• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bizim işimiz sanal ticaretin önünü açmak
20 Şubat 2013 Çarşamba 17:46

'Bizim işimiz sanal ticaretin önünü açmak'

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B ile ilgili olarak, ''Peyderpey bedelleri internetten açıklıyoruz bu konuda bazı illerde satışlar başladı. Çok ciddi ilgi var'' dedi.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Geçen sene elektronik ticarete yönelik bir inceleme yapılıp yapılmadığına ilişkin bir soru üzerine Bakan Şimşek, şunları söyledi:
''Ankara Organize Vergi Kaçakçılığı ile Mücadele Grup Başkanlığı'na bağlı müfettişler bir araştırma ve inceleme faaliyetini gerçekleştirdiler. Nihai sonuçlarını biz kamuoyuyla paylaşacağız. Ama burada önemli olan bu rapordaki tespitlerin, değerlendirmelerin dikkate alınarak esas bundan sonra denetimde bunun temel teşkil etmesi denetimin çerçevesini belirlemesi. Çünkü biz denetimin yeniden yapılandırılmasıyla birlikte uzmanlaşmaya gittik. Uzmanlaşmanın ilk dönemini tabii ki rutin denetimlerimizin yanında zaman zaman bu anlamda çerçeve oluşturacak, temel oluşturacak bazı çalışmalara da imza atıyoruz. Dolayısıyla bu alan da onlardan bir tanesi.''
2B ile ilgili bir soru üzerine de Şimşek, 2B bedellerini peyderpey internetten açıkladıklarını, bazı illerde satışların da başladığını belirtti. Şimşek, ''Dolayısıyla bu sürecin şu anda ortasındayız. Tabii ki tespit edilenler, kadastrosu, tespiti devam edenler var. Orada başvuru oranı en son baktığımda yüzde 70'ti. Fakat tespiti tamamlanmış parsellere ilişkin başvurular yanlış hatırlamıyorsam, yüzde 90'ı aşmıştı. Dolayısıyla çok ciddi ilgi var. Satışlara başladık. Rayiç bedelleri de web sitesinden il il peyderpey sistemi açmaya da başladık. Bayağı, takdir edersiniz ki yoğun bir çalışma söz konusu'' diye konuştu.
Lojman satışları
Bir gazetecinin lojman satışlarına ilişkin sorusunu yanıtlayan Şimşek, ''Biz Başbakanımızın da talimatıyla bu konuda çok iyi bir çalışma yürütüyoruz. Bu çalışmalar devam ediyor. Temel çerçeve şu; takdir edersiniz ki güvenlik gibi alanlarda herhangi bir lojman satışı yapmayacağız. Mahrumiyet bölgelerinde böyle bir yaklaşımımız olmayacak. Şu aşamada ben detaylara girmek istemiyorum'' dedi.
Bireysel emeklilik
Bireysel emeklilik konusundaki bir soruyu yanıtlayan Şimşek, bu konuda çuvallarla belge geldiğini, büyük mükelleflere ilave personel verdiklerini, sorunun böyle çözüleceğine inandığını ifade etti.
Google uzun süredir mükellef
Arama motoru ''google''ın Türkiye'de mükellef olup olmadığının sorulması üzerine de Şimşek, vergi mahremiyeti nedeniyle bu konuları konuşmadıklarını ve detay veremeyeceğini ancak bu arama motorunun uzun bir süredir Türkiye'de mükellef olduğunu kaydetti.
Bizim işimiz sanal ticaretin önünü açmak
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hollanda'dan aldıkları program sayesinde sanal ortamda ticaret yapan tüm firmaları otomatik olarak tespit ettiklerini ve bunların faaliyetlerini kayıt altına aldıklarını bildirdi.
''Bizim işimiz sanal ticaretin gelişimine engel olmak değil tam aksine önünü açmak'' diyen Şimşek, Gelir İdaresi'nin bünyesinde e-ticaretin izlenmesi ile ilgili bir müdürlük oluşturduklarını söyledi.
Büyüme rakamları
Başka bir basın mensubunun büyüme hedeflerine yönelik sorusunu yanıtlayan Şimşek, ''2012'ye ilişkin tahminimiz yüzde 4'tü. Biz daha sonra Orta Vadeli Programı revize ederken yüzde 3 civarında büyüyebileceğimizi düşünüyorduk. Fakat öyle görünüyor ki rakamlar yüzde 3'ün altında olabilecek.
Olaya şöyle bakmak lazım; aslında geçen sene Türkiye yüzde 3 civarındaki bir büyümeyle Batı ile arasını kapatmaya devam etti.''
Sanal pos bilgileri alınıyor
Elektronik ticarete ilişkin başka bir soruyu yanıtlayan Bakan Şimşek, bu konuda bankalarla çok yakın işbirliği içerisinde olduklarının altını çizdi. Şimşek, şöyle devam etti:
''Tüm bankalardan detaylı sanal pos bilgilerini alıyoruz. Elektronik ticaretle uğraşan girişimcilerimizi buradan uyarıyorum; çünkü güvercinle para gönderilemediğine göre ödeme yapılamadığına göre, bu elektronik  ortamda yapılıyor. Elektronik ortamda yapılan her şey Maliye'nin gözetimindedir. Maliye bu bilgileri alabilir. Daha sonra bu bilgiler analiz ediliyor. O nedenle kayıt dışı elektronik ticaret çok çok daha zor.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA