• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bir yalanlama daha
10 Ocak 2014 Cuma 08:00

Bir yalanlama daha

'Başbakan bana iki kişiyi gönderdi' diyen Zekeriya Öz'e, o isimlerden yalanlama geldi. Ömeroğlu ve Cirit, o sözleri hiçbir hukukçunun söyleyemeyeceğini belirtti

Bakırköy Başsavcıvekili Zekeriya Öz ile Bursa'da görüştüğü iddia edilen iki isimden, Öz'ün önceki günkü açıklamalarına yalanlama geldi. Bu kişilerden biri olduğu iddia edilen Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, 'Bu iddia, bir anlamda beni ilgilendirmemekle birlikte bir internet sitesinde yüksek yargıdaki bu kişinin ben olacağım varsayılmıştır. Bu nedenle açıklama yapma ihtiyacı doğmuştur' diye başladığı yazılı açıklamasında şunları belirtti:

'Zekeriya Öz, benim Bursa Adliyesi'nden tanıdığım stajyerdir. Kendisiyle ailece görüşürüz. İstanbul'da, Bursa'da birçok kez beraber olmuşuzdur. 22 Aralık günü Bursa'da değildim. 28 Aralık günü yılbaşı için Bursa'daydım. İddia ettiği hususlar biraraya geldiğimizde hiçbir zaman konuşulmamıştır. Başbakan tarafından görevlendirilmem, tehdit etmem, 'soruşturmayı kapatın' demem asla sözkonusu değildir. Açılan bir soruşturmayı kapatmaya kimsenin gücünün yetmeyeceği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Hiçbir hukukçu bunu söylemez.'

'KAPAT' DEMEK ANLAMSIZ

Görüşmede bulunduğu iddia edilen diğer isim Yargıtay 13. Ceza Daire Başkanı İsmail Rüştü Cirit de oldu. Cirit, yaptığı açıklamada, '28 Aralık 2013 tarihinde ailemle memleketim Burhaniye'ye giderken, Bursa'da konakladığımız otelde akşam yemeğinde Sayın Öz ile ailece birlikte olduk. Ancak iddia edildiği gibi Sayın Başbakan tarafından görevlendirilmem, tehdit etmem, 'soruşturmayı kapatın demem' söz konusu değildir. Bilindiği üzere, hiçbir yargı mensubu aracılık veya tehdit gibi hususları kabul etmediği gibi hiçbir hukuk adamına da yakıştırmaz. Açılan bir soruşturma mutlaka olumlu veya olumsuz sonuçlandırılmak zorundadır. Usûl hükümleri bunu gerektirir. O nedenle 'soruşturmayı kapat' diye bir söylem anlamsızdır ve olamaz' diye konuştu.

Bu arada İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada da Savcı Öz'ün korumalarının çekildiğine ilişkin haberler yalanlanarak, korumaların personel durumu nedeniyle değiştiği ancak koruma sayısının değişmediği bildirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA