhafazasıve depolanması ile taşınması ve pazarlanmasının sağlanmış olması, buhayvansal ürünleri sağlıklı kılar" diye konuştu.

"SATIŞ YERLERİ TEBLİĞE UYGUN DEĞİL"

Tebliğinde de belirtildiği gibi, satışa sunulan yumurtaların buzdolabıısısında bulunmaları gerektiğini dile getiren Yazıcı, şöyle devam etti:"Bazı bakkallarda ve marketlerde satılan yumurtalar, özelliklesaklanması gereken ısılarda değil de oda ısısında tüketiciye sunuluyor.

Satışta, kolilerin üst üste istif edildiği, yumurta tebliğine hiçuyulmadığı gözleniyor. Her türlü görsel olumsuzluğa rağmen toplumunbüyük çoğunluğu tarafından göz ardı edilen bu duruma, denetimlerde dahiçok fazla dikkat edilmiyor." Satış şartlarının olumsuzluğunun yanı sırabazen yumurtaların çatlak ve dışkıyla kirli olarak reyonlarda yeraldığını anlatan Yazıcı, tüm bu kuralsızlıkların sonucunda insansağlığının tehlikeye girebileceğini savundu.

"YUMURTA TAVAYA SU GİBİ YAYILMAMALI"

Sebahattin Yazıcı, kırılan yumurtanın akının tavada 7 santimetre çapında jelimsi tarzda yayılması, sarısının ise 1-1.5 santimetre yüksekliğindeolması gerektiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Söz konusu şartlar iyi sağlanamadığında, kırılan yumurta tavanın dibine su tarzında düşer. Oysa kırıldığı zaman beyazının su gibi yayılmaması,sarısının kolayca patlıyor olmaması, yabancı bir koku içermemesigerekir. Bunun tersi durumların tümü, yumurtanın gıda değerini tamamenkaybettiğini gösterir.


Sağlıklı beslenmede günde 1 yumurta tüketildiği düşünüldüğünde, sözkonusu şartlarda satılan ve tüketilen yumurtaların verilen ücretikarşılamadığı, gıda olarak satın alınan maddenin gıda değeri taşımadığıgörülebilir. Bu şartlarda saklanan yumurtaların tüketilmesi halindealerjik reaksiyonlar, sindirim sistemi bozuklukları, hattamikrobiyolojik sorunlar yaşanabiliyor."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA