• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Böcekler casus işi
01 Şubat 2014 Cumartesi 12:00

Böcekler casus işi

Başbakan Erdoğan'ın evi ve ofisindeki prizlerde bulunan 'böcek'lerle ilgili Teftiş Kurulu'nun hazırladığı 3 klasörlük rapor, savcılığa ulaştı.

Başbakan Erdoğan'ın evindeki çalışma ofisi ve Başbakanlık Merkez Binası'ndaki makamında bulunan böceklerle ilgili Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun hazırlayıp Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunduğu rapor, TMK 10. madde ile yetkili savcılığa gönderildi. Daha önce memur suçlarına bakan savcılığın yürüttüğü soruşturma, gelen bir ihbar mektubuyla özel yetkili savcılığa devredildi. Geçtiğimiz hafta Teftiş Kurulu'ndan gelen rapor da bu kapsamda özel yetkili savcılığa gönderildi. Böceklerin kimler tarafından konulduğunun tespit edildiği belirtilen raporda dinleyenlerin kimler olduğuna ilişkin sağlıklı bir veri elde edilemediği ifadesi yeraldı.

DOSYA 3 SAVCIDA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada 1 ay önce kritik bir gelişme yaşandı. Başsavcılığa gelen bir ihbar mektubu soruşturmanın seyrini değiştirdi. İhbar mektubunda Başbakan Erdoğan'ın evindeki çalışma ofisi ve Başbakanlık'taki makamında bulunan dinleme cihazlarının uluslararası bir şebeke tarafından yerleştirildiğine dikkat çekiliyordu. Bu ihbar mektubunu değerlendiren Başsavcılık, dosyayı yaklaşık 1 ay önce memur suçlarına bakan savcıdan alarak TMK 10. madde kapsamındaki özel yetkili savcılığa verdi. Halen TMK. 10. madde ile yetkili 3 özel savcı tarafından yürütülen soruşturmanın 'devletin güvenliğine karşı suçlar' ve 'casusluk' kapsamında devam ettiği öğrenildi.

İhbar mektubu ile bir anda seyri değişen soruşturmada 'casusluk' iddialarına ilişkin kapsamlı bir inceleme yürütülüyor.

GÖZLER KORUMALARDA

Cumhuriyet savcıları Hüseyin Şahin, Sadık Bayındır ve Durak Çetin tarafından yürütülen soruşturmada birçok kimsenin ifadesine ve bilgisine başvuruldu. Savcılar halen 5 klasör bilgi, belge ve ifade tutanaklarıyla soruşturmaya yön verirken, buna Başbakanlık Teftiş Kurulu'ndan gelen 3 klasörlük rapor da eklendi. Bu raporlarda Başbakan Erdoğan'ın güvenliğinden sorumlu 'Koruma Dairesi'ndeki tüm polis ve MİT mensuplarının ifadeleri yer alıyor.

YERLEŞTİREN TESPİT EDİLDİ

Teftiş Kurulu'nun titizlikle çalıştığı raporda, yalnızca Başbakan Erdoğan ve ailesinin korumalığını yapan polis ve MİT mensupları değil, Başbakanlık'taki birçok personelin de bilgisine başvuruldu. Prizlere takılı olarak bulunan ve 'uzun ömürlü yeni nesil böcek' olarak tarif edilen dinleme cihazlarının kimler tarafından yerleştirildiğine ilişkin bilgi ve belgelerin raporda yeraldığı öğrenildi. Buna karşın, Yargıtay binasının çatısındaki bir aparat vasıtasıyla başka bir noktaya kriptolu olarak yansıtılan bilgilerin kime gittiği ve Başbakan'ı kimlerin dinlediğine ilişkin net verilerin ise elde edilemediği kaydedildi.

Emniyet cihazlarıyla örtüşüyor

Böcekleri inceleten Teftiş Kurulu uzmanları, bu cihazların Emniyet Genel Müdürlüğü birimlerinin kullandığı aygıtlarla 'aynı kafileden' olduğunu belirledi. Müfettişlerce tek tek incelendikten sonra hazırlanan rapora göre Başbakan Erdoğan'ın makam odası ve çalışma ofisinde bulunan cihazlar, daha çok polis teşkilatının kullandığı cihazlarla 'türdeş'. Yalnız İtalya, Avustralya ve Almanya tarafından üretilen bu tür cihazların 2010 yılından sonra Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından satın alındığı bilgisi de raporda yer buldu.

Prizden kriptolu yansıtma

Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun hazırladığı rapora göre, bulunan 'böcek'ler uzmanlarca ayrıntılı şekilde incelendi. Cihazların piyasadan kolay temin edilebilecek dinleme aygıtları olmadığı ortaya çıktı. Yeni nesil cihazların kriptolu olduğu belirtilen raporda, bu cihazların dinleme verilerini nereye aktardığının takibinin neredeyse imkansız olduğu belirtildi. Cihazların 'hızlı veri aktarımı', 'aktarım yaparken şifreleme özelliği' gibi gelişmiş sistemlerle donatılmış olmasının 'güç kaynağı' sorununu ortaya çıkardığı, bundan dolayı da böceklerin prizlere takıldığı bilgisi raporda yer aldı. 'Yeni nesil böcek' olarak adlandırılan dinleme cihazlarının farklı frekanslardan takip edilmesini önlemek amacıyla kripto sistemiyle çalıştığı belirtilen raporda; faaliyette bulunduğu odada konuşulan sesleri sinyalle yakın mesafeye aktardığı kaydedildi. Teknik ve fiziki araştırmalar sonucu böceğin ses verilerini yansıtıcı kullanarak farklı bir noktaya ilettiği bilgisi de yeraldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA