• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bir muhalefet liderine yakışmıyor
06 Temmuz 2013 Cumartesi 15:09

Bir muhalefet liderine yakışmıyor

Başbakan Yardımcısı Arınç, "Sayın Kılıçdaroğlu Mısır'da yaşananları yorumlarken aba altından AK Parti'ye sopa göstermek istiyor. Bu bir muhalefet liderine yakışmıyor" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Mısır'da ordunun yönetime el koymasına ilişkin, "Sayın Kılıçdaroğlu burada yaşanan gelişmeleri yorumlarken aslında aba altından AK Parti'ye sopa göstermek istiyor. Yazık, yazık, çok yazık" dedi.

Gemlik İskele Meydanı'nda düzenlenen "Büyükkumla Barajı Temel Atma Töreni" sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arınç, Mısır'da üzücü olaylar yaşandığını söyledi.

Ortadaki gerçeğin, halkın oylarıyla seçilmiş bir cumhurbaşkanı ve onun hükümetinin darbe yoluyla görevden uzaklaştırılması olduğuna dikkati çeken Arınç, çok üzüntü verici diye nitelendirdiği bu durumun kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Mursi, halkın oylarıyla seçilmiştir ve derhal serbest bırakılmalıdır

Yönetime gelen, ant içmesiyle göreve başladığı iddia edilen kişi ve onun yönetimine, yeni kurulacak hükümete bazı uyarılar yapmak istediğini söyleyen Arınç, şunları kaydetti:

"Hiçbir şekilde siyasi tutuklamalar ve gözaltına almalar yapılmamalıdır. Bunların hiçbirinin adaletle ilgisi yoktur. Başbakan bir yıl hapse mahkum edilmiştir, cumhurbaşkanı hakkında da saçma şüpheler, suçlamalar olacağını öğreniyoruz. Mursi, halkın oylarıyla seçilmiştir ve derhal serbest bırakılmalıdır. Bir taraftan İhvan bir taraftan da Vasat partilerine karşı yürütülen 400'den fazla tutuklama ve gözaltı derhal son bulmalı ve gözaltında bulunan kişiler derhal serbest bırakılmalıdır. Halka karşı şiddet kullanılmamalıdır. Malesef dün ve önceki günkü gösterilerde hayatını kaybeden insanlar bulunmaktadır. Mursi taraftarı olarak ön tarafta görülen bir insanın, başından silahla vurulmuş olarak bütün fotoğraflarını acıyla izleme imkanımız oldu. Hiçbir şekilde ordu, silahlı güçler, halkına karşı Esed'in yaptığı gibi şiddet kullanmamalı, halkın taleplerine kulak vermelidir."

Neden korktunuz da bu tebrikleri yapmak için bir gün bile beklemediniz?

Bülent Arınç, Mısır halkına da seslenerek, onlarla dayanışma halinde olduklarını anlattı.

Arınç, başta ABD olmak üzere Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ve darbeyi daha ilk saatlerinden itibaren tebrik etmek için sıraya girenlere seslenmek istediğini bildirdi.

"Neden korktunuz da bu tebrikleri yapmak için bir gün bile beklemediniz?" diyen Arınç, onlara, sivil iradeye karşı bu darbeyi yapanları niçin alkışladıklarını sordu.

Bunun altında yatan nedenleri çok iyi bildiğini dile getiren Arınç, "Darbecilere alkış tutanlar hiçbir zaman iflah olmadı. Geleceğinizi kurtarmak istiyorsanız halkla birlikte olun, halkın yanında olun" ifadesini kullandı.

Mesele demokrasiye sahip çıkma meselesi

Hiçbir darbenin şirin gösterilemeyeceğini vurgulayan Arınç, Türkiye'de bazı muhalefet çevrelerinin bir taraftan yarım ağızla bu darbeyi veya müdahaleyi kınarken diğer yandan Mursi'yi eleştirmekten geri durmadığını anlattı.

Mısır Hükümeti ve Mursi'nin hata yapmış olabileceğini ancak bunların hiçbirinin insan hayatına mal olmadığını belirten Arınç, şöyle konuştu:

"Siyasetçilerin, hükümetlerin hata yapması mümkündür ama bunun karşılığı darbe yapmak değildir. Siyasetçiler, hükümetler hata yaparsa halk bu hatayı seçimde ve sandıkta düzeltir. Demokrasilerde tek yol vardır; o da halkın iradesine müracaat etmektir. 'Siz yanlış yaptınız' diyerek darbe yapacağını söyleyen despotlara hak vermek, ne var ki bizim muhalefetin genlerine işlemiş. Tüm muhalefeti kastetmiyorum ama Sayın Kılıçdaroğlu burada yaşanan gelişmeleri yorumlarken aslında aba altından AK Parti'ye sopa göstermek istiyor. Yazık, yazık, çok yazık. Bir taraftan darbeyi yarım ağızla kınarken bir taraftan da seçilmiş hükümetlere, halk iradesiyle iktidara gelenlere, 'Sizin sonunuz da böyle olur ha, ayağınızı denk alın' demek, bir muhalefet liderine, iktidara gelecek, gelmesi muhtemel bir partinin genel başkanına yakışmıyor.

Yarım ağızla değil, tam ağzımızla söylüyoruz. Mısır'da yapılanlar, dünyanın bir başka ülkesinde de yapılmış olsaydı, Asya'sında, Afrika'sında, bir başka ülkesinde, aynı şekilde buna karşı ilkesel olarak biz AK Parti olarak şunu söylerdik; 'Yapılan yanlıştır, kötüdür, çirkindir. Bu bir darbedir, halk iradesine karşı bir baskıdır. Bunu lanetliyoruz.' Mesele Mısır meselesi değil, mesele demokrasiye sahip çıkma meselesidir. Bunu tam düşüncesi ve görüşü olarak ifade eden, ne var ki sadece AK Parti kaldı Türkiye'de."

Türkiye'de başta ana muhalefet olmak üzere medyanın, siyasetin, demokrasi özlemiyle yanıp tutuşanların, Mısır'daki olaylardan çıkaracağı çok büyük dersler olduğunu ifade eden Arınç, "Bir zamanlar, 'Ordu darbe yapsın da bunlardan başka türlü kurtulamıyoruz' diye bekleyenlerin uslandığını zannediyorduk ama kanları depreşiyor. Bir yerlerdeki bu hareketleri görüp, 'Ah bizde de olsa keşke' özlemini çekenler var. Sayıları biraz azalmış da olsa" değerlendirmesinde bulundu.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA