• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Borsa İstanbul ile Borsa Konya iş birliği yaptı
25 Şubat 2016 Perşembe 12:13

Borsa İstanbul ile Borsa Konya iş birliği yaptı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Borsa İstanbul ve Borsa Konya arasında düzenlenen iş birliği anlaşması ve gong törenine katıldı. Yapılan anlaşma ile Borsa İstanbul’da Elektronik Ürün Senetlerine dayalı buğday vadeli işlem sözleşmeleri işleme açılacak.

DAVUTOĞLU'NUN AÇIKLAMALARI


Konya Ticaret Borsası’nda düzenlenecek törene Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekci, Konya Valisi Muammer Erol, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Talat Ulussever, Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç, Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, Konya Ticaret Borsası Başkanı Selçuk Öztürk, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, protokol mensupları ve çok sayıda davetli katıldı.

borsa-istanbul-ile-borsa-konya-is-birligi-yapti.jpg

“BUGÜN KONYA İÇİN, TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ BİR GÜN”
Törenin açılışında konuşan Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, “Konya binlerce yıllık tarihi ile farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış batı ile doğu arasında köprü olmuş kadim bir kenttir. Hızla gelişen dünya ticaretinde geleneksel yöntemler yeterli olmamaktadır. Türkiye bulunduğu jeopolitik konum gereği uluslararası tarım ticaretinde bir köprüdür. Bugün Konya için önemli bir gün. Türkiye için önemli bir gün. Son 15 yılda başarımızı tüm dünya gördü. Bu nedenle milli, kararlı duruşuyla, medeniyeti, kültürü, siyaseti ihya eden, ülkemiz adına koyduğu vizyon ile gecesini gündüzüne katan Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza teşekkür ediyorum. Bize yaşatılmaya çalışılan kaos ortamına inat önümüzdeki engelleri aşacağız” dedi.
Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç de, “Hizmete açacağımız ürün çok önemli bir ürün. Londra Borsası’nda bazı ürünlerimiz işlem görmeye başladı. Bazı yabancılar Borsa İstanbul’a ortak olmak istiyor. Neden diye sorduğumuzda Türkiye’nin gelişmesini örnek veriyorlar. Türkiye’nin hak ettiği yere geleceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.
Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Talat Ulussever ise şöyle konuştu:
“Attığımız bu ilk adım iş birliğimizin önümüzdeki günlerde daha da artmasına vesile olacaktır. Günümüz ticaret hayatına, ekonomi ve finansa getireceğimiz yorumlar tüm dünyaya yeni bir vizyon katacaktır.”

borsa-istanbul-ile-borsa-konya-is-birligi-yapti--(2).jpg


“TİCARET BORSAMIZ TARIM ÜRÜN VE TİCARETİNDE DEVRİM YAPIYOR”
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Başbakan olduğu günden bu yana yoğun bir gündemi olduğunu ama sıkışık bir süreçte bile ekonomiyi hiç unutmadığını, ikinci plana atmadığını ifade ederek, “Ben Ankara’da bunun en yakın şahitlerinden biriyim. En zor günlerinizde bile bizimle bir araya geldiniz. İş dünyamızın yanında olduğunu her vesile ile bizlere hissettirdiniz. Bugün de özel sektörün önünü açmak için yine bizimle bir aradasınız. Bu anlayışınız için Türk özel sektörü adına size yürekten teşekkür ediyorum. Konya tarihten bu yana tarımın merkezi oldu. Ama açık söyleyeyim, Konya bugüne kadar bu işten hak ettiğini kazanamamıştı. Malı istediğin kadar üret. Piyasaya sunamazsan bir işe yaramaz. Konya Ticaret Borsamız tarım ürün ve ticaretinde devrim yapıyor. Şu an içinde bulunduğumuz tesisler ürün borsacılığının dünyanın en önemli noktalarından bir tanesidir. Biz bu noktaya kolay gelmedik. 14 yıldır oda ve borsalarımızın kalitesini artırmak için müthiş çalışmalar yaptık. Borsa ve odalarımız dünyada 5 yıldızlı hizmet verir hale geldi. Bundan dolayı oda ve borsalarımı kutluyorum. Dünyanın en modern alt yapısını Konya borsamız burada kurdu. Borsamız Türkiye’nin ilk elektronik satış salonunu hayata geçirdi. Hububatta bütün dünyada sözü geçen bir laboratuvarı var. Şimdi bugün iş birliğinde bir adım daha ileri atıyorlar. Bu ülkemize, Konya’mıza hayırlı uğurlu olsun. Kamuoyunda zaman zaman duyuyoruz. Oda ve borsalar ne iş yapar diye. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak diye bir söz var. Bunu söyleyenler gelsinler buraya baksınlar, görsünler. Tarım ürünleri ticaretinde borsalarımızın 100 yılı aşan bir tecrübesi var. Dünyada ise tarım ve ürün borsacılığının ilk topraklar yine Anadolu. Bu anlamda artık bütün dünyaya model olacak bir tecrübe ve kaliteye sahibiz. Türkiye tarımını küresel piyasalara taşımamız için ürün ihtisas borsasını da kurmamız gerekiyor. Bunu kurduğumuzda Türkiye’nin bütün coğrafyasında tarım ürünleri tek bir çatı altında alınıp satılmaya başlanacak. Böylelikle Türkiye en büyük devrimi yapmış olacak ve bunun da sayın başbakanım size nasip olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

borsa-istanbul-ile-borsa-konya-is-birligi-yapti-(3).jpg
KONYA TİCARET BORSASI BU ANLAŞMA İLE ULUSLARARASI İSTANBUL FİNANS MERKEZİ STRATEJİSİNİN EMTİA ÜRÜN VE HİZMETLERİNİN SUNULMASI AYAĞINDA EN ÖNEMLİ PAYDAŞLARDAN BİRİ HALİNE GELMİŞ OLACAK
Bu işbirliği kapsamında, Borsa İstanbul Konya Ticaret Borsası, yerli ve yabancı tüm yatırımcılara sermaye ve emtia piyasaları gelişmiş ülke vadeli borsalarında olduğu gibi, Türkiye’de de buğday vadeli işlem sözleşmelerinde fiziki teslimatlı işlem yapma imkanı sağlanacak. Sürecin devamında, buğday sözleşmeleri başta olmak üzere tahıl ürünlerine dayalı ve fiziki teslimatlı vadeli işlem sözleşmelerinin likidite kazanması ve bu yolla özellikle üretici, tüccar ve reel sektör şirketlerine etkin risk yönetim imkanlarının sağlanması hedefleniyor. Artan likiditenin katkısıyla piyasaların derinlik kazanması hem Konya Ticaret Borsası’na, hem Borsa İstanbul’a, hem de Türkiye ekonomisine önemli faydalar sağlayacak. Konya Ticaret Borsası bu anlaşma ile Uluslararası İstanbul Finans Merkezi stratejisinin emtia ürün ve hizmetlerinin sunulması ayağında en önemli paydaşlardan biri haline gelmiş olacak. Bu iş birliği anlaşması kapsamında açılacak buğday vadeli işlem sözleşmelerinin ulusal ve uluslararası piyasalarda yatırımcılar nezdinde ilgi görmesi bekleniyor. Türkiye’de ilk defa buğday vadeli işlem sözleşmelerinde fiziki teslimatın devreye girmesi ile Türk sermaye ve ürün piyasalarının uluslararası piyasalarda prestijinin artması, ayrıca artan piyasa derinliği ile özellikle üreticiler açısından alternatif ve daha az maliyetli finansman imkanlarının sağlanması da hedefleniyor. Borsa İstanbul ile KTB’nin gerçekleştirdiği iş birliği anlaşması çerçevesinde Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) dayanak varlıklı Buğday Vadeli İşlem Sözleşmelerinin Şubat, Mayıs, Temmuz ve Eylül vadeli olarak işlem görecek vade sonunda da BorsaKonya üzerinden yapılacak işlemlerle ELÜS teslimatı ile sonuçlanacak. Borsa İstanbul ve Konya Ticaret Borsası arasında imzalanan söz konusu İş birliği anlaşması ayrıca Borsalar arasında veri paylaşımını ve gözetim işbirliğini de içeriyor. Böylece spot ve vadeli piyasalar arasındaki etkileşim, fiyat, işlem hacmi ve yatırımcı hareketleri her iki borsa tarafından uyumlu bir şekilde takip edilerek piyasa bozucu hareketlerin hızlıca tespiti ve önlenmesi de hedefleniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Tiryakilere kötü haber! Bir sigara grubuna daha zam
  • Tarımda gıda arz güvenliği için yerli ve milli adımlar atılacak
  • Ulaştırma ve haberleşmede yeni yatırımlar yolda
  • Beşiktaş-Konyaspor, Rekabette 44. randevu!
  • Beşiktaş-Konyaspor, Rakipte eksik çok!
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA