• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bizim Mahkeme serbest bıraktı
02 Temmuz 2009 Perşembe 01:09

Bizim Mahkeme serbest bıraktı

Emekli Orgeneral Şener Eruygur'un eşi Mukaddes Eruygur'un "bizim mahkeme" dediği 14. Mahkemeye kritik bir atama yapıldı.

Ergenekon soruşturması kapsamında dün tutuklanan Albay Dursun Çiçek'in tutukluluk haline yaptığı itiraz karara bağlandı. Tahliye kararını mahkemeye bugün atanan Hakim Faik Saban'ın verdiği belirtiliyor.

MAHKEMEYE ALBAY ÇİÇEK İÇİN TAHLİYE BASKISI SONUÇ VERDİ

Ergenekon Savcıları Albay Dursun Çiçek'i tutuklattı ama Emekli Orgeneral Şener Eruygur'un eşi Mukaddes Eruygur'un "bizim mahkeme" dediği 14. Mahkemeye kritik bir atama yapıldı. Mahkemeye geçici üye atanmasının ardından Çiçek'in avukatları harekete geçti.

Albay Dursun Çiçek, Ergenekon Savcıları tarafından dün gün boyu sorgulandıktan sonra gece yarısı tutuklanmış ve askeri cezaevine gönderilmişti. Ergenekon Operasyonu kapsamında yapılan aramalarda Avukat Serdar Öztürk'ün ofisinde bulunan belgeler üzerine projektörler Albay Çiçek'in üzerine çevrilmişti. Aramalarda Albay Çiçek'in imzasıyla "İrticayla Mücadele Eylem Planı" başlığı altında bir belge bulunmuştu.

Albay Çiçek hakkında sözkonusu belgeyle ilgili olarak Askeri Savcılık tarafından kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmişti. Ancak olayın diğer boyutları sivil savcılığa gönderilmişti.

Sivil Savcılık, devletin istihbarat örgütlerinden gelen bilgiler ışığında Albay Çiçek'in Ergenekon Örgütü üyesi olduğuna kanaat getirmiş ve "tutuklanma" istemiyle Çiçek'i mahkemeye sevketmişti. Mahkeme yaptığı inceleme sonucunda savcılığın talebine uyarak Çiçek'i tutukladı.

"Bizim Mahkeme" Formülü

Tüm bu gelişmeler yaşanırken, İstanbul Adalet Komisyonu Başkanlığı ilginç bir atama gerçekleştirdi ve yapılan baskılar üzerine 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne kritik bir atama gerçekleştirdi. Mahkemeye Beşiktaş Adliyesi'nde görevli Faik Saban'ı geçici görevle atadı.

Bu atama gerçekleşir gerçekleşmez, Albay Dursun Çiçek'in avukatları tahliye istemini içeren itirazını verdiler. 14. Mahkemenin Başkanı ise hızla hareket ederek, Ergenekon savcılarından tutukluluk halinin itirazıyla ilgili mütaala istedi. Normalde mütaala için iki gün süre bulunmasına karşın Başkanın ısrarı üzerine Ergenekon Savcıları'ndan alel acele mütaala alındı. 14 Ağır cezanın bu hızlı ve acele hareketlerden sonra bugün Albay Çiçek hakkında tahliye kararı verdi.

Aktifhaber

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA