• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bozdağ Konyada davası kararına tepki gösterdi
21 Ocak 2012 Cumartesi 14:44

Bozdağ Konya'da davası kararına tepki gösterdi

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ''Bizim ittifakımız çıkar gruplarıyla, manşetlerin sahipleriyle değil, bizim ittifakımız milletimizle'' dedi.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ''Bizim ittifakımız çıkar gruplarıyla, manşetlerin sahipleriyle değil, bizim ittifakımız milletimizle. Bizim dayımız güçlü, dayısı güçlü olana kimsenin gücü yetmez. O zaman soruyorlar 'sizin dayınız kim-' Bizim dayımız Çumralılar, Konyalılar, 74 milyon Türk milleti'' dedi.
Bozdağ, Konya'nın Çumra ilçesinde Belediye Düğün Salonu'nda düzenlenen AK Parti Çumra İlçe Teşkilatı'nın 4. Olağan Kongresi'ne katıldı.
 
Partililere seslenen Bozdağ, ''Eğer bugün güçlü bir Türkiye varsa, eğer bugün Türkiye her zamankinden daha iyi bir şekilde geleceğe koşuyorsa, bunda sizlerin ve sizlerle birlikte görev yapan arkadaşlarımızın emekleri büyüktür. Birlikte koşmaya devam edeceğiz'' dedi.
 
AK Parti'nin kurulduğu 14 Ağustos'taki Türkiye ile bugün ki Türkiye arasında çok fark olduğunu ifade eden Bozdağ, şunları kaydetti:
 
''Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak dediğimizde Ankara'dan bıyık altında gülenler olduğu gibi Konya'da da başka yerde de gülenler oldu. '15 bin kilometre bölünmüş yol, hızlı tren, toplu konut, bütün illere üniversite' dediğimizde, 'Türkiye bambaşka Türkiye olacak' dediğimizde herkes bıyık altından gülmeye, 'bunlar da atıyor' demeye başladı. Bizim ittifakımız çıkar gruplarıyla, manşetlerin sahipleriyle değil, bizim ittifakımız milletimizle. Bizim dayımız güçlü, dayısı güçlü olana kimsenin gücü yetmez. O zaman soruyorlar 'sizin dayınız kim-' Bizim dayımız Çumralılar, Konyalılar, 74 milyon Türk milleti. Kim bu milletle bilek yarışına girerse her defasında kaybetmiştir. Biz bu millete güvendik. Milletimize ne dediysek onları yaptık.''
 
Bölünmüş yol yatırımlarından bahseden Bozdağ, Türkiye'yi birbirine bağladıklarını, Doğu'dan Batıya, Kuzey'den Güney'e 81 ilde eş zamanlı çalışmalar başlattıklarını söyledi.
 
Türkiye'yi değiştirmeye, ulaşımda çağ atlatmaya devam edeceklerini dile getiren Bozdağ, ''Türkiye ulaşımda çağ atılıyor. Havayoluna sadece zenginler binerdi. Ama bugün havayolu halkın yolu oldu, demiryolu da değişti. Türkiye her alanda değişmeye devam ediyor, daha da değişmeye devam edecek'' diye konuştu.      
 
''Nereden nereye...''      

Bozdağ, şöyle devam etti:
 
''Bugün gazetelerde sayın Babacan açıklıyor, 'Artık IMF Türkiye'nin reçetelerinden yol göstericiliğinden istifade edecek' diyor. Nereden nereye... Baktığınızda ekonomide istikrarı sağlamış bir Türkiye. Bütün dünya bugün küçülmeyi konuşurken, İngiltere, Fransa, İspanya, memurları işten çıkarmayı yeni eleman almamayı konuşurken, Türkiye, enflasyonun üzerinde zam veriyor, milyonlarca emeklisinin intibak yasasını çıkarıyor. Bir tarafta kıyamet kopuyor, öbür taraf güvenli liman. Bu gücün kaynağı, bu milletin desteği. Sizin desteğiniz olduğu sürece Türkiye alt ve üst yapısı ile her alanda kalkınmaya, dünyadaki en ileri ülkelerle yarışmaya devam edecek. Türkiye eski Türkiye değil.''
 
İçeride ve dışarıda Türkiye'nin güçlü hale geldiğini dile getiren Bozdağ, ''Artık Türkiye dünya siyasetinde, uluslararası politikada ne dediği belli olmayan, dediğine kıymet verilmeyen bir ülke değil, 'Türkiye ne diyecek-' diye bütün ülkelerin dikkat kesildiği bir ülke haline geldik'' dedi.
 
CHP'ye ''katsayı'' tepkisi

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, CHP'li milletvekillerinin YÖK'ün katsayı uygulamasına ilişkin kararının iptali için Danıştay'a açtıkları davayla ilgili, ''Bu milletin evlatlarını ağlattığınız artık yeter. Bundan sonra bu milletin evlatlarını 'falan okulda okuyor, filan okulda okuyor' diye bölmeye, bu milletin evlatlarını ağlatmaya gücünüz yetmez. Boşuna emek sarf etmeyin'' dedi.

Bozdağ, Türkiye'nin özgürlükler anlamında önemli mesafeler aldığını söyledi.

Bugün her konunun özgürce konuşulabildiğini dile getiren Bozdağ, devrim niteliğinde değişiklikler yaptıklarını ancak demokratikleşmeyi hala anlamayan ve değişimi görmek istemeyenler olduğunu iddia etti.

Bozdağ, CHP'li iki milletvekilinin, üniversiteye giriş sınavında yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan katsayı uygulamasının kaldırılması kararının iptali ve yürütmenin durdurulması için Danıştay'a ayrı ayrı dava açtıklarını ifade ederek, ''YÖK düzenlemesini eşitlik ilkesine aykırı görüyorlarmış, iptali için dava açtılar. Allah aşkına bu katsayı hangi hukuka dayanır, hangi hakka dayanır, hangi eşitliğe dayanır. Eğer ki siz bir çocuk sınava girerken onun puanını 0.5 ile bir başka yavrumuzun puanını 0.10 ile çarparsanız, sonra da kalkıp bunu 'eşitlik adına yapıyoruz' derseniz, bu millete saygısızlık olur, bu millete hakaret olur, bu hukuka saygısızlık olur, hukuka hakaret olur'' dedi.

''Ne istiyorsunuz meslek liselerinden''

Dünyanın hiçbir yerinde eşitsizliği eşitlik gibi takdim eden bir anlayışa sağlıklı bir anlayış denemeyeceğini dile getiren Bozdağ, şunları kaydetti:

''Ne istiyorsunuz meslek liselerinden. Bu ülkenin evlatlarını niçin ayırıyorsunuz, 'lise mezunu, meslek okulu mezunu' diye. Bunların derdi meslek okulları mezunları da değil, İmam Hatip Lisesi'nden mezun olan yavrularımız. Bunun neresi vicdana, neresi insafa, neresi hakkaniyete, neresi demokrasiye, neresi hukuka sığar. Bu ülkenin siyasetçileri, bu milletin evlatlarının bir kısmına hasım gözüyle bakamaz, bakmamalı ve bakmak da hiç kimsenin haddi değildir, olamaz da. Bu ülkenin çocukları eşit şartlarda her türlü yarışa gireceklerdir. CHP hangi adımı atarsa atsın bunu engellemesi mümkün değildir. Bu ülkede yaşanan haksızlıkların, bu ülkede yaşanan hukuksuzlukların, başörtüsü zulmünün temelinde CHP'nin bu hastalıklı zihniyeti vardır. Bu milletin evlatlarını ağlattığınız artık yeter. Bundan sonra bu milletin evlatlarını 'falan okulda okuyor, filan okulda okuyor' diye bölmeye, bu milletin evlatlarını ağlatmaya gücünüz yetmez. Boşuna emek sarf etmeyin. Biz bu milletin hizmetkarıyız. Hangi yerden, hangi yapıda olursa olsun onlara hizmet edeceğiz. Nerede haksız, hukuksuz, ayrımcı bir anlayış varsa karşısında hep olduk bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Bu bizim mayamızda var. Gücümüz, imkanımız olduğu sürece bütün haksızlıkları ortadan kaldırmaya çalışmaya devam edeceğiz.''

Hrant Dink cinayeti

Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili davanın çok geniş boyutlarıyla Türkiye'de tartışıldığını ve tartışılmaya da devam ettiğini anlatan Bozdağ, bu kadar çok tartışılan bir mahkeme kararı karşısında herkesin bin defa düşünmesi, bin defa değerlendirme yapması gerektiğini vurguladı.

Bozdağ, kararı veren mahkemenin hakiminin bir gazeteye açıklama yaptığını, ''TİB'den gelen binlerce kayıt vardı. Bunları incelesek dava 2-2,5 yıl daha fazla sürerdi'' dediğini belirterek, şöyle devam etti:

''Bu, 'bütün delilleri incelemeden karar verdik' anlamına gelen bir itiraftır. Bu, bir görev suçudur aynı zamanda. Yani sen önüne gelen bir dosyada delilleri incelemeden nasıl karar verebilirsin. Böyle bir şey olabilir mi? Bir başka şey mahkemeler, davanın araştırmasını genişletme yetkisine sahiptir. Böyle bir araştırma var mı? Öte yandan diyor ki hakim, 'örgüt olduğunu gördük ama delil yoktu.' O zaman niye araştırmadınız. Bu örgütü bulmak için hangi ara kararları verdiniz. Hangi konunun araştırılmasını söylediniz, neler yaptınız o delilleri ortaya çıkarmak için. Sadece savcı ortaya çıkarmıyor delili. Bir başka şeye bakıyorsunuz vicdanen tatmin olmadığını da söylüyor. Anayasada diyor ki, hakimler görevlerinde bağımsızdırlar. Karar verirken anayasaya kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre karar verirler. Belli ki bu işler kanuna çok uygun olmamış. Çünkü sanıklardan biri hakkında karar verilmediği de görülüyor. Büyük eksiklikler var. Anayasaya, kanuna, hukuka uygunluk olmadığı görülüyor bu kararda. Vicdana da uygun olmadığı görülüyor bu kararın. Mahkemenin bu kararı, tetikçi katil ile bu cinayeti planlayan, azmettiren terör örgütünü mutlu etmiştir. Mahkeme verdiği kararla tetikçiyi mutlu ediyorsa, o tetikçiyi tutanları, örgütleyenleri mutlu ediyorsa o zaman bu kararda çok büyük yanlışlık var demektir. Bu karar maalesef tetikçiyi ve bu cinayetin organizatörü terör örgütünü mutlu etmiştir. Mahkemenin bu kararı maddi gerçeği de ortaya çıkarmamıştır. Bu karar maddi gerçeğe ulaşılmasını zorlaştıran da bir karar olmuştur.''

Türkiye'de hiçbir siyasi partinin bu işin aydınlanmasını, arkasındaki kirli organizasyonların, gerçek katillerin ortaya çıkarılmasını kendileri kadar arzu etmeyeceğini savunan Bozdağ, ''Bu işin organizasyonunda kim veya kimler varsa bunların karanlıkta kalmaması için bugüne kadar yargının verdiği her görevi yerine getirdik, bundan sonra da tereddütsüz bir şekilde yerine getireceğiz'' dedi.

Bozdağ, herkesten fazla bu olayların her tarafının aydınlanmasını istediklerini belirterek, ''Yargıtay bozarsa daha sonraki süreçlerde bu işin altında üstünde kim varsa onu ortaya çıkaran bir mahkeme kararı ortaya çıkar. Yeni Türkiye'de hiçbir karanlık odak, güç ve imkan sahibi olmayacaktır, olması da mümkün değildir. Bunun sigortası da AK Parti'dir. Çünkü karanlıktan bu millet çok çekti. Artık karanlık adamlar olmadan, içi dışı bir anlayışla yola devam edilmesi lazım. O da demokrasiye hukukun üstünlüğüne sahip çıkarak olacaktır'' diye konuştu.

Kongreye, AK Parti Konya Milletvekilleri, AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun ve çok sayıda partili katıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA