• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bozdağdan İmralı açıklaması
31 Ekim 2014 Cuma 15:00

Bozdağ'dan İmralı açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, şiddet olaylarının devam etmesi durumunda İmralı görüşmelerinin yeniden değerlendirebileceğini söyledi.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Şiddet ve terör olayları üzerinden çözüm sürecine yönelik değerlendirmelerde bulunan Bozdağ, çözüm sürecinin beklemeye alındığı söylemlerini yalanladı.
 
"Hukukumuz içinde neyse bu karşılığı görecektir"
 
Bozdağ, "Çözüm sürecini bekleteceğiz demiyorum, kim sivillere, kamu güçlerine saldırırsa, mala cana zarar verirse bunun karşılığı hukukumuz içinde neyse bu karşılığı görecektir" dedi.
 
Bakan şiddet ve terör olaylarının devam etmesi durumda ise İmralı görüşmelerinin askıya alınabileceğine işaret etti.
 
Programda 10 saat 20 dakikalık süresiyle en uzun MGK olarak tarihe geçen toplantı da gündeme geldi. Bozdağ, toplantının uzunluğunu gündemdeki konuların yoğunluğuna bağladı.
 
Bozdağ'ın açıklamalarından satır başları şöyle:
 
"Güvenlik güçleri gerekeni yapacaktır"
 
"Çözüm sürecinden ne anladığımızı iyi ortaya koymamız lazım. Silahın susması ve terörün tasviye edilmesi, barış ortamını tesis edilmesi. Ama birileri çözüm sürecinden suç işleme özgürlüğü algısına giriyorsa bu fevkalade yanlıştır. Çözüm süreci kamu güvenlii bir daha ihlal edilmesin, huzur ve barış ortamı kalıcı olsun diye devam edilen bir süreçtir.
 
Ankara'da bir grup suç işleyince güvenlik güçleri müdahale ediyorsa, Diyarbakır'da da aynı şekilde müdahale edecektir. Suç işleme özgürlüğü düşüncesi yanlıştır. Güvenlik güçleri gerekeni yapacaktır.
 
Çözüm süreci kamu düzeninin, kamu düzeni de çözüm sürecinin alternatifi değildir. Kim saldırı düzenlerse bunun karşılığı neyse karşılığını görecektir. Toplantı ve gösteri yapmak haktır, yeter ki yasaların kurallarına uygun gösteri yapsın.
 
Molotof, silah olursa elbette bunların karşılığını kolluk güçleri gerekeni yapar. Sokakları yakmaya yıkmaya kimse gerekçe gösteremez.
 
Öldürülenlerle ilgili HDP'den bir açıklama duydunuz mu? Benden randevu talepleri olmadı, herhangi bir görüşme de yapmadım ama görüşen diğer bakanlarımız oldu. Sürecin beklemede olduğu söylemi doğru değil. Saldırganlarla ilgili gereken yapılacaktır.
 
Bunu Başbakanımız da Cumhurbaşkanımız da söyledi. Çözüm süreci terör eylemi yapmak değildir. Çözüm süreci alış veriş yapan güvenlik görevlisini haince öldürmek değidir. Kim kamu güvenliğini ihlal ediyorsa gerekli tedbirler tereddütsüz uygulanacaktır.
 
"Şiddet terör devam ederse tavrımız farklı olur"
 
Bize İmralı'yla ilgili gelen talep yok. Ama ortalık yakılıp yıkılırken görüşme taleplerini bir kez daha görüşürüz. Şiddet terör devam ederse tavrımız farklı olur.
 
Bugüne kadar şiddetle kimse bir şey elde edemedi. Türkiye güçlü bir devlettir. Biz hukuk ve demokrasi anlayışı içerisinde gerekli adımları atacağız. Biz adımlarımızı terör örgütü istedi diye atmadık.
 
"Gündemin yoğunluğu nedeniyle MGK uzun sürmüştür"
 
Devlet kurumları arasında bu konuda bir mutabakat var. MGK'nın uzun sürmesinin nedeni gündemdeki konuların yoğunluğudur. Gündemin yoğunluğu nedeniyle MGK uzun sürmüştür. MGK'daki konular orada kalır.
 
Yargıtay ve Danıştay'da yeni düzenleme
 
Yargıtay ve Danıştay'da yeni daireler kurulacak. Yargıtay'da 8, Danıştay'da 2 yeni daire kurulacak. Yargıtay'da 128, Danıştay'da 39 yeni üye görev yapacak. Bu yıl 3 bin 500 hakim ve savcı alınacak.
 
Molotof konusunda Türkiye'nin yağptığı AB'de olan düzenlemenin bizim hukukumuza taşınmasıdır. Bu bir ateşli silah şeklinde yapılmamış diye zararlarını görmezden gelemeyiz. Bu yüzden saldırıda kullananlarla ilgili AB mevzuatına uygun davranılacak. Öngörülen ceza 2 yıldan fazla olacaktır. Derdimiz vatandaşımızın canını korumak.
 
Hükümet olarak alevi vatandaşlarımızın sorunlarının çözülmesi içn çok adım attık. Çalıştaylar yapıldı. Sayın Cumhurbaşkanımız Dersim olayları nedeniyle ilk defa özür diledi."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA