• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Böbrek ve şeker hastalarına müjde
04 Ağustos 2013 Pazar 17:03

Böbrek ve şeker hastalarına müjde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, şeker ve böbrek gibi rahatsızlıkları olan çalışanların emekli olabilmesini sağlayan düzenlemeyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, şeker ve böbrek gibi rahatsızlıkları olan çalışanların emekli olabilmesini sağlayan düzenlemeyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Faruk Çelik, kronik rahatsızlıklar çeken çalışanların malulen emekli olabilmesini sağlayan uygulamayla ilgili kendi twitter hesabından bilgiler verdi. Hayati organ nakilleri sonrasına maluliyet hakkı getireceklerini ifade eden Bakan Çelik, "Kronik böbrek hastalarının nakil sonrası maluliyet maaşları devam edecek. Kalp, akciğer, karaciğer ve bağırsak nakli yapılan hastalarımıza kontrolsüz maluliyet geliyor. Tedaviye dirençli tüberküloz hastalarımıza maluliyet hakkı getiriyoruz. Kronik böbrek hastalarının nakil sonrası maluliyet maaşları devam edecek. Kalp, akciğer, karaciğer ve bağırsak nakli yapılan hastalarımıza kontrolsüz maluliyet hakkı geliyor. Hedefimiz çabuk bulaşabilen bu ciddi hastalığı taşıyan hastalar mağdur olmasın, ayrıca diğer çalışanlara hastalık bulaşmasın" dedi.

BAKAN ÇELİK TWİTTER’DAN MÜJDE VERDİ

Kişisel bakımını yapamayacak ve zorunlu ihtiyaçlarını gideremeyecek romatizmal ve nörolojik hastalara da maluliyet hakkı getirdiklerini söyleyen Çelik, "Şu anda malul sayılmayan, tek tarafı felçliler, sara hastaları, spastik çocuklar, otizm hastaları malul sayılacak. Şeker hastalığından dolayı 3 veya daha fazla komplikasyonu (orta ve ileri düzeyde organ rahatsızlığı) olanlara maluliyet imkanı getiriyoruz. Bu durumdaki hastaların her hangi bir işte çalışması fiilen mümkün olmamasına rağmen mevzuat gereğince malül sayılmıyorlardı" ifadelerini kullandı.

"BÖBREK HASTALARINA MALULİYET"

Birden fazla hastalığı olup çalışamaz durumda olan vatandaşların olduğunu açıklayan Bakan Çelik, twitter adresinde şu ifadelere yer verdi:

"Bunlar mevzuata takılıyor ve malul maaşı bağlanamıyordu. Hastanın genel durumu değerlendirilerek çalışamaz durumda olduğu görülürse bu kişilere maluliyet maaşı bağlama imkanı getiriyoruz. Daha önce bu hastalıklar teker teker değerlendiriliyor ve mevzuat gereği hakettiği halde maluliyet verilemiyordu. 1/3 normal insanda böbrek süzme hızı 120’dir. 15 ile 30 arası diyaliz hastası adayı.Bu aralıktaki hastaların diyalize girmeleri sakıncalıdır. 2/3 diyalize girerek böbreklerini saf dışı bırakıyorlar, böbrek daha hızlı çöküyor. 15’in altına hızlı şekilde inip malul olmaya çalışıyorlar. 3/3 bu yönetmelik ile böbrek süzme hızı 30 ml/dk’nın altında olanlara da maluliyet hakkı verilerek bu mağduriyet giderilmiş olacak. Maluliyet ile ilgili yaptığımız bu düzenlemenin tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim."

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA