• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BMGKdan çocuk asker uyarısı
08 Mart 2014 Cumartesi 09:27

BMGK'dan çocuk asker uyarısı

BM Güvenlik Konseyi, çatışmalarda çocukların kullanılmasını şiddetli biçimde kınadı.

Birleşmiş Milletler, özellikle Ortadoğu ve Afrika'daki çatışmalarda çocukların zorla silah altına alınması ve devam etmekte olan çatışmaların doğrudan mağduru olmaları nedeniyle ilgili grupları, bu tür uygulamaların uluslararası hukukun ihlali ve savaş suçu olduğu konusunda uyardı.

Lüksemburg tarafından hazırlanan BMGK karar tasarısı, bugün yapılan oylamada oybirliği ile kabul edildi. Karar metninde çocuk asker kullanımının engellenmesi ve sorumluların yargı önüne çıkarılması konusunda eyleme geçilmesi karara bağlandı.

Çocukların zorla savaştırılmasının yanı sıra öldürülmesi, sakat bırakılması, tecavüz ve tacize uğramaları, kaçırılması, okul ve hastanelere saldırılmasının savaş suçu olduğunun vurgulandığı kararda, tüm ilgili gruplara bu uygulamaları sonlandırmaları ve çocukları korumak için özel önlemler alma çağrısı yapıldı.

Çocukların yeri okullar

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, BMGK'daki toplantıda yaptığı konuşmada, çocukların "istismar edilmeyi" değil korunmayı hak ettiklerini söyledi.

Çocukların çatışmalarda kullanılamayacağını vurgulayan Ban, "Çocukların yeri ordular ve savaşan grupların yanı değil, onların yeri okullar. Çocukların silahı; kalem ve kitap olmalı, tüfek ve bomba değil" diye konuştu.

Genel Sekreterin çatışmalarda çocukların korunmasından sorumlu özel temsilcisi Leyla Zerrougi de, Suriye ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nde başta olmak üzere çatışmaların sürdüğü bir çok bölgede çocukların silah altına alınması ve çatışmalardan etkilenmesi trajedisinin artarak sürdüğünü ifade etti.

BMGK'dan çocuklar için etkili önlemler almasını isteyen Zerrougui, "Yüzbinlerce çocuğun gözü, kendilerini korumanız için sizin üzerinizde" dedi.

Daha önce kaçırılıp çocuk asker olarak Sierra Leone'daki çatışmalarda kullanılan Alhaji Babah Sawaneh de Konsey'de deneyimlerini anlatarak, yaşadıklarını başka çocukların da yaşamaması için gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

Kayıp nesiller

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Halit Çevik de BMGK'da yaptığı konuşmada, Suriye'de yaşanan drama dikkat çekerek, "Çocukların silahlı çatışmalardan nasıl etkilendiğinin yürek burkan örneğine Suriye sınırımızın ötesinde şahit olmaktayız" dedi.

Türkiye'deki kamplarda 60 binden fazla Suriyeli çocuk olduğunu dile getiren Çevik, "Çocukların eğitim, sağlık, güvenlik ve güvenli bir çevrede yetişme hakkının ellerinden alınması, nesillerin kaybolması anlamına geliyor ve dolayısıyla da toplumların ve kültürlerin geleceğini tehdit ediyor" diye konuştu.

Çevik, Türkiye'nin çocukların korunması ve silah altına alınmasının önlenmesi için bölgesel ve uluslararası çabalara güçlü destek vermeyi sürdüreceğini de dile getirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA