• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Böbrek nakliyle sağlığına kavuştu
17 Mayıs 2014 Cumartesi 12:11

Böbrek nakliyle sağlığına kavuştu

Konya’da Akdeniz anemisi sonucu böbrek yetmezliğine yakalanan ve 11 yıldır diyalize bağlı olarak yaşamını sürdüren böbrek hastası, Antalya’da trafik kazasında hayatını kaybeden 22 yaşındaki gencin bağışlanan böbreğiyle sağlığına kavuştu.

Konya’da çiftçilik yapan 4 çocuk babası Hasan Hüseyin Çalışkan (48), ailede kalıtsal olan Akdeniz anemisi hastalığı nedeniyle böbrek yetmezliğine yakalandı. Ailede kalıtsal olan bu hastalık nedeniyle iki kardeşi de böbrek hastası olan Hasan Hüseyin Çalışkan, 11 yıldır diyalize bağlı olarak yaşamını sürdürüyor. Geçen yıl Ramazan ayında Sağlık Bakanlığı tarafından Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi’ne gönderilen böbrek için çağrılan Hasan Hüseyin Çalışkan, dokuların uyum sağlamasına rağmen sıranın kendisinden önceki hastada olması sebebiyle nakil olamadı. Umudunu yitirmeden böbrek nakli olacağı günü bekleyen Çalışkan’a müjdeli haber iki hafta önce geldi. Antalya’da geçirdiği trafik kazasından sonra beyin ölümü gerçekleşen 22 yaşındaki bir gencin ailesi tarafından bağışlanan böbreklerinden bir tanesi Konya’ya gönderildi. İkinci kez hastaneye çağrılan Hasan Hüseyin Çalışkan, yapılan tetkikler sonucunda dokuların uyumlu olmasıyla böbreğin kendisine nakledilmesine karar verildi. Hazırlıkların tamamlanmasının ardından Hasan Hüseyin Çalışkan’a, bağışlanan böbrek Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Erikoğlu başkanlığındaki ekip tarafından nakledildi.

“ARTIK DİYALİZE GİRMEYECEK”
Nakil hakkında bilgi veren Prof. Dr. Mehmet Erikoğlu, Antalya’da trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen 22 yaşındaki bir hastanın organlarının ailesi tarafından bağışlandığını belirterek, “Organlardan bir tanesi Sağlık Bakanlığının denetimi altında hastanemize gönderildi. Sağlık Bakanlığı’nın gönderdiği listeyi takip ederek en uyumlu hastamızı tespit ettik. Hastalığın başlangıcı FMF dediğimiz Akdeniz anemisi hastalığı. Onun sonucu da böbrek yetmezliği tablosu gelişiyor. Uyumlar neticesinde hastamıza nakli gerçekleştirdikten sonra hastamızın durumu iyi, taburcu etmeyi planlıyoruz. Bu aşamadan sonra hastamız daha rahat daha konforlu bir hayat sürebilecek. Bundan sonra daha rahat su içebilecek ya da bundan sonraki dönemde böbrek hastalığıyla ilgili ne diyalize girecek ne de başka bir şekilde böbrek hastalığının yan etkilerini görecek” dedi.
Hasan Hüseyin Çalışkan’ın bir özelliğinin kardeşinin de aynı şekilde kalıtsal olan bu hastalık sebebiyle böbrek yetmezliğinin mevcut olduğunu ifade eden Prof. Dr. Erikoğlu, “Yaklaşık 2 yıl önce böbrek yetmezliği nedeniyle ona da nakil gerçekleştirdik. Kardeşinin durumu da gayet iyi herhangi bir sıkıntısı yok” diye konuştu.

“BİR CAN BİR UMUTTUR”
Kardeşi Mehmet Çalışkan'nın da kendi gibi böbrek nakli olup kurtulduğunu belirten, Hasan Hüseyin Çalışkan, “Bu hastalık var ya insanı ne olduruyor, ne öldürüyor. Yani çaresiz bırakıyor. Şu anda bizim ailede 3 tane böbrek hastası var. Biri ben biri de kardeşim. Kız kardeşim de doktor kontrolünde. Çocuklarıma da baktırdım bu tür hastalık yok” dedi. Herkesin organ bağışında bulunmasını isteyen Çalışkan, “Bir can bir umuttur. Herkes bağış yapsın, kurtulsun. Benim kaç tane arkadaşım var, kardeşim var diyalize giren. Bu diyaliz var ya gerçekten iyi bir şey değil. Haftanın 3 günü bağlısın, mahkum gibi gidip geliyorsun. Allah’a şükürler olsun. Sağlığımız yerinde oluyor ama olsun çalışamıyorsun, hiçbir iş yapamıyorsun” ifadelerini kullandı.
Hastaneye çağrıldığı zaman çok duygulandığını kaydeden Çalışkan, “İnsan bir hastalıktan kurtuluyor. Hem seviniyor, hem duygulanıyor insan. Aynı zamanda bağış yapan rahmetli arkadaşımızın telefon numarasını verdiler, annesini babasını aradım. Allah razı olsun onlar da iyi karşıladılar. Evladım dediler bana. Bundan sonra onları aramaya devam edeceğim” diye konuştu.
Geçen yıl Ramazan ayında ilk kez böbrek için hastaneye çağrıldığını ancak sıralama olarak önünde bulunan kişiye böbreğin nakil edildiğini ifade eden Çalışkan, "O zaman da aynı şekilde dördüncü sıradaydım. Doktorlar, bana ‘Hasan Hüseyin sana da tutuyordu ama bir önündeki arkadaşı atlayamayız’ dedi. Tamam, hocam dedim o arkadaşa çıkmış ama kendime çıkmış kadar sevindim dedim. İkinci kez çağırdıklarında da bu kez bana uygun oldu" şeklinde konuştu. 

Böbrek naklinden sonra sağlığına kavuştuğunu söyleyen Çalışkan, artık kana kana su içebileceğini sözlerine ekledi.  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA