• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bozkırda yetişen fidanlar orman oluyor
18 Aralık 2014 Perşembe 13:08

Bozkırda yetişen fidanlar orman oluyor

Kurak ve yarı kurak iklim bölgesindeki Konya Ovası'nda Orman Bölge Müdürlüğünce yetiştirilen milyonlarca fidan, Türkiye'nin dört bir yanında yeşeriyor

Konya Orman Bölge Müdürlüğü fidanlıklarında yetiştirilen milyonlarca fidan ile Türkiye'nin ağaçlandırma çalışmalarına destek veriliyor.

Kurak ve yarı kurak iklimi ve 300 milimetre dolaylarındaki yağış miktarına sahip Konya Ovası, hububatın yanı sıra ağaçlandırmada da Türkiye'ye önemli katkı sağlıyor.

Ovanın toprağındaki tuz ve kireç miktarının yüksek, yağış rejiminin ise düşük seviyelerde olmasına rağmen Konya Orman Bölge Müdürlüğü bünyesindeki 6 fidanlıkta 70 türde fidan üretimi gerçekleştiriliyor.

Kurak ve yarı kurak mıntıkaya yönelik en büyük fidanlık üretim merkezi özelliğini de barındıran bu fidanlıklarda yetiştirilen milyonlarca fidan, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde toprakla buluşturuluyor.

Konya Orman Bölge Müdürü Bekir Karacabey, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Konya'nın orman varlığı bakımından diğer orman bölgelerinin gerisinde bulunduğunu söyledi.

Ovada iklimin kurak ve yarı kurak olduğuna dikkati çeken Karacabey, bu şartlarda fidanların güçlükle yetiştirildiğini belirtti.

- Yeni kurulan ormanlardaki fidanların çoğu Konya'dan

Karacabey, Orman Genel Müdürlüğünün ağaçlandırma faaliyetlerinde dışarıdan fidan almadığını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Kendi ürettiğimiz fidanları dikiyoruz. Kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ile vatandaşlarımıza da bu fidanlardan veriyoruz. Onların da katkılarıyla yaşadığımız coğrafyayı ağaçlandırmaya çalışıyoruz. Bu yıl merkezimizde ürettiğimiz fidan sayısı 12 milyon 500 bin. Bunların 10 milyonu toprakla buluştu. Bazı zorluklar var. Konya'daki toprağın kireç ve tuz miktarının yüksek olması ağaçlandırma çalışmalarını zorlaştırıyor. Tüm bunlara karşın kireç ve tuza dayanıklı fidanlar yetiştirerek, bu engeli aşmaya gayret ediyoruz."

- "Orman varlığı ciddi oranda artıyor"

Türkiye'deki ağaçlandırma faaliyetlerine ürettikleri fidanların önemli ölçüde katkı sağladığını vurgulayan Karacabey, "Genel Müdürlüğümüz ülkemizde bugüne kadar 156 bin hektar orman kurdu. Doğal ormanların haricinde kurulan bu yeni ormanlarda bizim yetiştirdiğimiz fidanlar da yeşeriyor. Bu çalışmalara katkımız ciddi oranda oldu" dedi.

Karacabey, son günlerde ağaç üzerinden çeşitli spekülasyonların yapıldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Ormanlarımızı kaybetmiyoruz, tam tersine yeni ağaçlandırma alanlarına kavuşuyoruz. Türkiye, dünyada orman varlığını ve kalitesini artıran nadir ülkelerden biridir. Ağaçlandırma da çok ciddi artışlar oldu. Erozyonla mücadele ve ağaçlandırma eylem planlarının bunda büyük katkısı var. Türkiye'deki orman varlığı her geçen yıl ciddi oranda artıyor. Hem ağaç sayısı hem de alan olarak artış sağlandı. Okul, hastane bahçesi, yol kenarları, mezarlıklar ve birçok yerde ağaçlandırma çalışması yürütülüyor. 'Nerede olursa olsun bir fidan yetişsin' diyoruz. Halka bu amaçla ücretsiz fidan veriyoruz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA