• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bizim Kabemiz bellidir
04 Mayıs 2015 Pazartesi 18:04

"Bizim Kabe'miz bellidir"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "CHP'liler, 'Kabe Arabın olsun, bize Çankaya yeter' diyordu. Şimdi bunlar da 'Kabe Arabın olsun bize Taksim yeter' diyor. Bizim Kabe'miz bellidir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Siirt'te toplu açılış töreninin ardından Cumhuriyet Meydanı'nda vatandaşlara hitap etti.

Erdoğan, "Anamuhalefet partisinin başındaki zat benimle ilgili dün Kayseri'de bir ifade kullanmış, 'Cumhurbaşkanı Evren gibi Kur'an'ın istismarını yapıyor' diyor. Sayın Kılıçdaroğlu ben Kur'an ile büyüdüm, Kur'an ile yaşıyorum. Onu sen kendine söyle, kendi şahsında Kur'an'ın yerinin ne olduğu malum" ifadelerini kullandı.

70 yıl önce millete Türkçe ezan, Türkçe ibadet dayatıldığını belirten Erdoğan, "Şimdi de Kürtçe ezan, Kürtçe ibadet dayatılıyor. Bunlar aynı faşist kafanın farklı tezahürleri" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Tek parti CHP'si bu milleti inancından, tarihinden, medeniyetinden kopartıp, kendi ideolojik saplantılarına uygun yeni bir toplum inşa etmeye çalışıyordu. Onun taklitçisi parti de benim sevgili Kürt kardeşlerimi inancından, tarihinden, medeniyetinden kopartıp, yine kendi ideolojik saplantılarının esiri haline dönüştürmek istiyor."

"Bizim kabemiz bellidir"

Erdoğan, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın açıklamaları ile ilgili olarak da "Çıkmış, 'Taksim bizim kabemizdir' diyor. Bizim kabemiz bellidir. Bir zamanlar bu CHP'liler ne diyordu? 'Kabe Arabın olsun bize Çankaya yeter' diyordu. Şimdi bunlar da aynı şekilde yine 'Kabe Arabın olsun bize Taksim yeter' diyor. Bunlara 7 Haziran'da bir ders gerekmiyor mu? Bizim dersimiz sandıkta" şeklinde konuştu.

"Ben milletin tarafındayım"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Diyorlar ki 'Cumhurbaşkanı taraf.' Evet tarafım. Ama ben milletin tarafındayım. Millet neredeyse oradayım. Her partiye de eşit mesafedeyim. Ama gönlümde bir parti var tabii. O ayrı bir konu. Bu meydanda herhangi bir partinin pankartı yok. Bu meydanda sadece Türk bayrağı dalgalanıyor" ifadelerini kullandı.

"Niye bir Kürt muhtar kardeşimizi vuruyorsun"

Erdoğan, "Bölgede pek çok imam, din görevlisi bölücü örgüt mensupları tarafından saldırıya uğradı, hatta bazıları katledildi. Örgüt mensupları Kur'an kurslarına saldırdı, yaktı; okulları, pansiyonları yaktı. Hani sen Kürt'tün, niye bir Kürt muhtar kardeşimizi vuruyorsun, öldürüyorsun?" diyerek, "Bugünkü Diyanet İşleri Başkanımız, bu bölgede hala yaşayan medrese geleneği içinde yetişmiş, oradan akademisyenliğe geçmiş bir arkadaşımız" şeklinde konuştu.

Erdoğan, "Bugün Türkiye'de Boko Haram gibi, DEAŞ gibi örgütler varlık gösteremiyorsa bunda en büyük pay Diyanet İşleri Başkanlığımızındır" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA