• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Biz mazluma kimliğini sormuyoruz
26 Eylül 2014 Cuma 14:04

"Biz mazluma kimliğini sormuyoruz"

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Türkiye'nin 1,5 milyon göçmene ev sahipliği yaptığını belirterek, "Biz mazluma kimliğini sormuyoruz" diye konuştu.
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Birisi darda kaldığında, sıkıştığında, can havliyle çoluk çocuk, yaşlı genç ortalığa atıldığında biz onların önüne duvar öremeyiz, reddedemeyiz. Bu bir insanlık vazifesi, bu ahlaki bir duruştur" dedi.
 
Akdoğan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesince Emek Mahallesi'nde yaptırılan Emek Anaokulu'nun açılışında, okul öncesi eğitimin önemine dikkati çekti. 
 
Okulların sadece eğitim verilen kurumlar olmadığını, aynı zamanda insanların kişiliklerinin oluşturulduğu birimler haline geldiğini anlatan Akdoğan, "O yüzden bu bölümü ıskalamak gibi bir şansımız yok. En hayati bölümü çok önemseyip, öğretmenlerimizin de bu doğrultuda emek harcadığına şahit oluyoruz" diye konuştu.
 
Anaokulu düzeyindeki okullaşma oranını önemsediklerini belirten Akdoğan, hükümet politikalarında ve acil eylem planlarında, eğitimin her zaman önemli yer tuttuğunu söyledi.
 
Eğitimin fiziki imkanlarını geliştirirken muhtevasına da katkı sağladıklarını vurgulayan Akdoğan, şöyle konuştu:
 
"Muhtevanın gelişimi için de önemli çalışmalar yaptık. Bu noktada 4+4+4 sistemiyle 28 Şubat sürecinde yaşanan büyük mağduriyetlerin bir şekilde ortadan kaldırıldığını görüyoruz. Bizim eğitim kurumlarımız büyük bir medeniyetten bu günlere gelirken bilgi ve hikmeti özümsemiştir. Donanımlı gençler yetiştirilmesinde son dönemlerde ortaya koyduğumuz vizyonlara ulaşacaklar. Türkiye'nin dev projeleri yeni nesillerin eserleri olacak."
 
Suriyeli sığınmacılar
 
Gaziantep'te gerçekleştirdiği toplantılarda kentteki sorunlar hakkında bilgi aldığını dile getiren Akdoğan, bu kapsamda Suriyeli sığınmacılarla yaşanan sorunlar hakkında da fikir sahibi olduğunu ifade etti.
 
Bu konuda bir takım sosyal travmaların yaşandığını anlatan Akdoğan, şunları kaydetti:
 
"Ama büyük millet, büyük devlet olmak böyle bir şey. Birisi darda kaldığında, sıkıştığında, can havliyle çoluk çocuk, yaşlı genç ortalığa atıldığında biz onların önüne duvar öremeyiz, reddedemeyiz. Bu bir insanlık vazifesi, bu ahlaki bir duruştur. Bu duruşu ancak büyük milletler sergileyebilir. İşte biz 1,5 milyon göçmene ev sahipliği yapıyoruz. O çok konuşan bir takım ülkeler var. Bunlar kaç kişiyi ağırlıyor acaba? İnsani yardım konusunda taşın altına ellerini ne kadar koyabildiler. Türkiye hiç gocunmadan, gücenmeden, hiç para hesabı yapmadan bu kadar insana sahip çıkarken, onlar ne kadar bu külfetin altına girdiler.
 
Biz mazluma kimliğini sormuyoruz. Her kim olursa olsun etnik kökenine, dinine, mezhebine bakmadan, ona sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bu noktada Gaziantep'in ve saygıdeğer güzel insanlarının büyük bir fedakarlık gösterdiğini, son derece alicenap bir şekilde gönlünü açtığını biliyorum. Burada bir takım insani, sosyal sorunlar olabilir. Bunların da inşallah devletimizin imkanları ve sivil toplum kuruluşlarının dayanışmasıyla aşılacağına inanıyorum."
 
"Türkiye'nin ekonomide ciddi hedefleri var"
 
Akdoğan, Şire Hanı'nda düzenlenen 2. Uluslararası Gaziantep Şirehan Yiyecek-İçecek Festivali'nin açılışında da, insani yardım konusunda Türkiye'nin dört bir yanında örnek gösterilebilecek çalışmaların hayata geçirildiğine dikkati çekti.
 
Türkiye'nin dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisinden biri olma noktasında ciddi hedefleri olduğunu hatırlatan Akdoğan, şöyle konuştu:
 
"Ama ilk 10'a girdiğimiz bazı konular var. Bunlardan biri de insani yardımlar. Uluslararası insani yardım konusunda ön sıralarda yer alan bir ülkeyiz. Bu yarışta kendi ekonomik gücünün çok ötesinde ön plana çıkan bir Türkiye haline geldik. Doğrusu bu insani, ahlaki bir görüş ve büyük bir erdemdir. Türkiye'nin son dönemlerde bölgede ön plana çıkması, sevilen ve model alınan bir ülke haline gelmesinde de bu ahlaki görüşün etkili olduğunu söyleyebiliriz."
 
Toplantının ardından kendisine ikram edilen şırayı gazetecilere uzatan Akdoğan, daha sonra beraberinde Vali Erdal Ata ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile şıra kazanlarının kaynatıldığı bölüme geçti.
 
Burada eline aldığı tahta kepçeyle kazanını karıştıran Akdoğan, hazırlanan cevizli sucukları da şıraya batırdı.
 
Başbakan Yardımcısı Akdoğan, programın ardından Gaziantep Valiliğini ziyaret etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA