• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bize her yer R4BİA
17 Eylül 2013 Salı 10:05

Bize her yer 'R4BİA'

Rabia Platformu, 300 milyon darbe karşıtını buluşturacak.

Rabia Platformu, 300 milyon darbe karşıtını buluşturacak. ‘R4BIA Platformu’nun kurulmasına öncülük eden Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak, “Rabia hareketi 300 milyon sempatizana sahip. ‘Biz kimse yok mu?’ dedik. Onlar da biz buradayız diye seslendiler. İnşallah başarırız.” dedi.

Mısır'da darbe sonrası yaşanan katliama tepki olarak tüm dünyaya yayılan ‘R4BIA işareti’ uluslararası platforma dönüştü. Platform hakkında bilgi veren Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak, “Rabiatül Adeviyye’nin kökleri çok eskilere dayanıyor. Rabia geleneğimizde annemiz. Biz onun manevi mirasçılarıyız. Mısır’da bir trajedi yaşandı. Bu trajedi başka yerlerde yaşanmasın diye, daha iyi bir dünyayı nasıl mümkün kılabiliriz diye sivil toplum örgütlerini, kuruluşları, medyayı bir araya getirelim istedik. Biz ‘Kimse yok mu?’ dedik. Onlar da ‘Biz buradayız.’ diye seslendiler. Hürriyetten yana yeni bir dünyayı kurmak için, sevgimiz nefretimizden, merhametimiz gazabımızdan, aklımız öfkemizden büyük olmalı. Biz bunun için yola çıktık. İnşallah başarırız.” diye konuştu.

'300 MİLYON İNSAN BURADA’
Rabia Platformu’yla grupların daha çok çalışmaya sevk edileceğini ifade eden Dilipak, “Birbirimizden haberdar olalım ve sesimiz daha gür çıksın istiyoruz. 300 milyon insan burada. Bu insanların sesini bir araya getirdiğinizde, yeni bir dünyanın oluşturulması için el ele vereceğiz.” ifadelerini kullandı.www.rabiaplatform.com sitesinden üç dilde yayın yapacak. R4BIA Platformuna, Türkiye'den ve farklı ülkelerden yüzlerce dernek, vakıf, birlik, konfederasyon, dergi, internet sitesi ve medya kuruluşu destek veriyor.
Darbenin yapıldığı ilk günden itibaren Mısır halkının en büyük destekçisi olan Türk halkı, direnişçileri bir gün olsun yalnız bırakmadı. Eller, ülkenin dört bir tarafında neredeyse her gün Mısır halkı için semaya kaldırıldı.

“HAYDUTLAR DARBE YAPTI, RABİA HAFIZALARA KAZINDI”
Konya Sivil Toplum Kuruluşları Başkanı Latif Selvi’de Rabia işaretinin tarihsel sürece konu olmuş bir şahsiyetten geldiğini söyleyerek  “Mısır’da ki korsan haydutlar bir darbe yaptı, Rabia işareti toplumların hafızalara kazındı, İslam tarihinde bu işaret farklı bir anlam kazandı. Darbeci Mısır ordusu katliam yaparken milyonlar, Rabiatül Adeviyye Meydanı’nda günlerce özgürlük için mücadele verdi. Adeviyye Meydanı’ndan başlayan ve bütün dünyaya yayılan Rabia işareti ise bu dönemde özgürlüğün sembolü oldu” dedi.

“RABİA  HAK  ARAYANLARIN YOLDAŞI OLMUŞTUR”
Rabia işaret sivil toplumun gücünü dünya kamuoyuna yansıttığını belirten Selvi, “Böyle bir platformun kurulması da  insanca yaşamaktan söz eden bir toplumun barışın simgesi haline gelmiştir.İnsanlık adına önemli bir girişim olarak nitelendirilebilecek  bir durumdur” şeklinde konuştu.Bu mücadelenin sonraki nesillere örnek olacağını  aktaran Selvi, Mursi’den daha çok  Rabia işareti kamuoyunda yer bulmuştur.Bu işaret özgürlük hak adalet arayanların yoldaşı olmuştur “ifadelerini kullandı.MERVE ATEŞ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA