• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Borcu olanlara son uyarı
07 Mart 2011 Pazartesi 13:31

Borcu olanlara son uyarı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Konya İl Müdürü Özge Songül, SGK'ya prim ya da başka borcu olanların Torba Yasa'dan mutlaka faydalanarak borçlarını yapılandırmalarını istedi.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Konya İl Müdürü Özge Songül, SGK'ya prim ya da başka borcu olanların Torba Yasa'dan mutlaka faydalanarak borçlarını yapılandırmalarını istedi.
Konuyla ilgili SGK İl binasında bir basın toplantısı düzenleyen Özge Songül, geçtiğimiz hafta kanunlaşan Torba Yasa'yla birlikte Kasım 2010'dan önce kuruma herhangi bir nedenle borcu olanların borçlarının yeniden yapılandırılacağını belirterek, "Bu borçların arasında kurumumuza olan SSK ve Bağ-Kur prim borçları, idari para cezaları, kurumumuz tarafından takip edilen vergi alacakları ve buna benzer borçlar yeniden yapılandırılacak. Yapılandırma kapsamında kurumumuza borcu olanların, borcunu ödemedikleri
süre içinde borcun ana parasına işleyen faiz siliniyor. Ana paraya TEFE ve TÜFE oranında faiz işlenerek tekrar hesaplanıyor. Borçlu olanlar ister borcunu peşin, ister 2 ayda bir taksit ödemek üzere 18 taksitte ödeyebiliyor. Eğer peşin öderse ana paranın üzerine sadece TEFE ve TÜFE oranları hesaplanarak eklenecek. Taksitle öderse cüzi miktarlarda faizle borcunu ödeyebilecek" dedi.
Borcunu yapılandırmak isteyenlerin Nisan ayı sonuna kadar SGK İl Müdürlüğü'ne başvurması gerektiğini ifade eden Songül, "Şu an Konya'da işveren, Bağ-Kur ve diğer borçlarla birlikte kurumumuzun 1.2 milyar liralık bir alacağı söz konusu. Bu yasayla birlikte borcu olanlara çok büyük bir ödeme kolaylığı getiriliyor. Örneğin 72 bin lira Bağ-Kur prim borcu olan bir vatandaş eğer borcunu yapılandırırsa ana para 35 bin liraya düşüyor. Eğer 18 taksitte ödeyeceğim derse 40 bin lirayı 36 ayda ödeyebiliyor. Ve eğer
prim gününü dolduruyorsa borcunu ödediği an emekli olup maaş almaya başlayabilir. Bununla ilgili kurumumuzun Ziraat Bankası'yla bir kredi çalışması var. Ayrıca prim borcu kredi kartıyla da ödenebiliyor" şeklinde konuştu.
Yeni yasayla mevcut SGK uygulamalarında değişikliklere de gidildiğini ifade eden Songül, "Örneğin 2008'den bu yana trafik kazası sonucu hastanede tedavi görmek zorunda kalanların masrafları kendileri tarafından ödenmek zorundaydı. Bu kanunla birlikte sosyal güvencesi olsun olmasın trafik kazası sonucu tedavi gören vatandaşlarımızın hastane masrafları kurumumuz tarafından karşılanacak. Ayrıca 18 yaşını doldurduğunda babası ya da annesinin sosyal güvencesinden faydalanması kesilen kız çocukları evlenene
kadar bu güvenceden yararlanmaya devam edebilecek. Boşandığında ya da anne babası öldüğünde de bu güvenceden yararlanmaya devam edebilecek. Ülkemize okumak için gelen yabancı misafir öğrenciler de artık sosyal güvence altına alınacak. Burslu gelenlerin bu konudaki giderlerini üniversite karşılayacak" dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA