• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Birol Akgün MÜSİADın konuğu oldu
25 Kasım 2012 Pazar 14:35

Birol Akgün MÜSİAD'ın konuğu oldu

Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Birol Akgün MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Toplantısına konuk oldu.
Cuma Konferansının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Toplantıları Komisyon Başkanı Lokman Koyuncuoğlu, “Cuma toplantılarında önemli konu başlıklarını konuşuyoruz.  Bu noktada Dünya gündeminin en önemli maddeleri olan Amerikan seçimleri ve Filistin de yaşananları ele alıyoruz. Amerika seçimleri önemli çünkü Amerika dünya politikalarını başkanlarının anlayışına göre düzenliyor. Bu çerçevede İsrail’in Gazze saldırısı ve Türkiye’yi ne bekliyor incelememiz lazım” dedi.
 
 
Ardından konferansa geçildi. İlk olarak Amerika seçimlerini ele alan Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Birol Akgün, “Amerika anayasasını yapanlar kamuoyunun algılarının sisteme yansıması için iki yılda bir seçim yapıyorlar. Siyasi organların yapılarına baktığınızda, azınlıklar ve ekonomik olarak düşük işçi sınıfı sosyal demokratlara oy veriyor. Ekonomi politikalara baktığınızda cumhuriyetçi parti daha çok sermayeyi koruyan bir çizgi çiziyor, dış politikada daha sertlik yanlısı politika izliyor. Demokratlara baktığınızda fırsat eşitliğinin arttırılması noktasında alt gelirin çıkarlarını koruyucu politikaya önem veriyorlar” dedi.
 
Amerika’nın Asya endeksli bir dış politikaya kaydığını belirten Prof. Akgün, “2011’den itibaren 2. Dünya savaşından bu yapana ABD’nin en büyük politikası Avrupa ve Ortadoğu ilişkileri idi ama şimdi birinci önceliklerini uzak doğuya kaydırdı. Özellikle Çin’in bölgesini dengelemek için o bölgeye yönelecek. 2030 yıllarda askeri ağırlığını bu bölgeye kaydıracağına dair stratejik gelişmeler var. Bu bağlamda Obama da bugünlerde bölgeyi ziyaret ediyor. Şu anda Çin’in etrafındaki ülkelere bunlarla ilişkisini geliştirerek bölgedeki dinamizmi etkilemek istiyor” dedi. 
 
 
Gazze olaylarının ABD seçimlerinden bağımsız olmadığını ifade eden Akgün “İsrail dış politikasının özü şiddete ve gerginliğe dayanıyor. Çevre ülkelerin tarafından kuşatıldığını düşündüğü için kendi gücünü göstermek için saldırı yapar. Amerika’nın dikkatinin Ortadoğu’dan, Uzakdoğu’ya kaydırması Avrupa’yı ve İsrail’i rahatsız ediyor. Onun için ABD seçimlerinden ertesi günü bu savaşın başlaması ile siz Ortadoğu’dan vazgeçemezsiniz benim güvenliğimi dikkate almalısınız mesajı veriyorlar” şeklinde konuştu.
Mısır da kurulan yeni hükümetin önemine değinen Prof. Dr. Birol Akgün, “İsrail’in amacı Mısır’daki yeni yönetimin Camp David anlaşmasına olan sadakatini sağlamaktı. Yeni yönetimin, İsrail arasında bozulan güveninin sağlanması istendi. Hatta öyle bir şey yaptılar ki İsrail’le Hamas arasında imzalanan anlaşmanın garantörü Mısır oldu. Böylece İsrail Mısır’ı Camp David düzenine getirmiş oldu. Hamas’ın kazanımı ise bu anlaşma ile meşru bir aktör olduğunu kabul etmiş oldu. Meşrulaştırma ile Gazze’den atılacak her roketin sorumlu olarak Hamas görüleceği için Hamas dışındaki küçük örgütler üzerinde baskıyı arttırmaya çalışıyorlar. Ayrıca yeni Ortadoğu’daki dengeler bir anlamda test edilmiş oldu. 2008’de kimse Gazze’ye giremezken,  ertesi günü Mısır Başbakanı Gazze’yi ziyaret etti. Ardından Dışişleri Bakanımız ve Arap Dışişleri bakanları bölgeyi ziyaretti. Bu da süreçte etkili oldu” dedi.
 
 

Konferansın sonunda MÜSİAD Konya Şubesi Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Korkmaz, Prof Dr. Birol Akgün’e tablo hediye etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bigo Yayıncı Başvurusu
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Makine ihracatında rekor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA