• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bitirme Planı böyle mi olur
01 Aralık 2013 Pazar 08:59

Bitirme Planı böyle mi olur

'Gülen'i bitirme planı' gibi sunulan MGK kararı ve 28 Şubat'ın yasakçı yönetmelikleri hükümetin girişimiyle kağıt parçası olarak kaldı.
Taraf gazetesinin 'Gülen'i bitirme planı' iddiasıyla yayınladığı 2004 yılına ait Milli Güvenlik Kurulu (MGK) tavsiye kararı ve Fethullah Gülen'in 'Kolumuzu kanadımızı kırdılar' sözlerinin aksine, 28 Şubat'ın dini gruplara yönelik baskı uygulamalarına son veren, AK Parti hükümetleri oldu. 28 Şubat sürecinin hâlâ etkisini sürdürdüğü dönemde MGK kararlarıyla hayata geçirilmeye çalışılan baskıcı uygulamaların içi, AK Parti iktidarının ilk yıllarından itibaren Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla boşaltılarak etkisiz hale getirildi. 2004 yılında dini gruplara baskı 'tavsiyelerini' dinlemeyip buna ilişkin hiçbir uygulamaya girişmeyen hükümet, 'irtica' söylemli MGK kararlarını 14 Aralık 2010 yayımladığı bir genelgeyle de tümden kaldırdı. Post-modern darbe sürecinde alınan kararların uygulanıp uygulanmadığını kontrol amacıyla kurulan Başbakanlık Uygulamayı Takip ve Koordinasyon Kurulu (BTUK) da aynı genelgeyle birlikte tarihe gömüldü.
 
PLAN ECEVİT DÖNEMİNDE
 
MGK'da dini gruplar ve cemaatlere yönelik alınan takibat kararları, iddia edildiğinin aksine AK Parti döneminde değil, Bülent Ecevit'in Başbakanı olduğu Anasol-M hükümeti döneminde hayata geçti. Daha çok 28 Şubat etkisindeki askerlerin baskısıyla 28 Nisan 2000 tarihinde MGK gündemine sunulan 'İrticayla Mücadele Eylem Planı', dönemin Başbakanı Ecevit tarafından 18 Mayıs 2000'de onaylanarak yürürlüğe girdi. Böylelikle dindar kesime karşı uygulanacak 'baskı stratejileri' hayata geçirildi. MGK kararlarının takibini ise Ecevit döneminin Başbakanlık Müsteşarı Ahmet Şağar yaptı. Müsteşar Şağar, altında Ecevit'in ve dönemin bakanlarının imzası olan eylem planını ilgili kurumlara iletti. Bu doğrultuda Ecevit hükümeti, kamu kurum ve kuruluşlarından irtica raporlarını liste halinde BTUK'a göndermelerini talep etti. İlgili emir yazısı ise 27 Haziran 2000 tarihine ait.
 
ÖMER DİNÇER UYGULAMADI
 
AK Parti'nin iktidarda olduğu 28 Ekim 2004 tarihinde ise Başbakan Erdoğan'ın müsteşarı Ömer Dinçer, 27 Haziran 2000 tarihli Müsteşar Ahmet Şağar imzalı talimatın aksine, 28 Şubat uygulamasını hafifleten talimatı yayınladı. Dinçer, dindarların, cemaat ve grupların 'hedef kitle' olarak takip edilmesinin önüne geçen bir karara imza attı. Dinçer bununla da yetinmedi; dindarlar üzerinde baskının kaldırılmasını istedi. Dinçer, yetkililere 'Sadece 'şiddete bulaşan' terör gruplarını BTUK'a bildirin' talimatı verdi. 28 Şubat sürecinin mütedeyyin vatandaşları fişleyen 'irtica' anlayışına neşter vuran Ömer Dinçer, takibatın yalnızca 'şiddete bulaşan terör gruplarına' yapılmasını sağladı.
 
İKİNCİ TALİMAT GELDİ
 
Bülent Ecevit dönemi müsteşarı Ahmet Şağar'ın imzaladığı 27 Haziran 2000 tarihli talimatta, 'dindar kesimin irticai faaliyetler kapsamında takibi' istenmişti. Ömer Dinçer imzalı 17 Mart 2005 tarihli ikinci talimatta ise önceki talimatın kapsamı iyice daraltılarak 'selefi çizgide olan radikal grupların takibi'ne dönüştürüldü. Bundaki amaç ise ilk başta, 'canlı bomba eylemlerinin önüne geçmek'ti. Ecevit döneminin Ahmet Şağar imzalı emri yurtdışındaki vatandaşların da fişlenmesini isterken Dinçer ise 'gurbetçi vatandaşların dini duygularını kaybetmemeleri ve asimilasyona uğramamaları için yapılması gerekenler'i sıraladı. Vesayetçi anlayışı sona erdiren AK Parti hükümetleri döneminde 2 bin 800'ü aşkın kanun ve yönetmelikte 'darbe temizliği' yapıldı.
 
 
28 Şubat'ın hüküm sürdüğü dönemde 1999 ve 2000 yıllarına ait Bülent Ecevit imzalı belgelerde MGK kararlarının uygulanması isteniyor. Bu talimatlar Başbakan Erdoğan'ın emriyle tümden kaldırıldı.
 
Ecevit'in planına Erdoğan son verdi
 
28 Nisan 2000 MGK'sında alınan karar gereği dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'in 28 Mayıs 2000'de imzalayıp yürürlüğe soktuğu 'İrtica Faaliyetlere Karşı Yürütülecek Mücadele Stratejisi Eylem Planı' belgesini, AK Parti iktidarı ortadan kaldırdı. 28 Şubat'çı anlayışın ürünü vesayet belgesi Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla 13 Aralık 2010'da tarihe karışırken, bundan bir gün sonra ise, yani 14 Aralık 2010'da 'strateji eylem planına bağlı tüm uygulamaların son bulmasına' karar verildi. Başbakan Erdoğan'ın imzasının bulunduğu 'Gizli' ibareli talimatta, 28 Şubat dönemi MGK toplantılarında alınan kararların, dönemin başbakanlarının imzaladıkları ve bu konuda kararlara uyulması yönünde gerekli devlet birimlerine kendi imzalarıyla gönderdikleri genelgelerin, emirlerin, talimatların, her türlü eylem planının yürürlükten kaldırıldığı bildirildi. Dosyada dönemin Başbakanları'nın yürürlükten kaldırılan talimatları da tek tek eklendi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Selçuk Bilim Kampı Proje Açılışı Yapıldı
  • Konya'nın genç milletvekili Selman Özboyacı oldu
  • Konya'da otomobiller çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı
  • Yeni Türkiye’nin Başlangıcını Hep Birlikte Gerçekleştirdik
  • Ömer Faruk Okka: “Önemli bir virajdan geçtik”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA