• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bologna uzmanları Selçuku ziyaret etti
05 Mart 2012 Pazartesi 13:31

Bologna uzmanları Selçuk'u ziyaret etti

Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Bologna Uzmanları Ulusal Takımı Projeleri kapsamında 2011 - 2013 dönemi çalışmaları ilişkin Bologna uzmanları tarafından Selçuk Üniversitesine ziyaret gerçekle
Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Bologna Uzmanları Ulusal Takımı Projeleri kapsamında 2011 - 2013 dönemi çalışmaları ilişkin Bologna uzmanları tarafından Selçuk Üniversitesi’ne ziyaret gerçekleştirildi. Üniversitenin 2006 yılından bu yana Bologna sürecine ilişkin çalışmalarını inceleyen 3 kişilik heyet, daha sonra bazı fakülte, MYO ve enstitüleri yerinde inceleyerek yapılan çalışmaları değerlendirdi. Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Bologna sürecine ilişkin Selçuk Üniversitesi’nin üzerine düşen görevleri en ince ayrıntısına kadar başarıyla gerçekleştirileceğini söyleyerek, “Bu konu bizim için çok önemli. Bologna ile ilgili çalışmalarımız önümüzdeki yıllarda ivme kazanacak.” dedi.
 
SELÇUK’TA BOLOGNA SÜRECİ MASAYA YATIRILDI
Kurumsal ve Bölgesel Bilgi Paylaşım ziyaretleri kapsamında ilk olarak tanışma ve genel bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü Senato Salonu’nda düzenlenen toplantıya Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Musa Özcan, fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarındaki birim sorumluları ile Bologna uzmanları katıldı. Toplantıda ilk olarak ziyaretin amacı ile Selçuk Üniversitesi’nin bu süreçte yaptığı çalışmalar masaya yatırıldı. Ardından Erasmus Program Koordinatörü Uzman Ferhat Demirbaş Selçuk Üniversitesi’nin 2006 yılından bu yana Bologna süreciyle ilgili gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi. Koordinatörlüğün gerek gelen-giden öğrenci sayısı gerekse bütçesi itibariyle Selçuk Üniversitesi’ni en iyi şekilde temsil ettiğini belirten Demirbaş, “Erasmus Koordinatörlüğümüz 2004 – 2005 akademik yılı içinde faaliyetlerine başlamış olup 2012 yılı itibariyle tam anlamıyla kuruluşunu tamamlayarak üniversitemizi en iyi şekilde temsil etme çabası içerisinde olmuştur.  Gerek öğrenci gerekse akademisyen değişim faaliyetlerini en iyi şekilde yürütülmekte olan koordinatörlüğümüz bu anlamda Türkiye sıralamasında ilk 15 üniversite arasında yer almaktadır.” dedi.
 
“BOLOGNA BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”
Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Bologna sürecine ilişkin Selçuk Üniversitesi’nin üzerine düşen görevleri en ince ayrıntısına kadar başarıyla gerçekleştirileceğini söyleyerek, “Bu konu bizim için çok önemli. Bologna ile ilgili çalışmalarımız önümüzdeki yıllarda artarak sürecek. İnanıyorum ki Selçuk Üniversitesi her alanda Bologna sürecini başarıyla uygulayan üniversiteler arasına girerek bu süreçte büyük bir ivme kazanacaktır. ” dedi.
 
“BOLOGNA’DA ARTIK EYLEM ZAMANI”
Türkiye genelindeki üniversitelerde Bologna sürecine ilişkin gözlemlerini paylaşan Bologna Uzmanı aynı zamanda Sakarya Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, “Günümüzde hemen hemen her ülkede Bologna uzmanları ulusal takımı kurulmakta ve giderek önem kazanmaktadır. Bu kapsamda da dünya çapında pek çok faaliyet yürütülmektedir. Ülkemizde de 2006 yılında kurulan Bologna uzmanları ulusal takımı da Yükseköğretim Kurulu tarafından koordine edilmek olup bu süreçte pek çok faaliyet yürütmektedir.  Şu ana kadar her yıl proje düzenliyorduk ve 2006 yılından bu yana 5 dönem proje gerçekleştirildi. Son projemiz ise Bologna Uzmanları Ulusal Takımı Projesidir. Bu proje süreklilik sağlamak adına 2011–2013 yılını kapsayacak düzeyde planlandı ve bu çerçevede 14 arkadaşımız bu projede görev almaktadır. Geçtiğimiz yıllarda üniversiteler ziyaret ederek bir takım paylaşımlarda bulunmuştuk. Gördük ki Bologna süreciyle ilgili konuşulmayan ve bilinmeyen bir şey kalmadı. Artık uygulama zamanı hem ulusal hem de kurumlar düzeyinde uygulama çalışmaları başlatılmalıdır.” dedi.
Heyet daha sonra İktisadi ve İdari Bilimler, Veteriner Fakültesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, BESYO ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nu ziyaret ederek, Bologna süreciyle ilgili yapılan çalışmaları yerinde inceledi. İnceleme programı kapsamında yarın Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu’nda Bölge üniversitelerinin de katılımıyla genel değerlendirme toplantısı gerçekleştirilecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA