• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bosnaya Lübnan modeli
14 Şubat 2014 Cuma 08:56

Bosna'ya Lübnan modeli

Sokak olaylarının başlamasının hemen ardından Bosna Hersek'e giderek 'yalnız değilsiniz' mesajı veren Davutoğlu, sürdürülebilir devletin geçici formülünü sundu

Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu'nun Brüksel, Tunus ve Bosna'dan oluşan üçlü ziyaretlerinin Bosna kısmına dahil oldum. Sokak olayları başlar başlamaz, Bosna'daki Sırp liderlerin Belgrad'a gittiği, Hırvat Başkan'ın Mostar'da olduğu bir süreçte, Davutoğlu'nun Bosna'ya gelmesi, özellikle kendilerini 'sahipsiz' sayan Boşnaklar açısından büyük bir moral kaynağı oldu.

Türkiye dönüşünde uçakta yaklaşık 45 dakika konuşma şansı bulduğumuz Sayın Bakan, Bosna'dan Kıbrıs'a, Irak'tan Orta Afrika Cumhuriyeti'ne değin ülkemizi ilgilendiren pek çok meselede önemli açıklamalar yaptı. Bu yoğun gündemin içinde beni en çok kayıt cihazı henüz açılmadan önce Sayın Bakan'ın anlattığı bir Aliya anısı etkiledi. 1994 yılında Malezya'ya giden Aliya İzzetbegoviç'e, o yıl yayınlanan kitabını imzalayan 'hoca', Malezya İslam Üniversite'sinde okuyan Boşnak öğrencilerin o akşam Aliya'ya topluca söyledikleri Boşnak türkülerinin salonu dolduran herkesi ağlattığını anlattı. Bakan, 'savaş ve acı dolu o günlerin geri gelmemesi için Bosna'dayız' derken, uzak ve ortak bir geçmişin izleri okunuyordu yüzünde. Davutoğlu, özetle şunları söyledi:

ETNİK KIYIMIN ETKİSİNİ SİLDİK

Geçen sene Doğu Bosna'dan, yani Foça'dan, Banya Luka'dan, Srebrenitsa'dan ayrılan Boşnakların geri dönmesi için ve Bosna ekonomisinin canlandırılması için 100 milyon euro kredi açtık; mesela birisi bir işyeri kuracak, biz diyoruz ki Doğu Bosna'da kuracağın işyerini gel bize göster, kaç tane Boşnak çalıştıracağını da bize göster ve Boşnakların geri döneceği garantisini ver, biz sana kredi veririz. Yani o kadar önemli bir iş ki o etnik kıyımdan kaçan Müslümanların, Boşnakların evine geri dönüşünü temin etmek üzere verilen bir kredi. Ve bunu vererek etnik kıyımı yani Srebrenitsa'nın etnik kıyımının etkilerini silmek istiyoruz. Ve o kadar başarılı oldu ki bugün hepsinin yüzü gülüyordu, bu sene ilk defa sayım yapıldı; Doğu Bosna'daki Boşnakların oranı yüzde 16'ya çıktı. Bu iyi bir rakam, 2 sene içinde filan…

HERKESİ MUTLU EDEN PROJE

Daha önce de belki yüzed 4 veya 5'ti. Şimdi yüzde 16 Bosna Hersek Parlamentosu'nun yüzde 20'sine sahip olsa, yani 100 milletvekilinin 20'si Sırp Bölgesinin Yerel Parlamentosu'na hakim olsa, kararları bloke edebilecekler. Sırplar da memnun oldu, çünkü Doğu Bosna'ya verildi kredi bir anlamda; orada kurulan firma Doğu Bosna'ya ekonomik katkı getirdi; herkesi mutlu eden bir barış projesi.

DAYTON MODELİNDEN İYİDİR

Stratejik Derinliğin bir bölümü Dayton anlaşmasının neden yaşamayacağına dairdir. Bosna için Lübnan modeli şu anki Dayton modelinden iyidir. En azından şimdiki gibi bölünmüş bölgeler yok. Biliniyor kimin nerede olduğu ama nihayet bir sınırlarla ayrılmış bölge yok ancak sürdürülebilir bir devlet olarak o da yeterli değil. Doğru olan mümkün olduğunca entegre edici bir yapı oluşturmak, ayrıştırmak değil. Ama Dayton bu süreci dondurdu. Kolay değil önümüzdeki süreç; önemli olan karar verme kabiliyetine sahip bir yapı kurmak. Bosna'nın bürokratik ve siyasi yapısı yabancı yatırım için hiç müsait değil. O kadar çok yer var ki onay almak gereken. O nedenle yatırım yapmak ve yatırımın geleceğini garantileyecek siyasi atmosferi görmek çok zor. O nedenle siyasi reform, ekonomik reformun ve açılımın önünü açacak.

İİT, Orta Afrika'da devreye girmeli

Orta Afrika'da yaşananlara dikkati çeken Davutoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) devreye girmesi gerektiğini söyledi. Bakan Davutoğlu, 'Orta Afrika Cumhuriyeti konusunda İİT Genel Sekreteri'ni devreye girmesi yönünde aradım. Bir özel temsilci atayın, gidip incelemelerde bulunsun ve tüm üye ülkeler bilgilendirilsin; bu bilgilendirmeyi yapabilmek için bakanlar düzeyinde toplantı yapılsın. Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Müslümanlar için yardım elini uzatacak bir mekanizma başlatın' dedi. İsrail ile ilişkiler konusuna da değinen Davutoğlu, 'İlişkilerin kurulması Türkiye'nin taleplerinin karşılanmasına bağlı. Olumlu gelişmeler var ama bir anlaşma yok' dedi.

İspanya ile uçak gemisi yapacağız

Davutoğlu, 'Bir öğrencide potansiyel gördüğünüz zaman çıtayı aynı seviyede koyarsanız geliştiremezsiniz, aynı barfiks gibi. Ya boşuna çalışırsınız ya da kambur olursunuz. Barfiksin boyunuzun biraz ötesinde olması lazım ki kendinizi geliştirebilin. Çok yukarıya koyarsanız da erişemezsiniz hayalperestlik olur. Ülkeler de böyle. Şimdi biz Afrika açılımını 2004'te ilan etseydik, 23 ülkeye büyükelçilik açacağız deseydik yapabilir miydik, yapamazdık' dedi.

Davutoğlu, 'Şimdi donanmamızdan 4 gemi mart ayı başında yola çıkıyor ve Fas'tan başlayarak tüm Afrika ülkelerini ziyaret edecek. Çoğunda da yeni büyükelçiliklerimiz var. Halk limanlarda gemilerimizi ziyaret edebilecek. İspanya ile de uçak gemisi inşa edeceğiz. Bunların hepsi kapasite artışı. Büyükelçilik açmasak bu gemilerin dolaşması fikri olmayacaktı' diye konuştu.

Bakan'ın yoğun mesaisi

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, önceki akşam Bosna Hersek'ten döner dönmez Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Zirvesi kapsamında Ankara'da bulunan Afgan mevkidaşı Ahmet Osmani ve Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'nin Dışişleri ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Sartaj Aziz ile yemekte bir araya geldi. Davutoğlu, Türkiye-Hollanda konferansları kapsamında Türkiye'yi ziyaret edecek olan Hollandalı mevkidaşı Frans Timmermans'ı bugün ağırlayacak. Türkiye'nin evsahipliğinde bu yıl altıncısı düzenlenecek konferans kapsamında Davutoğlu'nun davetlisi olarak Türkiye'yi ziyaret edecek Timmermans ile ikili ilişkileri ilgilendiren konuların yanı sıra Türkiye-AB ilişkileri, AB'nin geleceği, Kıbrıs konusu ve başta Suriye olmak üzere güncel bölgesel ve küresel gelişmelerin ele alınacağı bildirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA