• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bizim için sıradan birisi...
10 Kasım 2013 Pazar 14:56

Bizim için sıradan birisi...

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "Sarıgül bizim için sıradan bir aday. Bunu medya büyütüyor, şişiriyor. Onun için hormonlu bir siyasal anlayışla mücadele kolaydır" dedi.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
 
''Yeni Anayasa konusunda uzlaşılan 60 maddeyi çıkaralım görüşü oluşmuştu, ancak bu reddedildi. 'Anayasa konusunda umutlar tükendi' diyor musunuz?'' sorusu üzerine Bozdağ, yeni Anayasa konusuda işin başından beri CHP, MHP ve BDP'yi samimi görmediğini belitti.
 
Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmasında yeni Anayasa'dan ziyade 82 Anayasası'nın üzerinde tadilat yapan bir anlayış görüldüğünü aktaran Bozdağ, şunları söyledi:
 
''Bazı maddelere hiç dokunmadan, bazılarını bir takım rötuşlarla yaptığınızda oradan yeni bir anayasa çıkarmıyorsunuz. Böyle bir durum var. İlk uzlaşma böyle bir kabul üzerinden başlayınca ben 'Eyvah' dedim. Bunlar yeni Anayasa konusunda samimi değiller.
 
Siz bir takvimle kendinizi bağlarsanız o takvime uymanız gerekmez mi? Bağladılar. Dendi ki '2012'nin sonunda bu iş bitecek.' 31 Aralık geldi, bitmedi. Sonra 'Nisan' dendi. Mayıs geldi bitmedi. 'Haziran son' dendi bitmedi. Şimdi devam ediyor.
 
Bir defa ucu açık bir çalışma yaparak netice alamazsınız. Türkiye'nin Anayasa birikimi var. Yeni Anayasa yapabilecek her türlü imkanı var. Ucu açık çalışma demek ipe un sermek demektir. Yeni Anayasa yaptırmamak için zamana oynamaktır. Maalesef zamana oynadılar. Şimdi seçim geldi. Herkes elini vicdanına koysun. Bu kadar seçim olayının yaşanacağı bir dönemde yeni Anayasayı hayata geçirme imkanı var mı? Yok.''
 
Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun uzlaşılan 60 maddenin yasalaştırılması teklifinde bulunduğunu, bu teklifi kabul ettiklerini ancak bu sefer CHP'nin bu konuyu yetkili kurullarında görüşme gereği duyduğunu belirtti.
 
Bozdağ, ''Yetkili kurullarda neyini istişare edeceksiniz? Gelin yapalım diye siz teklif ediyorsunuz, biz kabul ediyoruz. Yapılması gereken 'teşekkür ederiz' demektir. Teklifini kabul ettiğimiz bir konuyu istişareye götüren bir anlayış, daha sonra da 4 parti bir araya gelirse biz buna varız diyen bir noktaya geldi. Halbuki Sayın Bahçeli ve MHP, 'Biz kısmi madde yasalaştırılmasına karşıyız' diye açıklama yapmıştı. Bir yandan o daveti yapıp sonra da 'Biz buna yokuz' demek, bir parti açık açık deklarasyonda bulunduğu halde onun rızasını şart koşmak şark kurnazlığıdır, milleti aldatmaktır, gayri samimiliktir. CHP kendi önerisinden bir kez daha çark etmiştir'' diye konuştu
 
''İklim müsait değil''
 
Yeni anayasanın 24. dönemde hayata geçirilmesi için şu anki iklimi müsait görmediğini aktaran Bozdağ, ''Özellikle partilerin tutumunu müsait görmüyorum. CHP, MHP'nin tavırları ortada. Bizim de tek başına yapabilme imkanımız yok'' dedi.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim sistemine ilişkin önerileri hatırlatan Bozdağ, "Muhalefet sıfır baraj, dar bölge istemiyor. Yüzde 5 barajlı sistemi de istemiyor. Muhalefet şikayet ettiği yüzde 10 barajlı sistemin devamını istiyor. Bu şuna benziyor, bir hanımefendi gelin oluyor, ağlıyor gitmek istiyor. Ondan sonra 'Kızım gitmek istemiyorsan kal' diyorlar. 'Yok. Ben hem ağlarım hem giderim' diyor. Bizim muhalefetin hesabı gelinlik kıza benziyor. Hem ağlarım hem giderim diyor. Hem yüzde 10 barajından şikayet ederim, hem yüzde 10 barajına dokundurtmam, bununla yola devam ederim diyor. O zaman kalkıp demokrasiden dem vurmayacaklar. Muhalefet yüzde 10 ile yola devam edelim bu işle fazla oynamayın demek istiyorlar. Eğer muhalefet partileri kamuoyunun önüne çıkıp açık açık görüşlerini ifade etmezlerse o zaman biz elbette bir tercihte bulunmak durumunda kalacağız.''
 
"Sarıgül halkın insanı olmaktan ziyade bazı çevrelerin insanı"
 
Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sargül'ün CHP'ye katıldığı anımsatılarak, "Sarıgül ismi sizin için de ciddi bir tehdit değil mi?" diye sorulmasına karşılık Bozdağ, CHP'nin genetik kodlarıyla bu toplumun değerlerinin bağdaşmadığını, yaşantısı, söyledikleri ve yaptıkları ortada olan Sarıgül'ün "halkın insanı olmaktan ziyade bazı çevrelerin insanı" olduğunu dile getirdi.
 
Kılıçdaroğlu'nun CHP'nin başına AK Parti'ye karşı bir başarı elde etmek için getirildiğini ancak başarılı olunamadığını dile getiren Bozdağ, Sarıgül'ün CHP'ye katılımıyla bu doğrultuda başka bir yol denendiğini ifade etti. Bozdağ, şöyle konuştu:
 
"Onun için, Sarıgül'ün CHP'ye geçişine bakarsanız aslında CHP Sarıgül'e katılıyormuş gibi bir havayla, genel başkanı, partiyi inciten, rencide eden bir propagandayla yapıyorlar. Ortaya konan söylemlere, yapılanlara baktığınızda bir partinin hiyerarşik yapısı içinde bunlar hoş karşılanacak şeyler değil. Çünkü Kılıçdaroğlu'nu getiren eller kimse Sarıgül'ü getirenler eller de o. Onun için bu bir ambalaj. Bizim açımızdan herhangi bir tehlike veya tehdit oluşturması mümkün değil. Bütün hepsi bir araya gelse dahi yaptıkları ortada. Ancak onlar böyle bir tehlike varmış gibi oluşturmak istiyorlar. O, onların üfürdüğü bir üfürük. Belediye seçimleri içerisinde şişiriyorlar balonları, oradan, buradan, belli çevreler. Halkı aldatmaya, kandırmaya dönük pek çok manipülasyon bu süreçte olacaktır."
 
"İstanbul'daki seçim yarışı takvimden ibaret"
 
İstanbul'daki seçim yarışının takvimden ibaret olduğunu ifade eden Bozdağ, şöyle dedi:
 
"Sandığın şakası olmaz. Şakası olmadığı için de orada tokadı millet bir kez daha yapıştıracak. Yeniden AK Parti ile ve daha güçlü bir şekilde yoluna devam edecek. Sarıgül, bizim için diğer adaylar gibi sıradan bir aday, hiçbir farkı yok. Bunu medya büyütüyor, şişiriyor. Belli çevreler de şişirilmesi için özel gayret ediyor. Onun için hormonlu bir siyasal anlayışla mücadele kolaydır. Çünkü vatandaş gerçeğe daha fazla değer veriyor. Biz gerçek, doğru olanı temsil ediyoruz. O yüzden rahatız, hiçbir sıkıntımız yok."
 
"Buradan size ekmek çıkmaz"
 
Bozdağ, öğrenci evleri tartışmasının ardından yaşananlara ilişkin soru üzerine de "Ben kriz duasına çıkanlara, (buradan bize bir kapı açılabilir) diye ümitle bekleyenlere, sevinenlere diyorum ki boşuna kendinizi yormayın buradan size ekmek çıkmaz" dedi.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın açıklamaları hatırlatılarak, "Sayın Arınç ile Sayın Başbakan arasında bir kriz mi var" sorusuna Bozdağ, şu yanıtı verdi:
 
"Bu konu üzerinden Türkiye'de basın aracılığıyla koparılmak istenen bir fırtına var. AK Parti'nin içine, birliğine, beraberliğine dönük (acaba buradan biz ekmek bulabilir miyiz) diye bir gayret var, bir çaba var. O gayret ve çaba içinde olanlara, keyiften dört köşe olanlara veya ellerini ovuşturanlara, benim buradan bir şey söylemem lazım, o da şu, buradan onlara ekmek çıkmaz. Boş yere uğraşmasınlar, boş yere keyiflenmesinler, boş yere haveslenmesinler. Burada Sayın Başbakanımızın söylediği söz esastır, (Biz bunu kendi içimizde konuşuruz, kendi içimizde çözeriz, basın huzurunda konuşmayız bunları tartışmayız) dedi. İşin doğrusu da budur. Keşke böyle bir usulle konuşulmuş olsa daha isabetli olurdu."
 
"Sayın Başbakan ile Sayın Arınç'ın arası bozuk mu" sorusu üzerine de Bozdağ, "Hayır, öyle bir şey yok" dedi.
 
Aynı aile içinde bile insanların zaman zaman farklı düşünebildiğine dikkati çeken Bozdağ, "Kaldı ki biz büyük bir siyasal hareketiz. Bu hareketin içerisinde uslüp farklılıkları olabilir. Ben fikir farklılığı olduğunu düşünmüyorum ama arada bazı konularda farklı düşünmeler olabilir. Bu ayrılık, çatışma anlamına gelmez" diye konuştu.
 
"Kendi çocuğunuz için istemediğinizi başkalarının çocukları için niçin istiyorsunuz?"
 
Öğrenci evlerine yönelik yasal bir adımın atılıp atılmayacağının sorulması üzerine Bozdağ, söz konusu tartışmanın doğru bir zeminde götürülmesi gerektiğini vurguladı.
 
Tartışmanın odağında Türkiye'de yüksek öğrenimde okuyan kız ve erkek öğrencilerden bazılarının yurtlarda veya evlerde birlikte, ortak yaşadıklarına ilişkin bilgilerin olduğunu söyleyen Bozdağ, "Türk toplumu ve bizler, anneler babalar olarak yüksek öğrenimde okuyan kızımızın erkeklerle veya oğlumuzun kızlarla ikili veya çoklu bir evde veya yurtta kalmasını arzu ediyor muyuz, etmiyor muyuz, bunu doğru görüyor muyuz, görmüyor muyuz? Tartışmayı buradan değerlendirmek lazım" ifadelerini kullandı.
 
Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Ben şahsen oğlumun üniversitede kızlarla, kızım varsa da onun erkeklerle ikili ve çoklu kalmasına razı olmam. Benim sahip olduğum kültür, ahlak, medeniyet anlayışı, içinden çıktığım toplum da buna izin vermez. Sayın Başbakanımız da bunu söylüyor. Muhalefet partileri bunu eleştirdiler, birden bire konuyu getirdiler AK Parti'ye nasıl zarar veririz noktasına taşıdılar. Polisler sanki bütün kapıları tek tek gezecekmiş gibi bir iklim oluşturmaya çalıştılar. Halbuki söylenen şey çok açık, kızlı erkekli öğrencilerin aynı yaşam ortamını paylaşmasından duyulan bir rahatsızlıktır."
 
Bununla ilgili muhalefet partilerinin temsilcilerine, "kızları varsa kızlarının üniversite okurken bir evde erkeklerle kalmasına, oğulları varsa onların kızlarla aynı evi paylaşmasını onaylıyor musunuz" diye sorduğunu hatırlatan Bozdağ, "Ben cevabını da kendim verdim, bunun cevabı hepsinde ben eminim, (Ben bunu doğru görmüyorum) olacaktır. Siz kendi oğlunuz, kızınız için bunu doğru görmüyorsunuz da bu milletin evlatları için neden bunun böyle olmasını arzu ediyorsunuz. Kendi çocuğunuz için istemediğinizi başkalarının çocukları için niçin istiyorsunuz" diye sordu.
 
"O kampanya tutmaz"
 
Tartışma üzerinden AK Parti'ye zarar verme kampanyasının başladığını ifade eden Bozdağ, "Ama o kampanya tutmaz. Milletin yaklaşık yüzde 99'nun 'hayır' dediği bir şey üzerinden AK Partiye kimsenin zarar vermesi mümkün değil" dedi.
 
"Yaşam tarzına müdahale" iddialarına da değinen Başbakan Yardımcısı Bozdağ, şöyle konuştu:
 
"Yaşam tarzına müdahale konusunda en büyük kara propagandaya maruz kalan iktidar biziz. 11 senedir iktidardayız, 11 yıldır (eteğe müdahale edecekler, başın açık olmasına, kapalı olmasına müdahale edecekler, içkiye müdahale edecekler, şunu yapacaklar bunu yapacaklar) diye bir kara propagandadır gidiyor. Bunu söyleyen dostlarıma diyorum ki (bana bir tane somut örnek göster. AK Parti iktidarı 11 sene içerisinde falanın eteğinin uzunluğuna karıştı, falanın içtiği içkinin bardak sayısına karıştı veya içmesine karıştı, falanın başını örtmesine açmasına karıştı, yaşam tercihine, tarzına karıştı diye). Türkiye'nin bir ilinden, bir mahallesinden değil, bütün ilerinden ilçelerinden köylerinden bir tane örnek getirmen lazım ki biz sana hak verelim. Sayın Başbakanımız 1994'ten beri ülke yönetiminde, İstanbul gibi ülke gibi bir yer yönetti. Bir örnek yok. Ama bu kara propagandaları yapanlar bunu yaptılar, biz icraatımızla ortaya kendimizi koyduk."
 
"Devleti anayasa ve yasalara göre yönetiyoruz, kafamıza göre değil"
 
''Bu hane mahremiyetine müdahale olarak yorumlandı ve Hazreti Ömer örneği verildi. Bir evde gürültü çıkınca eve giriyor, bunun üzerine evin reisi Hazreti Ömer'e (Biz bir hata ettik ama sen dört hata ettin) diyor. Kız erkek doğru değil ama velev ki öyle kalıyorlar ne yapacaksınız?'' şeklindeki soru üzerine de Bozdağ, şunları söyledi:
 
"Devleti yönetirken anayasa ve yasalara göre yönetiyoruz, kafamıza göre değil. Bizim çıkardığımız bütün yasalar eğer öyle geniş bakanların penceresinden bakarsanız özel hayata müdahale gibi algılanabilir. Örneğin biz ticaret hukukunu çıkarıyoruz, şirketler hukukuna ilişkin düzenleme yapıyoruz. Birileri çıkıp diyebilir ki (bu sermaye benim, bu şirket benim, parayı ben kazandım, sen gelip beni, şirketimi nasıl kurallara bağlıyorsun. Ben kendi kafama göre bu şirketi yöneteceğim. Devlet bunu dizayn eder düzenleme yapar, daha sonra da bunu şirketler hukukuna göre kendi denetler veya özel denetim şirketlerine denetletirse özel hayata müdahale olur) diyebilir mi? Diyebilir. Boşanıyor insanlar, mahkemeye gidiyor. Boşanmayla ilgili hukuki düzenleme yaptığınızda (ne karışıyorsun kardeşim? Ben ister boşanırım, ister evlenirim' diyebilir mi ? Diyebilir. Onun için bu tartışmayı eğer çok geniş çerçevede ele alırsanız o zaman (bırakın yapsınlar bırakın gitsinler) anlayışı olur. Hiçbir hukuksal düzenleme yapamazsınız. Herşey yaşam tarzına müdahale gibi algılanır. Özel hayata müdahale gibi algılanır. Halbuki kamu düzeninin, kamu güvenliğinin genel sağlığın, genel ahlakın korunmasına ilişkin düzenleme yapılması yasal veya idari düzenleme yapılması bizim anayasamıza göre temel hak ve hürriyetlere getirilmiş istisnadır."
 
Kimsenin özel hayatına AK Parti iktidarları döneminde anayasa ve yasalara aykırı şekilde bugüne kadar asla müdahale edilmediğini ifade eden Bozdağ, bundan sonra da edilmesinin söz konusu olmadığını vurguladı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA