• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bir kan, üç can
10 Mayıs 2016 Salı 11:25

Bir kan, üç can

Kanın acil değil sürekli bir ihtiyaç olduğunu ve bağışlanan her ünite kanın üç can kurtardığının altını çizen Türk Kızılayı Konya Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Kaya Levent, “Vatandaşlarımızın, kan ihtiyacının hiç azalmadığının ve bu ihtiyacın süreklilik arz ettiğinin bilincinde olması çok önemli. Bu yüzden herkesi düzenli kan bağışına davet ediyoruz” dedi. 

Kanın acil değil sürekli bir ihtiyaç olduğunu, bağışlanan her kanın üç can kurtardığını belirten Türk Kızılayı Konya Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Kaya Levent, “Vatandaşlarımızın kan ihtiyacı hiç azalmadığı için kanın süreklilik arz ettiği bilinciyle yaz kış demeden bize düzenli kan bağışında bulunmaları bekliyoruz” dedi.

Her yıl binlerce insan, kaza ya da hastalık sonucunda kan bulamadığı için hayatını kaybediyor. Kan bağışlama bilincini artırmak amacıyla 6-12 Mayıs Dünya Kan Haftası olarak kutlanıyor. Kana her zaman ihtiyaç duyulabileceğinin bilincinde olunması gerektiğini ifade eden Türk Kızılayı Konya Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Kaya Levent, ‘kan acil değil sürekli bir ihtiyaçtır’ sloganı çalıştıklarını söyledi.

kaya-levent--(1).jpg

KONYA, KARAMAN VE İLÇELERİNDE KAN DAĞITIMI

Türk Kızılayı Konya Kan Bağışı Merkezi olarak Konya ve ilçeleri dahil olmak üzere hatta Karaman ve ilçelerinde de kan bağışı ekip organizasyonlarını yürüttüklerini belirten Levent, “Topladığımız kan bağışları Orta Anadolu Kan Bağış Merkezi’ne bağlı olmamız sebebiyle Ankara’ya intikali sağlanmaktadır. Orada işlenen kanlar Konya ve Karaman’daki hastanelerin ihtiyaçlarına göre kan dağıtımını sağlamaktayız. Konya’da Merkez binamızın yanında Zafer’de Kan Alma Birimi, Hacıveyis Cami önünde Mobil Otobüsümüz hizmet vermektedir. Yine gün içerisinde 4-5 yerde ekiplerimizi oluyor. Çeşitli kan kuruluşları, fabrikalar, okullar olabiliyor. Gittiğimiz bu yerlere düzenli aralıklarla 3 ayda bir giderek faaliyetlerimizi sürdürüyoruz” dedi.

kan-bagisi--(3).jpg

KONYA’NIN KAN İHTİYACI YILLIK 70 BİN ÜNİTE

Türk Kızılayı olarak kan toplama ve dağıtma işlevini 2006 yılından beri yürüttüklerinin altını çizen Levent, “Bundan önceki yıllarda hastaneler kendi kanlarını kendileri temin edebiliyorlardı. Sağlık Bakanlığı ile yapılan Güvenli Kan protokolünden sonra 2006 yılından beri tek başına bu işi yürütmeye başladı. Konya olarak bizde bu işi yapıyoruz. Konya’da Necmeddin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi hariç diğer tüm hastanelerin kan ihtiyacını biz karşılıyoruz.  Konya’nın kan ihtiyacı yaklaşık 70 bin civarı ünitelik bir kan tüketimi var. Biz geçen yıl itibariyle 49 bin 500 ünite kan topladık” diye konuştu.

kan-bagisi--(2).jpg

BİR KAN BAĞIŞI 3 CAN KURTARIYOR

18-65 yaş arasında sağlığı el veren herkes kan bağışında bulunabileceğini belirten Levent, “Önemli kalp hastalıkları, kronik böbrek hastalıkları gibi bazı hastalıklar kan bağışına engel olabilir. Alınan her ilaç, ağrı kesici kan bağışına engeldir diye genel bir kaide yoktur. Örneğin bir tansiyon ilacı kan bağışına engel değildir. O yüzden vatandaşlarımız ilaç içiyorum diye kan bağışından eksik kalmasınlar. Bayanlar 4 ayda bir, erkekler 3 ayda bir olmak kaydıyla kan bağışında bulunabilirler. Bir kişini verdiği kan bağışıyla üç ayrı hastanın sağlığına kavuşmasına katkı sağlayabilir. Bağışlanan her kan, kurtarılan üç can diye bir sloganımız var. Kanlar sadece trafik kazalarında değil çok geniş bir yelpazede kullanılıyor. Büyük damar yaralanmaları, lösemi hastalarında, kronik böbrek yetmezliği hastalarında, anemi hastalarında daha sayamadığım birçok hastalıkta kan ve kan ürünü kullanılmaktadır” ifadelerini kullandı.

KAN ACİL DEĞİL SÜREKLİ BİR İHTİYAÇTIR

“Konya halkının kan bağışına her geçen gün ilgi gösteriyor. Her geçen yıl bu rakam yükselmeye devam ediyor”diyen Levent, “Bazen stokların azaldığı dönemler oluyor. Özellikle kış ve Ramazan aylarından kan ihtiyacı azalmıyor. Bu yıl biraz daha hedeflerimizin üzerindeyiz. Kan merkezi olarak 55 bin ünite kan toplamamız gerekiyor. İlk 4 aylık zaman diliminde hedeflerimizin üzerindeyiz. Kan ihtiyacı süreklilik arz eder. Kan acil değil sürekli bir ihtiyaçtır. Bu nedenle de düzenli aralıklarla kan bağışında bulunmaları bizim için çok önemli. Bu sayede ihtiyaç olan kanı temin edip hiçbir hastamızı da mağdur duruma düşürmeden ihtiyaçlarını karşılayabilmekteyiz.  Yaz aylarında aşırı sıcaklarda kan bağışçı sayımız düşüyor. Bu durumda kan ihtiyacı hiç azalmadığı için kanın süreklilik arz ettiği bilinciyle yaz kış demeden bize düzenli kan bağışında bulunmaları bekliyoruz” şeklinde konuştu.

TÜRKKÖK PROJESİ

Sağlık Bakanlığı ile ortak olarak yürüttükleri kök hücre bağışına olanak sağlayan Türk kök projesinden de bahseden Levent, “Türk Kızılayı olarak son 1 yıldır yürütmeye çalıştığımız Türk kök projemiz var. Kök hücre toplaması aşaması diyebiliriz. Türkiye kök hücre bağışçısı Bankasına done toplama aşamasındayız. Bu merkeze, gönüllü kemik iliği veya periferik kök hücre bağışçılarının kazanılması Türk Kızılayı tarafından sağlanmaktadır” dedi.

MEHMET ZAHİT KOTKU İHL KAN BAĞIŞLADI

Ayrıca Kızılay 6-12 Mayıs Dünya Kan Haftası sebebiyle Mehmet Zahid Kotku Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde kan bağışı kampanyası düzenledi. Yoğun ilgi gören kampanyada öğretmen ve öğrenciler kan bağışında bulundu. Konya’da 1 günde bir ilçe hastanesinin aylık kan ihtiyacının karşılandığını belirten Kızılay yetkilileri duyarlılıklarından dolayı okul müdürlüğüne teşekkür ettiler. Kan verme alışkanlığının öğrencilere aşılanması gerektiğini ifade eden Mehmet Zahid Kotku Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Ahmet Erol, böyle anlamlı bir olayın toplumda yaygınlaşması gerektiğini söyledi.

İSMAİL POÇAN / YENİ HABER GAZETESİ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Progesteron Hormonu Nedir? Ne İşe Yarar?
  • Başkan Altay açıkladı! Konya'nın en büyük önceliği
  • Başkan Kavuş: Bu çalışmaları bir ekip ruhuyla başardık
  • Bakan Nebati ÖTV muafiyetinin detaylarını paylaştı
  • Konya'nın ilçesi 2024'te doğal gaza kavuşacak
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA