• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Böbrekten 290 adet taş çıktı
07 Mart 2012 Çarşamba 10:07

Böbrekten 290 adet taş çıktı

Mevlana Üniversitesi Hastanesinde yapılan ameliyatta 55 yaşındaki bayan hastanın sol böbreğinden tek seferde 290 adet taş çıktı.
Mevlana Üniversitesi Hastanesinde yapılan ameliyatta 55 yaşındaki bayan hastanın sol böbreğinden tek seferde 290 adet taş çıktı.

Ameliyatı gerçekleştiren Doç. Dr. Mustafa Okan İSTANBULLUOĞLU Türkiye’de  her 100 kişiden yaklaşık 15 kişinin hayatının herhangi bir döneminde taş hastası olma ihtimali bulunduğunu belirterek tıp sahasında teknolojinin gelişmesiyle bu hastalık artık çok kolay tedavi edilebilmektedir, dedi. İSTANBULLUOĞLU Mevlana Üniversitesi Hastanesinde gerçekleştirdikleri bir ameliyatta 55 yaşındaki bayan hastanın sol böbreğinden tek seferde 290 adet taş çıkardıklarını belirterek ameliyat hakkında şu bilgileri verdi:
 
“ Kapalı böbrek taşı ameliyatı da olarak bilinen perkütan nefrolitotomi yöntemi ile böbrek içine 1 cm kadar cilt kesisi ile sırt bölgesinden girildi ve 290 adet irili ufaklı taş çıkarıldı. Yaklaşık 90 dakika süren operasyonda herhangi bir tehlikeli durum yaşanmadı ve hastanın tüm taşlar temizlendi. Aynı hastanın diğer böbreğindeki taşlarda bundan 8 ay önce yine kapalı böbrek taşı ameliyatı ile tedavi edilmişti. Taş cinsini öğrenmek ve hastamızın bundan sonraki hayatında tekrar taş ile karşılaşmamasını sağlamak için gerekli diyet, ilaç tedavisi ayarlamak için hastanın taşları Maden Tetkik Arama kurumuna analiz için gönderildi. Hasta ertesi gün sorunsuz bir şekilde taburcu edildi.

Böbrek taşları, taş hastalığı içerisinde önemli bir yer teşkil eden ve tedavi edilmediği takdirde %50’ye yakın bir oranda böbrek yetmezliğine yol açan bir hastalıktır. Taşların büyüklüğüne göre tedaviler çeşitlendirilmiştir, genellikle 2 cm’den büyük ve taş kırmaya uygun olmayan veya taşkırma uygulanıp kırılmamış 2 cm’den küçük taşlarda bugün bütün dünyanın kabul ettiği tedavi yöntemi perkütan nefrolitotomidir (Kapalı böbrek taşı ameliyatı). Perkütan nefrolitotomi yönteminde hastanın sırt bölgesinden 1-1.5 cm kadar bir kesiden özel endoskopik aletlerle böbrek içerisine girilir ve böbreğin içerisinde taşların kırılarak dışarı çıkarılır. Gebeler ve kanama problemleri olan hastalar hariç tüm yaştaki hastalarda bu tedavi yöntemi uygulanabilir. Yeni doğan çocuklarda dahi başarılı sonuçlar bildirilmiştir
Türkiye’de taş hastalığı sıklığı % 14,8 olarak bulunmuştur. Yani kabaca her 100 kişiden yaklaşık 15 tanesi hayatının herhangi bir döneminde taş hastası olacaktır bu oran sıcak bölgelerimizde örneğin Güneydoğu Anadolu’da %30’lara çıkmaktadır. Türkiye genelinde en sık üriner sistemde taş görülme yaşı 45 ila 54 yaşları arasındadır. Erkeklerde kadınlara göre 1.5 kat daha fazla risk vardır. Ailesinde taş düşürenler varsa hastalığın görülme olasılığı iki kat daha artmaktadır. İdrar yolu iltihabı olanlar, böbrek anomalisi olanlar, proteinden zengin diyetle beslenenler, az su içenler, bazı ince barsak ameliyatı geçirenler, fazla hareket etmeyen yatalak hastalar, çeşitli ilaç kullanan (idrar söktürücüler, anti asitler v.b. ) taş hastalığı açısında riskli grubu oluştururlar.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA