• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bir savcı bir hakim 5 polis yetti
06 Şubat 2014 Perşembe 09:07

Bir savcı bir hakim 5 polis yetti

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan 13 Aralık'tan bu yana halka açık şirketlerin değerinin 60 milyar eridiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 13 Aralık akşamından bu zamana kadar halka açık şirketlerin değerinin 270 milyar 906 milyon dolardan 210 milyar 654 milyon dolara düştüğünü, kaybın 60 milyar 252 milyon dolar olduğunu bildirdi. Babacan, Kanal 24'te katıldığı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

SERMAYE ÇIKIŞI SINIRLI

'Yabancı yatırımcıların hisse senedi piyasasındaki alış satışına baktığımızda net anlamda Türkiye'den sermaye çıkışı çok çok sınırlı' yorumunda bulunan Babacan 'Şu son olaylar maalesef iş dünyamızın da kafasını biraz karıştırdı. Devlet içerisinde böyle farklı bir yapılanma gerçekten iş dünyası için ürkütücü. Çünkü bu farklı yapılanma öngörülemezlik demektir. Ne zaman başına ne geleceğini insanların bilmemesi demektir. Biz bir hukuk devletiyiz. Hukuk devletini tam anlamıyla çalıştırmadıktan sonra gerçek anlamda bir hukuk devleti olduğumuzu ortaya koymadıktan sonra iş dünyamızda da güven konusunda kuşkusuz endişeler olacaktır' şeklinde değerlendirmede bulundu.

KOMPLOYA KARŞI DURDUK

Başbakan Yardımcısı Babacan, 'Dolayısıyla bu sorunları bir yandan pratikte atlatmamız gerekiyor, bir yandan da Türkiye'nin kurallı bir piyasa ekonomisi olduğunu, gerçek anlamda bir hukuk devleti olduğunu mutlaka ortaya koymamız lazım.' diyerek şöyle konuştu: 'Hükümetimizin, partimizin karşı karşıya kaldığı komployla olan mücadelede ortaya koyduğu kararlılık, durumu önemli miktarda kontrol altına almış durumda. Aksi halde o acil adımlar atılmasaydı, bir an önce durumu kontrol için gerekenler yapılmasaydı, bugün bizim piyasalarımız çok daha kötü durumda olabilirdi'

1 hakim 5 polis inisiyatifi olmaz

Babacan,' İçişleri ve Adalet bakanlıklarımız 17 Aralık'tan hemen sonraki birkaç hafta içerisinde hızlı adımlar atmasaydı, daha kötü durumda olabilirdik' dedi.Burnların yaşanıyor olmasının yatırımcılar açısından ciddi endişe kaynağı olduğuna işaret eden Babacan, 'Düşünün ki tek bir savcı, tek bir hakim ve 5 tane polis. Bu 7 kişilik ekiple Türkiye'de yapamayacağınız operasyon yok. Milyarlarca dolarlık mal varlıkları dondurulabiliyor. bu dengeli olmalıdır' dedi.

Yolsuzluk duruşumuz belli

'Hükümet olarak yolsuzluklar konusunda duruşlarının çok açık olduğunu' vurgulayan Babacan, 'Yolsuzlukların üstü asla örtülmez, asla göz yumulmaz' dedi. Babacan, ne yapılırsa yapılsın öncelikle evrensel hukuku referans aldıklarını kaydetti. Avrupa Konseyi ve AB normlarının önemli olduğunu belirten Babacan, bu açıdan Başbakan'ın Brüksel ziyaretinin önemli olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: Yeni Şafak

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA