• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bosna Avrupa için kötü bir sınav
29 Mayıs 2012 Salı 15:28

'Bosna Avrupa için kötü bir sınav'

Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile Selçuk Üniversitesi İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezinin davetlisi olarak Konyaya gelen Bosna Hersek Uluslararası Ceza Mahkemesi Eski Hakimi ve...
Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile Selçuk Üniversitesi İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin davetlisi olarak Konya’ya gelen Bosna Hersek Uluslararası Ceza Mahkemesi Eski Hakimi ve İsveç Raoul Walleneberg İnsan Hakları Enstitüsü Direktörü Maria Tuma, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Ulukapı’yı makamında ziyaret etti.
 Ziyaret sırasında öğretim üyeleri ve öğrencilerle bir araya gelerek uluslararası hukuksal cezalar ve Saraybosna’da görevi sırasındaki tecrübelerinden bahseden Tuma, “Uluslararası Ceza Mahkemesi’ndeki hakimlik görevim sırasında Saraybosna’da yaşanan acı olaylara şahit oldum. Avrupalı devletler ne yazık ki Bosna’da yaşanan insan hakları ihlallerini önlemek üzere müdahale etmede çok geç kaldı. Bu durum ahlaki ve insani açıdan kabul edilemeyecek bir durumdur. Burada yaşananlar İnsan hakları ve demokrasiyi esas aldıklarını iddia eden Avrupalı devletler için kötü bir sınavdır.” dedi.
 
Soykırım cezalarının geç kalmasına rağmen sevindirici olduğunu söyleyen Tuma, “Daha sonraları kurulan Bosna Hersek Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Uluslararası Ceza Mahkemesi burada yaşanan insanlık dışı olayların sorumlularını yargıladı. Bu ceza hem hukuk için hem de insan hakları için sevindirici bir gelişmedir. Ancak davaların karmaşık ve kapsamlı olması nedeniyle mahkemeler uzun sürüyor. Bu da cezalarda gecikmeleri beraberinde getiriyor.” dedi.
 Ziyaretlerinden memnuniyetini dile getiren Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Ulukapı, Maria Tuma’ya teşekkür plaketi takdim etti.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA