• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bölücü haritaya verilen cevaba bakın
21 Nisan 2009 Salı 11:03

Bölücü haritaya verilen cevaba bakın

Ahmet Türk'e Londra'da Kürt toplum merkezinde Türkiye'nin güneydoğu Anadolu bölgesini Kürdistan olarak gösteren bir haritanın yanında konuşması soruldu:
Ahmet Türk'e Londra'da Kürt toplum merkezinde Türkiye'nin güneydoğu Anadolu bölgesini Kürdistan olarak gösteren bir haritanın yanında konuşması soruldu:
 
Demokratik Toplum Partisi Genel Başkanı Ahmet Türk, Kürt sorununun çözülmesinin Türkiye'yi bölmeyeceğini, aksine daha güçlü hale getireceğini söyledi.

Londra'da dün gün boyunca İngiliz parlamentosunun iki meclisinde görüşmeler yapan Türk, akşam da Başbakan Gordon Brown'ın eski Kıbrıs Özel Temsilcisi, Enfield milletvekili Joan Ryan'ın onuruna verdiği davete katıldı. Muhafazakar partili gölge Avrupa Bakanı Mark Francois, Lord Hilton, Liberal Demokrat parti milletvekili Simon Hughes, İşçi Partili Harringey Belediye Meclisi üyesi Nilgün Canver ve kalabalık bir davetli topluluğunun katıldığı davete, partisinin Tunceli milletvekili Şerafettin Halis ile birlikte katılan Türk, uzun süre Joan Ryan ile sohbet etti ve Türkiye'deki ırkçı ve milliyetçi yaklaşımların artışından şikayetçi oldu.

Bu arada gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Ahmet Türk, 29 Mart seçimlerinde halkın partisine verdiği desteğin önemine işaret ederken, başından beri sorunların diyalogla, barışla çözüleceğine dair inançlarını dile getirdiklerini belirtti.

Devletin ise Kürtlerin demokratik hakları, meşru insani talepleri ve kimliksel taleplerini görmezden geldiğini öne süren Türk, bunun süreci daha sancılı bir noktaya taşıyabileceğini öne sürdü.

Kürtlerin Türkiye'nin bütünlüğü içinde eşit yurttaş olma taleplerini ortaya koymayı sürdüreceklerini de kaydeden Ahmet Türk, "Bu sorunun çözülmesi Türkiye'yi bölmez, daha saygın, daha demkorat ve Ortadoğu'da daha güçlü bir ülke haline getirir" dedi.

İnkarcı, imhaci politikaların gündeme gelmesinin ise Türkiye'yi daha milliyetçi bir noktaya çekmesi ve halklar arasında tehlikeli bir sürecin başlamasına yol açmasından korktuğunu da belirten Ahmet Türk, "Barış için, demokrasi için, Türkiye'de halkların kucaklaşması için herkese görev düşüyor" diye konuştu.

TÜRK'E BÖLÜCÜ HARİTA SORUSU
 
Ahmet Türk dün akşam Kürt toplum merkezinde konuşma yaptığı salonda Türkiye'nin güneydoğu Anadolu bölgesini Kürdistan olarak gösteren bir haritanın bulunduğunun hatırlatılması üzerine de "Bilemiyorum. Halka açık bir salonda konuşma yaptım. Dikkatimi çekmedi. Ben şahsen görmedim. Böyle, konuşmaların özünü boşa çıkartan konularla ilgilenilmesini de doğru bulmuyorum" dedi.

Ahmet Türk'ün katıldığı davette ayrıca İngiltere'de Kürtçe ve Türkçe olarak üç yıldır faaliyet gösteren Telgraf gazetesinin kuruluş yıldönümü de kutlandı.

Joan Ryan, Mark Francois ve Simon Hughes yaptıkları konuşmalarda gazetenin yıldönümünü kutladılar.

Ahmet Türk'ün ayrıca öğleden sonra Avam Kamarası bölgesinde protesto gösterileri yapan Tamil gerillalarının kurduğu çadırı ziyaret edip, açlık grevi yapan örgüt üyeleriyle kısa bir görüşme gerçekleştirdiği ve onlara açlık grevi eylemlerine son vermeleri tavsiyesinde bulunduğu bildirildi. Türk'ün açlık grevindeki Tamillere "Biz kendi deneyimlerimizden de biliyoruz ki bu tür eylemler sonuç vermiyor" dediği belirtildi.

 

AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA