• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Biz mazlumun kimliğini sormuyoruz
28 Mart 2015 Cumartesi 14:18

Biz mazlumun kimliğini sormuyoruz

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, diğer ülkelerin mültecileri seçerek aldığını, Türkiye'nin ise mazlumun kimliğini sormadığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "En son Yemen'de yaşananları görüyorsunuz. Bunlar dirayetsiz ülkelerin tavırlarının, tavırsızlıklarının sonucudur, sorumsuz ülkelerin ateşe benzin dökmesinin bir sonucudur. Müslüman'ın Müslüman'ı katletmesidir, Sünni, Şii diye birileri tarafından bölünmeye çalışılmasının bir sonucudur" dedi.

Akdoğan, Atatürk Kültür Merkezi'nde, AK Parti İl Başkanlığınca düzenlenen "Bu Çaresizliğe 'Dur' De" başlıklı Suriyelilere yardım projesindeki konuşmasında, "Kardeşlerimiz çaresiz değil, çare sizlersiniz, çare bizleriz ve Türkiye" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin, dünyanın neresinde bir mazlum varsa yardım elini uzattığını belirten Akdoğan, "Sizler bugün ensar oldunuz, yaptığınız yardımlarla muhacire, göçmenlere, mültecilere yardım elini uzatıyorsunuz" diyerek, siyasetin anlamının bu olduğunu ifade etti.

Akdoğan, bugüne kadar Türkiye'nin 5,5 milyar dolar yardım yaptığını, 2 milyon Suriyelinin ülkede ağırlandığını vurgulayarak, konuşmasına şöyle devam etti:

"Herkes üç maymunu oynuyor. Bakın, hangi ülke kaç mülteci aldı? Aldıkları da ya mühendistir ya doktordur, seçerek alıyorlar. Menfaatleri için alıyorlar. Biz, mazlumun kimliğini sormuyoruz, etnik kökenini ve mezhebini sormuyoruz. Kim olursa olsun darda kalan, zorda kalan yardım elimizi uzatıyoruz. Bu ahlaki bir duruştur. Birileri diyor ki, 'niye yardım ediyorsunuz?' Bu, insanlığın testidir, insanlık sınavıdır. Bu bizim aynaya baktığımız zaman kendimizden utanmamamız için yapmamız gereken vicdani ve ahlaki bir görevdir. Bunu yapmaya devam edeceğiz. Herkes konuşsun seyirci kalsın, biz yardım elimizi uzatacağız."

"Bunlara biz 'dur' demek durumundayız"

Suriye meselesinin, süper güçlerin çekişmesine kurban edilen bir mesele olduğuna işaret eden Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Ortadoğu'nun bugün kan gölüne döndüğünü, Suriye'de yüz binlerce insanın hayatını kaybettiğini söyledi.

Akdoğan, Yemen'deki duruma da değinerek, "En son Yemen'de yaşananları görüyorsunuz. Bunlar dirayetsiz ülkelerin tavırlarının, tavırsızlıklarının sonucudur, sorumsuz ülkelerin ateşe benzin dökmesinin bir sonucudur. Yemen'de olan nedir? Müslüman'ın Müslüman'ı katletmesidir. Sünni diye, Şii diye birileri tarafından bölünmeye çalışılmasının bir sonucudur. Bunlara biz 'dur' demek durumundayız. Ahlaki duruşumuzu, insani duruşumuzu, vicdani duruşumuzu ortaya koymak zorundayız" diye konuştu.

Türkiye'nin vicdanı olduğunu vurgulayan Akdoğan, yardım kampanyasına katkıda bulunanlara teşekkürlerini ileterek, yardımın devamlı olanın makbul olduğunu belirtti.

39 yardım tırı yola çıktı

Kahramanmaraş'taki kamplarda yaşayan Suriye ve Iraklı Türkmenlere 39 tır dolusu yardım yola çıkarıldı.

Etkinliğe bölge milletvekilleri, AK Parti Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile bazı ilçe belediye başkanları da katıldı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA