• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bölücü terör örgütüne büyük darbe
10 Mayıs 2015 Pazar 11:51

Bölücü terör örgütüne büyük darbe

Güvenlik güçleri, sigara kaçakçılığından yıllık 1,2 milyar lira kazanç elde eden bölücü terör örgütüne büyük darbe vurdu

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, hudut birliklerinin kaçakçılara yönelik çalışmaları aralıksız sürüyor.

Türkiye-Irak sınır hattındaki Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı bazı köyler,kaçakçılıkla ilgili bölgenin "nabzını tutan kritik bölgeler" olma özelliğini taşıyor.

Söz konusu bölgede kaçakçılık faaliyetleri artış gösterirken bununla ilgili önlem alan askerlere de zaman zaman tepki gösteriliyor. Bölgedeki kaçakçılık faaliyetleri bölücü terör örgütünün en önemli gelir kaynaklarından birisi olması nedeniyle örgüt tarafından da destekleniyor.

Dağlık ve engebeli bölgeden geçen sınır hattı da bölgede kontrolü zorlaştıran bir diğer unsur olarak dikkati çekiyor.

SÖZDE GÜMRÜK NOKTALARI

Kaçakçılar tarafından kullanılan güzergahlar aynı zamanda teröristlerce de kullanılıyor. Bu güzergahları sınırın güneyindeki kamplara giriş çıkış için kullanan teröristler, sınır dışında oluşturdukları sözde gümrük noktalarında, kaçakçılardan para alıyor. Malın cinsine göre teröristlerin alınan para miktarı da değişirken, terör örgütü üyelerikaçakçıları tehdit mektubu gönderme, adam çağırma, bölgedeki birlikler hakkında bilgi elde etme, malzeme temini gibi konularda da kullanıyor.

GÜNDE 4,5 MİLYON LİRA KAZANÇ

Bölgedeki kaçakçılık türlerinin başındasigara kaçakçılığı geliyor. Kaçakçılar bunun için genellikle katırları kullanıyor. Kaçakçılar, bir katırla yaklaşık 3 bin paket sigara taşıyabiliyor.

İki paket sigarayı yaklaşık bir dolara satın alan kaçakçılar, yasa dışı yollarla yurda soktukları sigaraların paketini ortalama 4 liraya satıyor. Böylece kaçakçılar sadece bir katırdan 9 bin lira kar elde ediyor. Günlük ortalama 500 katır geçtiği hesaplandığında ise günlük kazanç 4,5 milyon lira, aylık kazanç 140 milyon lirayı buluyor.

Bölücü terör örgütü ise katır başına ortalama 100 dolar alıyor. Böylelikle terör örgütüne aylık 4 milyon lira para aktarılıyor. Geçiş haracı olarak 50 milyon liralık finans elde eden terör örgütünün sigara kaçakçılığından geliri yıllık 1,2 milyar liraya ulaşıyor. Ayrıca bölgede katır sahipleri ayda asgari ortalama 15 bin lira kazanıyor. Bölgede her hanenin yaklaşık 4-5 katıra sahip olduğu da biliniyor.

Kaynak : AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA