• Konya0 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bir seçim yazısı

30 Ocak 2013 14:37

Bir okur için hızlıca göz atılacak bir yazıdır seçim konusu. Millet olarak kim niye seçilmiş? nasıl seçilmiş? kimlerle seçilmiş soruları fevkalade merak uyandırır üzerimizde. Seçim süresince yaşanan dedikodular kulis bilgileri de bir o kadar merak uyandırır. Aslında gerçekten çok, gerçek olmasını istediğimiz bilgiler, toplumun beklentisinden çok kendi menfaatlerimizi öne çıkarırız bu konuşmalarda.

Bu sıralar STK’lar ve Odalar için seçim dönemi olduğu içinde doğru bilgiye ulaşmak herkesin beklentisi…

 STK’lar Odalarla birlikte hafta sonu birde gazetecilerin seçimi vardı. Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete sahipleri temsilcileri seçimi Ankara Rixos Otelde gerçekleşti.

Basın İlan Kurumu (BİK) Anadolu gazetelerin en önemli gelir kaynağının başında geliyor. Yerel basına verdiği resmi ilanlarla onların daha nitelikli yayınlar yapmasını sağlıyor. Hal böyle olunca da BİK Genel Kurulu ve oradan da yönetim kuruluna seçilmek oldukça önemli. BİK genel kuruluna ulusal yayın yapan gazete sahipleri kategorik olarak tirajlarına göre seçiliyor. Genel kurulun resmi temsilcilerin yanı sıra Ankara, İstanbul ve İzmir Gazeteciler Cemiyet Başkanları seçilmeden direk katılıyorlar. Gazeteci olarak seçilmeden direk sadece bu üç şehre ait cemiyet başkanı üye oluyor. Türkiye’de hiç de demokratik olmayan bir usul bu.

Daha önceki yıllarda bu genel kurul seçimleri en çok 50-60 kişinin katılımıyla yapılıyordu. Son iki seçimde ilgi arttı. Cumartesi yapılan son seçimlerde ise katılım 1100 kişiye ulaştı. Türkiye’de süreli olarak yayınlanan toplam 1400 civarında yerel gazete var. İlk defa bu kadar geniş katılım ve ciddi sayılabilecek bir yarış oldu. Gerekçesi ne tam olarak bilmiyorum. Bu genel kurul nasıl bir yer ki bu kadar ilgi var samimi olarak öğrenmek istiyorum.

Seçime iki listenin girmiş olması, seçimi oldukça  heyecanlı kıldı. BİK Genel Müdürü Mehmet Atalay olsun, BYEG Müdürü Murat Karakaya olsun, direk muhatap oldukları insanları karşılarında görünce oldukça memnun olmuşlardır.

Her iki genel müdüre de bir önerimiz olsun. İki yıl sonraki bu seçim Konya’da yapılsın. Niye mi?

Bir kere Genel kurula Konya her haliyle damga vurdu. Salona gelen bin kişiden 800 tanesi ya Konya’dan gelmiş ya da Konyalı biri için gelmişti. Dikkat ettim, 12 kişilik tasnif heyetinden 5 tanesi Konya’dandı. Özetle seçimden Konya’yı çıkarsanız eski günlerine döner 80-100 kişiyle genel kurul olurdu. Bunun için Konya önerimi önemseyin!

Burada tek taraflı bir Konya bakışı yerine, Konya’nın organizasyon yeteneği, işi nasıl yöneteceği vurgusuna dikkat çekmek istedim.

Dikkat çekilmesi gereken diğer hususta Konya’nın enerjisini bir noktada odakladığında çözemeyeceği problem, alamayacağı seçim olmadığı gerçeği var. Bu bilinçle hareket ederek Yeni Türkiye’ye yeni bir model için Konya’nın kadim şehir geleneğinden paylaşacağı daha çok konu var. Üstelik diğer şehirler bu farklılığı ön kabulle Konya’dan beklentilerini daha da artırıyorlar.

İşte bu durumu Konya açısından önemli bir fırsata çevirip topyekün bir harekat planı geliştirmek şart. Zira önce Türkiye’deki hareket planı sonra bölge için gerekli olacak. Bu bölge hareket planını daha sonra paylaşalım.

Gazete sahipleri seçimlerinin galibi, Konya’dan Mustafa Arslan, Bursa’dan Nuri Kolaylı ve Çorum’dan Şevket Erzen oldu. Üçü de seçilmeyi sonuna kadar hak etmiş işlerine sevdalı nitelikli gazeteciler.
Allah yardımcıları olsun.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA