• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bir iyilik hareketi Genç Gönüllüler
12 Şubat 2015 Perşembe 10:20

Bir iyilik hareketi 'Genç Gönüllüler'

YUSUF KARAKAŞ / YENİHABER

Genç Gönüllüler Derneği Konya’da birbirinden anlamlı ve etkili etkinliklere, kampanyalara imza atıyor. Gençler, imkânları çerçevesinde başta çocuk ve yaşlılar olmak üzere ihtiyaç sahibi kesimler için gerçekleştirdikleri Sosyal sorumluluk projeleriyle herkese örnek oluyor. 

Derneğin Konya’da ki faaliyetleriyle ilgili gazetemize konuşan Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 3.sınıf öğrencisi Rumeysa Balcı, şuan derneğin kurucularından ve sorumlularından olduğunu söyledi. Derneğin 15 Eylül 2010 yılında kurulduğunu söyleyen Rumeysa Balcı, ’’Marmara İlahiyat öğrencileri öncülüğünde başlamış bir hareket. Daha sonra bünyesindeki farklı fakültelerden gönüllü öğrenciler tarafından kurulmuş ve zamanla Bursa, Konya, Adana, Ankara gibi Türkiye’nin çeşitli illerinde şube ve temsilcilikleri bulunan, etrafında olup bitenlerden haberdar, bilinçli ve ahlaki ve manevi değerler hususunda hassasiyet gösteren, toplum sorunlarına duyarlı bir neslin yetişmesine katkıda bulunabilmeyi gaye edinmiş öğrencilerden müteşekkil kapsamlı bir öğrenci teşkilatlanmasıdır. İstanbul’la bağlantılı olarak hareket ediyoruz ve Genel Başkanımız Mustafa Tunç, da Marmara İlahiyat mezunu. Herhangi bir dernek vakıf veya cemaate bağlılığımız yoktur. Konya’da iki senedir faaliyet gösteren kulübümüz bu yıl itibariyle Necmettin Erbakan Üniversitesinde resmileşti ve geçtiğimiz Aralık ayında da tanıtım programımızı gerçekleştirdik’’ dedi.

ÇOCUKLARIN YANINDA OLMALIYIZ

Dernekten  gönüllü bazı kurumlarda çalıştığını ifade eden Balcı, özellikle de bir çok etkinlikte çocukların yanında olmaya devam edeceklerini söyledi. Rumeysa Balcı, ’’Yaz ayında sevgi evlerinde çocuklarımızın sünnet  şöleninde yanında olduk, güzel bir program gerçekleştirdik. Bunun dışında belli gönüllülerimiz yine kurumun belirlediği günlerde düzenli olarak kurumlarla ilgileniyor, ziyaretler gerçekleştiriyor. Kandil zamanı Kandil simidi etkinliklerimiz, yarışmalarımız oluyor, çocukları karne aldıklarında çeşitli hediyelerle ödüllendiriyoruz. Tanıtım programımızı yaptığımız gün gönüllülerle çocuklarımızı buluşturma adına yuvadan çocuklarımızı İlahiyat Fakültesine  getirdik  ve ikramlar yaptık bu sayede hem çocukları kendi ortamımıza getiriyor hem de onların her anlarında yanlarında olup elimizden geldiğince eksiklerini tamamlamış oluyoruz’’ diyerek bu tür etkinliklerin Konya’da devam edeceğini belirtti.

‘’TEK GELİR KAYNAĞIMIZ BAĞIŞ VE KERMES’’

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesindeki Çocuk esirgeme kurumları, Yetiştirme Yurtları, Sevgi Evleri, Çocuk Evleri, Rehabilitasyon Merkezleri, Huzurevleri, Türkiye’ de sığınmacı olarak bulunan çocuklar, Sokakta çalışmaya zorlanan çocuklar gibi Bakanlık bünyesinde bulunan tebessüme ve şefkate muhtaç tüm bireylerle ulaşmaya çalıştıklarını sözlerine ekleyen Rumeysa Balcı,’’ Kulüp sadece bayanlardan oluşmuyor, fakat bayanların ilgi ve talebi daha fazla olduğu için yüzde 90’ı bayan diyebiliriz. Aynı zamanda çokça sorulan sorulardan biri sadece ilahiyat öğrencilerinden mi oluşuyor deniliyor ki şu an kulübümüzde PDR, Çocuk Gelişimi, Eğitim Fakültesi ve hatta Mühendislik bölümlerinden arkadaşlarımız var. Bu konuda samimi istekli ve gayretli olan herkes bizimle olabilir. Kulübümüz gönüllülük esasına göre, sadece İlahi rıza doğrultusunda hareket etmektedir, üye olanlardan herhangi bir aidat talebimiz yok. İhtiyaçlarımız bağışlar ve düzenlediğimiz kermeslerle karşılanmaktadır. Üyelerimizden istediğimiz sürekliliktir. Üye olan bir gönüllüyü aynı kuruma haftada bir kez göndeririz. İstikrarlı olmanız bizim için daha önemli yani bir kez katılırım vicdanımı rahatlatırım meselesi değil, çünkü özellikle çocuklar çabuk alışıyorlar ve bir süre sonra o gönüllümüzü göremeyince büyük bir ruhsal çöküş yaşıyorlar bu yüzden düzenli katılım çok önemli. Çocuğun benimsemesi gerek en önemli şey sağlam bir imandır. Böylece karşılaştıkları durumların üstesinden gelmeleri daha kolay olacaktır’’ dedi.

YAŞLILAR UNUTULMUYOR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesindeki çocukların ve gençlerin, her türlü maddi ihtiyaçlarının ve bakımlarının devlet eliyle eksiksiz şekilde karşılanmasına rağmen manevi eksikliklerinin olduğuna değinen Balcı, ’’Topluma uyum sorunu yaşadıkları, ekseriyetle toplum tarafından kolaylıkla kabul edilmedikleri, meslek edinme ve eğitim hayatını sürdürme konusunda güçlük çektikleri, sürekli hırçın bir davranış hali içerisinde oldukları bilinmektedir. Çocuklarda oluşan bu olumsuz etkilerin temel sebepleri olarak; çocuğun aile ortamından ve şefkatinden uzak olması, karşısında örnek alabileceği rol modellerin olmaması, maddi imkanların sınırsız şekilde tanınmasına rağmen ahlaki ve manevi ihtiyaçlarının giderilememesi, aile ortamında yetişmemesi sebebiyle çocukta oluşan güvensizlik gibi hususlar örneklenebilir. Benzer şekilde hissen çocuk hükmünde olan yaşlılarımızın, akrabaları ile sevdiklerini çok sık görememekten kaynaklanan sevgi ve şefkat eksikliği içerisinde bulunduğu ve ilgiye, tebessüme muhtaç olduklarını görüyoruz’’ dedi.

AMACIMIZ KULÜBÜMÜZÜ TÜM ŞEHİRLERDE DUYURMAK

Çocukların ve yaşlıların bu ihtiyaçlarının tespiti ile bu ihtiyaçların giderilmesinin sağlanmasına katkıda bulunmak amacıyla ‘Sen Tut ki Yetişsin’ sloganından hareketle genç nesilde toplumsal bilinç uyandırılarak çocukların eksiklerini görmek, gidermek ve yaşlılara moral ve sevgi vererek onlara destek olmak konusunda dertlenmesini amaçladıklarını kaydeden Rumeysa Balcı, ’’Huzurevine daha önce gitmemiştim, duygusal anlamda kaldıramayacağımı düşünüyordum,  çünkü yaşlılar konusunda hassasım ama kulüp işleri başlayınca mecburen müdahil oldum ve ilk gittiğimde yakınlarını kaybeden ve dilinden duayı ve tüm yaşadıklarına rağmen şükrü eksik etmeyen bir teyzeyle konuşmuştum tahmin edileceği üzere dayanamayıp yanından ayrılmak zorunda kaldım, ama zamanla bunu da aştım ve şu an isteyerek gidiyorum. Öğüt ve nasihatleriyle beraber o kadar çok dua alıyoruz ki orda, bunca yoğunluğumuza rağmen derslerimizi de rahatlıkla devam ettirebilmemizi ben onların duasına bağlıyorum. Biz kulübümüzü tüm şehirlere duyurmak Konya’da da tüm üniversitelerde resmileşmek suretiyle daha çok kişiye ulaşmak gayret ve niyeti içindeyiz. Üyelerimizle yaptığımız toplantılar neticesinde her türlü fikir alışverişine ve öneriye açığız, kulüpte herkesin ayrı yeri ve önemi var ve geri dönüşler bizi çok memnun ediyor. Yanımızda olup desteklerini bizden esirgemeyen  tüm üyelerimize teşekkürü borç biliriz’’ diyerek derneğin her geçen gün daha çok kesime ulaşmaya çalıştığına dikkat çekti. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA