• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bir zamanlar Konyada holdingler vardı
08 Nisan 2009 Çarşamba 12:30

Bir zamanlar Konya'da holdingler vardı

Bir zamanlar holding şehri olan Konya'da, şimdi o holdinglerden geriye sadece kartvizitler kaldı.
Bir zamanlar Konya, ‘Holdingler Şehri’ olarak biliniyordu. Büyük ölçüde yurtdışındaki Konyalıların, bir ölçüde de Konya’daki insanların tasarruflarını değerlendirerek iş yapan 40 holding vardı. Bunların neredeyse tamamı ticaret hayatından silindi. Bu holdinglerle beraber sadece paralar batmadı. Bunlara bağlanan ümitler ve bunların yarattığı doğrudan ve dolaylı istihdam imkânı da yok oldu.
 
Holdingler Konya'nın, dünya piyasasına açılmasında da önemli bir görev yüklendiler. Binlerce ortaklı bu holdingler istihdam oluşturmada da önemli imkânlar yarattı. Onların başarısı Konya'nın olduğu kadar Türkiye'nin de başarısı oldu ve Konya dış pazarlarda ismini duyurmaya başladı.
28 şubat döneminden sonra neredeyse Konya’da ayda bir holding açılmaya başladı. Konya’da açılan bu holdingler bir anda Türkiye gündemine oturdu ve Konya kamuoyunda holdingler şehri olarak anılmaya başlandı.
 
Bu holdinglerin kimisi yanlış yönetimden ve yatırımdan ticaret hayatından silinirken kimisi ise, 28 Şubat sürecinin bütün şiddetiyle hüküm sürdüğü günlerde hakim güçler, bütün imkanlarını kullanarak ‘yeşil’ olduğunu ileri sürdükleri milli sermayenin ülkede bazı imkanlar elde etmesini engellemeye çalışarak Konya’daki holdinglerin batması için çalıştılar.
 
Günümüzde ise, 10 yıl önce Konya'da zirve yapan holdinglerden sadece resimlerde gördüğünüz kartvizitler kaldı.
 
 
Çok şaşalı günlerin habercisi olan bu holdinglerden şimdi sadece bir kaçının kalmış olması ise Konya açısından dramatik bir durum.
 
 
Bir zamanlar Konya’da önemli bir yeri olan Konya holdinglerini, sitemizin fotoğraf galerisinde de ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz.

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA