• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Biz Çanakkale ruhu ile yetiştik
17 Mart 2013 Pazar 23:19

''Biz Çanakkale ruhu ile yetiştik''

Başbakan Erdoğan, çözüm sürecine ilişkin olarak, ''Kimse bizi ayırmaya yeltenmesin, terörü bitirdiğimiz anda silahların bırakıldığı zaman, şunu iyi bilin Türkiye sıçrar'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bizi kimse ayırmaya gayret etmesin. Şu anda biz her şeye rağmen bir adım attık ve diyoruz ki; bu ülkede kimse bizi ayırmaya yeltenmesin. Bölücü terör örgütü artık bu gayretlerinden vazgeçsin ve bu ülkede terörü bitirdiğimiz anda, silahlar bırakıldığı anda şunu iyi bilin, bu ülke evelallah sıçrar'' dedi.

Çan ilçesinde halka hitap edenBaşbakan Erdoğan, Çanlıların bugüne kadar hep bu hareketin arkasında, yanında olduklarını ancak şimdi yeni bir adım attıklarını söyledi.

''Bu ülkede kardeşliğimizi zedelemek isteyenler var, bu ülkede bizi bölmek parçalamak isteyenler var, bunlara prim vermeyeceğiz'' diyen Erdoğan, ülkede Türk'üyle, Kürt'üyle, Laz'ıyla, Çerkez'iyle, Gürcü'süyle, Abaza'sıyla, Roman'ıyla, Boşnak'ıyla Arnavut'uyla hep bir ve beraber olacaklarını ifade etti.

Erdoğan, yaradılanı yaradandan ötürü sevdiklerini dile getirerek, ''Bizde ırkçılık yok, bizde kavmiyetçilik yok, bizde ne Acem'in Arap'a ne Arap'ın Acem'e üstünlüğü yok. Biz bunları elimizin tersiyle bir kenara koyduk ve yola böyle koyulduk. Çünkü sevdiğimizi, Allah için sevdik. Bu batı siyahlara köle gözüyle bakarken, biz saygı duyduk. Çünkü bizim kitabımızda böyle bir şey yok.'' diye konuştu.

''Biz Çanakkale ruhu ile yetiştik''

Kalabalığın ''Türkiye seninle gurur duyuyor'' demesi üzerine Erdoğan, ''Biz sizinle gurur duyuyoruz'' diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yani biz Baki'nin ifadesiyle; Bu kubbede hoş bir sada bırakabilirsek ne mutlu bize. Mesele bu. Onun için de sizlerle el ele vereceğiz. Şu Çanakkale ruhunu iyi yaşatacağız. O Çanakkale ruhu, işte bizim geleceğe bakışımızın adeta tetikleyicisidir. Biz o ruhla yetiştik, her birimiz öyle aldık ve şuraları yapmadan önce, yeni haline getirmeden önce yılda buraya 200 bin kişi geliyordu. Şimdi ne kadar geliyor biliyor musunuz? 2,5 milyon geliyor. Nasıl oldu bu? İşte yeni kuşaklara, nesillere Çanakkale'de şehit olan dedesini anlatmamız, öğretmemiz lazım. Orada bak hepsi kucak kucağa, koyun koyuna yatıyorlar. Birbirlerine sarılır vaziyette yatıyorlar. Kars'tan gelen Edirne'den gelenle, Sinop'tan gelen Hatay'dan gelenle, ta Üsküp'ten, Makedonya'dan, Saraybosna'dan, Şam'dan, Halep'ten gelen Türkiye'deki kardeşleriyle orada koyun koyuna yatıyor.

İşte o ruh neyse bugün onu yeniden yakalayacağız. Onun için bizi kimse ayırmaya gayret etmesin. Şu anda biz her şeye rağmen bir adım attık ve diyoruz ki; bu ülkede kimse bizi ayırmaya yeltenmesin. Bölücü terör örgütü artık bu gayretlerinden vazgeçsin ve bu ülkede terörü bitirdiğimiz anda, silahlar bırakıldığı anda şunu iyi bilin, bu ülke evvelallah sıçrar. O zaman benim Güneydoğu Anadolu bölgem de Doğu Anadolu bölgem de çok daha farklı büyüyecek çok daha farklı yükselecek ve işsizlik oranı çok daha çabuk düşecek. Yüzde 10 değil evvel Allah, yüzde 7'lere, yüzde 6'lara, yüzde 5'lere düşecek, göreceksiniz bunu. Ben buna inanıyorum.''

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA