• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bir telefonla hac kaydı yapılacak
03 Kasım 2011 Perşembe 17:50

Bir telefonla hac kaydı yapılacak

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, hacı adaylarının gelecek yıldan itibaren telefonla online kayıt olabileceklerini açıkladı. Görmez, hac kuralarının devam edeceğini de açıkladı.

Görmez, Mekke'de düzenlediği basın toplantısında, hac organizasyonlarını yıllardan beri düzenlendiğini belirterek, bu kapsamda çok önemli, derlenmesi gereken anılar olduğunu anlattı.

''Biz gelemeyenlere de burayı adeta bir yazılı ayna tutarak, insanları buraya gelmiş gibi aydınlatmışız'' diyen Görmez, Cumhuriyet döneminde savaşlar nedeniyle hac organizasyonlarının aksadığını, 1947 yılında sadece 38 hacının kutsal topraklara gönderilebildiğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığının organizasyonlarının 1979'dan sonra başladığına işaret eden Görmez, ''Bu organizasyonlar hızla gelişiyor. Dünyada örnek bir organizasyona döndü. 100 bin hacımıza 5 bin arkadaşımızın hizmet verdiği devasa bir organizasyon'' diye konuştu.

Görmez, 1 milyona yakın Türk vatandaşının hac talebinin söz konusu olduğunu, dünya genelinde hacı adaylarının 4 milyonu bulduğunu ifade eden Görmez, özellikle milyonların Arafat'ta toplanmasının önemine işaret etti.

Bu yıl Arap baharının yaşandığı ülkelerden gelen hacı adaylarının sayısının ciddi miktarda azaldığını belirten Görmez, ayrıca zorlukların, kıtlıkların yaşandığı Afrika ülkelerinden de fazla hacı görülmemesinin üzerinde durulması gereken konular olduğunu vurguladı.

-Sosyologlara çağrı-

Türkiye'den her yıl 100 bin vatandaşın hac, 400-500 bin vatandaşın da umre için kutsal topraklara geldiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Bunun ülkemize, milletimize, bütün insanlığa, moral değerlerin yüksek tutulması açısından topluma ne tür katkıları oluyor, manevi dinamikleri ayakta tutmada katkısının sosyologlar tarafından araştırılması gerek. Hal ve tavırlarında, ailesi, komşuları çevre ve tabiatla ilişkilerinde ne tür değişimler oluyor, ne kadar değişiyor, bunun tespiti çok önemli. Biz bu sene sosyolog olan Strateji Daire Başkanımızın başkanlığındaki bir heyeti bununla görevlendirdik. Ayrıca anketörler çok ciddi anketler yapıyor. Böylelikle organizasyonun daha iyi olması için katkı sağlanacak.''

-Hac kurası devam edecek-

Görmez, hac için kura uygulamasının devamından yana olduklarını, kurada hac çıkanların yüzde 42'sinin 2007'den, yüzde 21,5'inin 2008'den, yüzde 13,8'inin 2009'dan, yüzde 9,7'sinin 2010'dan, yüzde 6'sının da bu yıl müracaat edenler olduğunu bildirdi.

Hacı adaylarının yaş ortalamasının düştüğünü, bu yıl yaş ortalamasının 57 olduğuna işaret eden Görmez, 2004'e kadar yaş ortalamasının 60'ın altına düşmediğini ifade etti.

Gelecek yıl hac için online kayıt dönemine geçileceğini, hacı adaylarının bir telefonla kayıtlarını yaptıracaklarını vurgulayan Görmez, şöyle devam etti:

''Bunun hazırlıklarını yapıyoruz. Geçen yıllarda hacılarımız daha çok müftülük önlerinde sıraya girerek, kayıtlarını yapıyorlardı. Bu sene 329 bin hacı adayı elektronik ortamda müracaat etti. Şimdi daha da geliştirilmiş bir sistemle online bir telefonla kaydını yaptıracak, sadece nüfus cüzdanı numarasını söyleyip, kendisini tanıttığında kayıtlara girecek. Mümkün olduğu kadar hacı adaylarının müftülük önünde beklemesini önleyecek. Eski yıllara ait kayıtlarsa otomatik olarak uygulanacak, tekrar müracaat olmayacak.''

-Arafat hazırlıkları-

Arafat hazırlıklarıyla ilgili bilgiler de aktaran Görmez, hacıların otellerinden Arafat'a intikallerinin 25 kişilik ekiple yapılacağını, 20 kişilik ekibin sadece servislerden sorumlu olacağını, 162 kişilik ekibin herhangi bir otobüsün yanlış yola girmemesi için çalışacağını belirterek, 30 kişilik bir ekibin Arafat'ta çadırlara numara koyacağını, 60 kişilik irşat ekibi bulunacağını, 326 kişinin Arafat'ta kumanya dağıtacağını kaydetti.

Görmez, 32 kişinin sağlık durumu iyi olmayan hacı adaylarını gerekirse sırtlarında taşıyacağını, 15 kişinin vefat eden hacıların cenazesiyle ilgileneceklerini, bu arada bu yıl şimdiye kadar 25 hacı adayının vefat ettiğini bildirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA