• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Birliğimizin yolu sevmekten geçiyor”
10 Eylül 2015 Perşembe 11:38

“Birliğimizin yolu sevmekten geçiyor”

Ahmet Haki Efendi ile Lütfi İkiz’i anma toplantısında konuşan Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Güçlü, “Birlik ve beraberliğimizin yolu birbirimizi sevmekten geçiyor” dedi.

Konya Aydınlar Ocağı’nın Salı Sohbetleri’nde, Türkistan mücahitlerinden Ahmet Haki İzler Efendi ile Konya’nın Dede Korkut’u kütüphaneci Lütfi İkiz, ölüm yıldönümlerinde yâd edildi.
Konya İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sohbette konuşan Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, ülkemizde meydana gelen terör olaylarında hayatlarını kaybeten şehitlerimize rahmet dileyerek “Türkiye çok önemli bir süreçten geçiyor.  Birlik ve beraberliğe muhtaç olduğumuz günleri yaşıyoruz. Birliğimizi muhafaza etmenin yolu da birbirimizi sevmekten geçiyor” dedi. Vefatının 8. Yıldönümü dolayısıyla Konya’nın Dede Korkut’u olarak nitelendirdiği kütüphaneci M. Lütfi İkiz’in hayatını ve şahsiyetini dile getiren Dr. Mustafa Güçlü, “Müderris İbrahim Ethem ve Fatma’dan olma Lütfi İkiz, 29 Mayıs 1929'da Nevşehir'de dünyaya geldi. Liseyi 5 şehri dolaşarak ancak bitirdi. Ailede ilim ve kültür ortamında yetişen İkiz, tahsiline İstanbul'da devam etti. Gittiği her şehirde önemli insanların kültür ve din sohbetlerine katıldı. Yozgat’ta gazeteci-yazar Taha Akyol’un babasıyla, Kastamonu’da ise İsmail Hakkı Yılanlıoğlu ile tanışır. Kırşehir’de Osman Bölükbaşı ile. İstanbul’da Ali Emiri Efendi ile Hasan Basri Çantay’ın sohbet halkasına katılır. 12 tarikatten icazetli olan Lütfi ağabey, Türk Ocağı’nda 1940’lı yıllarda umum müdür olarak görev yaparken sebataistlerin Üsküdar Bülbüldere’deki mezarların listesini çıkartır.  Daha sonra Atalla İlhan, Mahir İz, Münevver Ayaşlı ve Av. Ziya Nur Aksun ile tanışır. Türkistanlı Hacı Ahmet İzler’le ise Türk Ocağı’nda tanışır” dedi.
Almanya’da ilk evliliğini yapan ve kültür uyuşmazlığı sebebiyle kısa süren bu evlilikten sonra Lütfi İkiz’in, 1973 yılında Konya İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü'ne tayin edildiğini ve büyük zorluklar içerisinde Konya Yazma Eserler Kütüphanesi'ni kurduğunu anlatan Dr. Güçlü, 1975’te Konya’da il türbanı takan öğretmen Gönül hanımla evlendiğini ve 25 Ağustos 2007’de 78 yaşındayken Hakk’ın rahmetine kavuştuğunu söyledi.

AHMET HAKİ EFENDİ GÜZEL İNSANDI
40. Vefat yıldönümü dolayısıyla Mücahid Ahmet Haki İzler Efendi’nin hayatından da hatıralar eşliğinde izler anlatan Dr. Mustafa Güçlü, Özbekistan Buhara’da 1887’de doğan Ahmet Haki İzler’in Türkistan’ın bağımsızlık savaşlarında bulunduğunu ifade etti. Enver Paşa’nın basmacı harekâtına katılan Hacı Ahmet Haki Efendi’nin, Türkistan’ın Çin hükümeti tarafından işgali üzerine uzun yolculuklardan sonra Konya’ya 1942’de gelip yerleştiğini belirten Dr. Güçlü, onunla ilgili hatıraları naklettikten sonra Ahmet Haki Efendi’nin, 6 Eylül1975 tarihinde 88 yaşında Konya’da vefat ederek Üçler Mezarlığı’nda Hacı Veyiszade Mustafa Efendi’nin kabrinin güney doğusuna defnedildiğini söyledi. Güçlü, “Haki Efendi’ye Allah rahmet etsin. Mekânı cennet olsun Güzel insandı” dedi.

Araştırmacı Yazar M. Ali Uz da kısa konuşmasında, Haki İzler’in Konya’ya geldiğinde Abdullah Vahdi Efendi’nin yaptırdığı mescidin yanında ceviz ağacının altında iki odalı bir evde kaldığını belirterek şunları söyledi: “Bütün yokluğuna rağmen kendişsini ziyarete gelen misafirlere şeker, çay ve meyve ikram ederdi. Arapça, Farsça ve Çağatay Türkçesini iyi bilirdi. Tahir Hocaefendi Farsça’yı ondan öğrenmişti. Üçler’e gittiğimde mutlaka onun mezarını da ziyaret ederim. Çünkü o memleketin garibiydi.”
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Öztürk'ten Hisarcıklıoğlu'na anlamlı hediye
  • Genç çift, alacak kavgasında dövüldü
  • Konya’da benzinlik yazıhanesinde çıkan yangın korkuttu
  • Özaltun: "Çanakkale ruhunu anlattı"
  • Konya'da otomobil tramvay yoluna düştü: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA