• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Bizim tek kinimiz zalimlere ve zulmedir’
11 Nisan 2014 Cuma 16:00

‘Bizim tek kinimiz zalimlere ve zulmedir’

Mısır’da cunta yönetiminin 529 kişiye idam kararı vermesi Konya’da Cuma namazı sonrası protesto edildi.
Konya Sivil Toplum Kuruluşları İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi, “Kararlılığımızı kaybetmeyelim. Bizim tek kinimiz zalimlere ve zulmedir.” dedi. Mısır’da darbe yönetiminin 529 darbe karşıtı eylemciyi idama mahkum etmesi, Konya’da Cuma namazı sonrası protesto edildi.  İHH-AYDER İnsani Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından gerçekleştirilen protestoya Konya Sivil Toplum Kuruluşları İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi, Anadolu Gençlik Derneği Konya Şube Başkanı Yusuf Güneş başta olmak üzere bir çok vatandaş katıldı. Cuma namazı sonrası toplanan vatandaş, başta Mısır’da sürgünde şehit edilen Muhammed Kutup ile Mısır ve Suriye’de şehit edilenler için gıyabi cenaze namazı kıldı. İHH-AYDER adına basın açıklaması yapan Genç İHH-AYDER Başkanı Selim Tosun, Mısır’da idam kararı verilen 529 kişinin sesine ses olmak için tüm vicdan sahiplerini harekete geçmeye davet ettiklerini söyledi. 529 kişiye savunma hakkı bile verilmeden idam kararı verilmesinin manidar olduğunu belirten Tosun, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bir kısmı tutuklu bulunan sanıkların göstermelik dahi olsa savunma yapmalarına fırsat verilmemiştir. Ülke dışına kaçmak zorunda kalan kimi göstericiler de savunmaları dahi alınmadan gıyabında idama mahkum olmuştur. Cunta mahkemelerinin son karar duruşmasında neredeyse her dakikaya 26 idam sığdırarak kendi rekorunu kıran Mısır adaleti, kararın ölçüsüzlüğünü izah etme ihtiyacı dahi hissetmemişlerdir.” dedi. 
‘MISIR HALKI YALNIZ BIRAKILDI’
Mısır halkının tüm katliam, yaralanma ve baskılara karşı yalnız bırakıldığına dikkat çeken Tosun, “Mısır halkını yalnız bırakmakla yetinmeyip, cunta yönetimine sahip çıkan Batılı ve bazı Arap ülkelerinin tutumu, cuntayı cesaretlendirmiştir. Son karar bu açıdan darbecilere verilen siyasi kredinin sonuçlarıdır.” diye konuştu. 
‘İKİ YÜZLÜ BATI SINIFTA KALDI’
Tosun, Batılı ülkelerin Mısır ve Müslümanlar konusunda iki yüzlülüğe devam ettiğini söyledi. Türkiye’deki Gezi olayları ve Twitter’ın kapatılmasından sonraki tepkileri hatırlatan Tosun, sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Türkiye’de bir ağacın kesilmesi ya da Twitter’ın kapatılmasına gösterdiği sertlikte Mısır’daki idamlara eleştiri getirmesi beklenen Batılı ülkeler, iki yüzlü yaklaşımları ile bir kez daha sınıfta kalmıştır. Demokratik değerler üzerine inşa edildiği iddiasındaki Batı, Mısır’da darbe olduğunda ses çıkarmadığı gibi, üstelik darbecilere siyasi ve ekonomik kredi açmış, Müslümanlar söz konusu olduğunda demokratik değerleri çiğneyebileceğini göstermiştir. Batı’nın güdümündeki kimi Arap ülkeleri de bu kervana katılarak, Muhammed Mursi döneminde sakındıkları dolarlarını, Mısır’ın ekonomik sorunlarının çözümünde cuntaya karşı oldukça cömert olmuşlardır. Dünyanın neresinde olursa olsun her dinden ve her ırktan insanın canını kutsal sayan bizler, son idam kararını ve buna sessiz durmanın ötesinde destek veren tüm cunta severleri kınıyor, kendilerini ululayıp duran çağdaş firavunları lanetliyoruz.”
‘BİZİM TEK KİNİMİZ ZALİMLERE VE ZULMEDİR’
Konya Sivil Toplum Kuruluşları İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi de bir açıklama yaptı. Selvi açıklamasında cunta yönetiminin Batılı ülkeler tarafından cesaretlendirilerek, Mısır’ın gerçek sahiplerini mahkum etme gayretlerinde bulunduğunu söyledi. Mısır için milyonlarca kişinin başta Rabia meydanı olmak üzere, iradelerini ortaya koyduklarını ve cunta yönetiminin Mısır halkına kurşun yağdırdığını belirten Selvi, şöyle devam etti; “Uluslararası odakların cesaretlendirdiği bu firavunlar kardeşlerimizin üzerine yürüdüler. Bu 500 ün üzerindeki kardeşimizin idam cezası için yalpalamaya çalıştılar. Temyiz var cumhurbaşkanı affeder mi diye konuşmaya başladılar. Sizin sözünüz çok önemli. Onların niyeti katliam, Mısır’ı sindirmek. Darbeci zalimleri batılıların cesaretlendirmesi Mısır halkını sindirmelerine neden oldu. Mısır halkınındır ve mısır halkının yanında olan bizlerindir. Kararlılığımızı kaybetmeyelim. Bizim tek kinimiz zalimlere ve zulmedir. Türkiye’den yükselen ses çok önemli. Parlamentodaki siyasi partilerin idam kararı konusunda aldıkları ortak karar anlamlıdır. Bütün siyasi partilere teşekkür ediyoruz. Zalime zulme yeryüzünde fırsat verilmemelidir.” Konuşmaların ardından Mısır, Suriye başta olmak üzere zulüm gören tüm Müslümanlar için dua okundu. Kalabalık gurup sık sık tekbirler eşliğinde “Konya’dan Mısır’a direnişe bin selam, Bin Musa gelecek sizi bulacak, Müslüman uyuma kardeşine sahip çık” sloganları attı.
A. AKİF SOLAK
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA