• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bir günlüğüne hayatınızdan çıkarın
24 Şubat 2015 Salı 15:07

''Bir günlüğüne hayatınızdan çıkarın''

YUSUF KARAKAŞ / YENİ HABER

İnternet, Medya ve Bilişim Federasyonu ile Uluslararası Türk Medyası ortaklığıyla başlatılan ve 10 Mayıs 2015’te yapılacak hayatımızdan interneti 1(Bir) günlüğüne çıkartalım kampanyası her geçen gün ilgi görüyor. Kampanya ile ilgili gazetemize konuşan Dünya E-Basın Konseyi Birliği Kurucusu Nizamettin Bilici bu hafta söyleşi bölümümüzün konuğu oldu

Nizamettin Bilici kimdir, kendini nasıl tanımlar? İnternet ve sosyal  medyayla ilişkisi nedir?

2000 yılında YAYSAT'ın dağıtımını yaptığı Medya Market isimli Türkiye'nin ilk Ücretsiz İlan gazetesini çıkardı. Teknolojik gelişmelerin oluşturduğu ihtiyaçları da dikkate alarak 2008 yılında İnternet medyasına adım attı. Başta birincikuvvet.com olmak üzere bir çok site kurdu ve işletti. Halen İnternet medyası, danışmanlık, eğitim ve organizasyon alanlarında faaliyet göstermektedir. İnternet Medyasına olan ilginin artması ile de bu alanda oluşan örgütlenme ihtiyacına cevap vermek için de 2009 yılında Uluslararası İnternet Medya ve Basın Birliğini, sonrasında da birkaç dernekle beraber İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu nu kurdu ve 4 yıl başkanlığını yürüttü. Ardından da Başkanı olduğu İnternet Medya ve Bilişim Federasyonunun da  kurucuları arasında yer aldığı 3 federasyonla birlikte Türkiye'de medya alanında kurulmuş ilk Konfederasyon olan TİKON'u (Türkiye İletişim Konfederasyonu) kurdu ve genel başkan vekilliği görevini yapmaktadır. Bilişim Olimpiyatları jüri üyeliği, Siber Güvenlik İnisiyatifi üyeliği, Denge ve Denetleme ağı üyeliği de ülkemiz insanına fayda sağlamak amacı ile yürüttüğü faaliyetler arasındadır. Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Ajansı ile İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu'nun birlikte organize ettiği ''Türk Dünyası Medya Buluşmaları'' etkinliğinde 27 ülkeden 260 medya mensubunun oluşturduğu ''Uluslararası Türk Medyası Platformu'' sözcülüğüne seçilmiştir. Çağın ihtiyaçlarına uygun yapılar kurmaya ve insana faydalı olmaya gayret eden Bilici Eylül 2014’de Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan Dünya E-Basın Konseyi Birliği fikrini oluşturmuş, kuruluş faaliyetlerini yürütmüş ve bu birliğin kurulmasına öncülük etmiş ve kurucularından biri olmuştur. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Bu etkinliği başlatan kurumlar olan İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu ve Uluslararası Türk Medyası hakkında Bilgi verir misiniz?

İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu. Federasyonumuz 21.07.2010 Yılında kurularak faaliyetine başlamıştır.   İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu İletişim özgürlüğü dahil iletişimle alakalı her konuda çalışmalar yürütmek, internetin ve bilişimin toplum hayatında yaygınlaştırılması, zararlarının ortadan kaldırılıp, yararlarının ortaya çıkarılması temel amacını gerçekleştirmek üzere; internet yayını yapan medya organlarının sahiplerinin ve çalışanlarının, işitsel, basılı ve görsel medya organlarının sahipleri ve çalışanları ile aynı kategoride yer almasını sağladıktan sonra tüm basın camiasının özgür bir ortamda çalışması için gerekli hukuki düzenlemelere katkı sağlamak, internet medya ve bilişim sektöründe çalışanların eğitilmesi ve sertifikalandırılmasına katkı sağlamak, internet standartlarının oluşmasına katkı sağlamak, internet üzerinden işlenen insan hakları ihlallerini, fikri ve sınai hak ihlallerini engellemek için çalışmalar yapmak; dijital yayıncılığı yaygınlaştırmak, internet hukuku, internet ekonomisi ve internet sosyolojisi konusuna katkı sağlamak, internet medya ve bilişimin uluslararası gelişimine katkı sağlamak, internet medya ve bilişim sektöründe çalışanların sosyal güvenlik sorunlarıyla ilgili çalışmalar yapmak, internet medyası ve bilişim konusunda ihtiyaçları tespit için anketler ve araştırmalar yapmak, Federasyon, başta kimsesiz çocuklar ve bağımlı çocuklar olmak üzere tüm çocuklar ile kadınlarımızın sosyal ve ekonomik alanda daha etkili olmalarını sağlamak, engelli haklarının geliştirilmesinde, hukuki kısıtlılar ile hükümlüleri topluma yararlı kılacak çalışmalar ile istihdam edilmeleri konularında çalışmalar yapılmasını sağlamak, yaşlılara sağlanan yardımların sağlanmasında ve arttırılmasında etkin rol oynamak, bilişim suçları ile mücadele etmek gibi elektronik ile alakalı her konuda çalışmalar yapmak üzere kurulmuştur. Federasyon, çalışmalarını yürütürken ülkemizin gelişmesi ve evrensel hukuk normlarına uygun demokratik hukuk devleti anlayışının yerleşmesi, ülkemizin yurt içinde ve yurt dışında tanıtılması, ulusal ve uluslararası boyutta barışa hizmet; sivil toplumun kurumsallaşması ve sivil toplum kuruluşlarının etkinliklerinin artırılması konularını da gözetir. Diğer taraftan, Türkiye ve Anadolu’nun ortak değerleri üzerinde yasal birliktelikler oluşturmak; birlikte yaşama kültürü ve ulusal ortak değerlerimizin korunması, ülkemizin gelişmesi ve evrensel hukuk normlarına uygun demokratik hukuk devleti anlayışının yerleşmesi, ülkemizin yurt içinde ve yurt dışında tanıtılması, ulusal ve uluslararası boyutta barışa hizmet; sivil toplumun kurumsallaşması ve sivil toplum kuruluşlarının etkinliklerinin artırılması konularında çalışmalar yapar.

Etkinlik ne amaçla yapılıyor ve ne zaman başladı

Etkinlik 26 Aralık 2014 günü başladı. Bizler, internetin insanlık tarihinin en önemli gelişmelerinden biri olduğu ve bundan sonraki hayatımızda sürekli var olacağı inancındayız. Gelişmiş toplumların interneti en etkin kullanan toplumlar olacağına inanıyoruz. O halde interneti etkin kullanmanın yollarını bulmak ve hayata geçirmek için yoğun bir çaba sarf ederken, muhtemel zararlarını da en aza indirmek için özen göstermemiz gerektiğini düşünüyoruz. Bu düşünce ile her yılın Mayıs ayının ikinci pazar gününü ''İnternetsiz Bir Gün'' ilan ettik ve o günü internet ve akıllı telefonlar olmadan geçirmeye karar verdik. 2015 yılında ilkini gerçekleştireceğimiz bu etkinlik 10 Mayıs 2015 Pazar günü gerçekleştirilecektir. Etkinliğimize katılacak kişilerin herhangi bir yere (Şehir dışı gibi) gitmeleri gerekmemektedir. Herkes etkinliğimize istediği yerden katılabilecektir.  Bu gün kimsenin interneti kullanmayıp günü yalnız geçirmesi talebimiz yok. Bu günü evde geçirecek olan arkadaşlarımızın bile en azından birilerini davet edip muhtelif etkinlikler gerçekleştirmesini istiyoruz.


Bizler ''İnternetsiz Bir Gün'' ü piknik, konser, gibi etkinlikler düzenleyerek değerlendirmeyi hedefliyoruz. Bu etkinlikten beklediğimiz 2 temel sonuç var; İnternetin hayatımızda ne denli önemli ve vazgeçilmez bir unsur olduğu konusuna dikkat çekmek, İnternetin gereksiz ve aşırı kullanımı sonucunda ortaya çıkan sorunlar konusunda farkındalık üretmek. Bizler başlangıç olarak İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu -İMEF ve Uluslararası Türk Medyası Platformu-UTMP olarak bu farkındalık hareketini başlatmış bulunuyoruz. Bu etkinliğe isteyen her kişi, kurum ve kuruluş katılarak destek verebilir.  Bakalım 24 saati internetsiz geçirdiğimizde neler olacak? Bizler çok merak ediyoruz.

Hedef kitleniz kimler ?

Bu etkinlikteki hedef kitlemiz interneti etkin kullanmadığını ve bu nedenle de bir çok kayıp yaşadığını düşünen herkes. Yaşı, cinsiyeti, eğitimi, gelir düzeyi ne olursa olsun internet olmadan iletişim sağlamayı, doğrudan paylaşmayı özleyen her kes de hedef kitlemiz arasında yer alıyor. Bu günün aynı zamanda anneler gününe gelmesi de çocukları ile artık iyi bir iletişim kuramadığını düşünen anne ve çocukları için de ciddi bir etkinlik ve kaliteli zaman paylaşımı için süper bir fırsat olacaktır.

İnterneti hayatımızdan 1 gün çıkardığımızda ne değişecek?

Zaman zaman bu etkinliği internet karşıtı bir etkinlik gibi algılayan internet kullanıcılarına rastlıyoruz. Oysa bizler internetin en iyi şekilde kullanılmasının ülkelerin bu çağda en önemli gücü olacağına inanıyoruz. Ancak internetin yaşamımızın her alanında yer alması ve iletişimi ekonomik, hızlı ve erişilebilir kılması ile beraber maalesef iletişimdeki kaliteyi de düşürmüştür. Etkinliğimizin bu kadar ilgi görmesinin en önemli nedenlerinden biri de kendini kontrol edemeyerek çok fazla ve gereksiz internet kullanan arkadaşlarımızın internetsiz bir gün geçirmek için ortak bir etkinliğe ihtiyaç duymalarıdır. Ülkemizde ki yaklaşık 43 milyon internet kullanıcısı ve 40 milyonluk sosyal medya kullanıcısı günde yaklaşık 7 saat internet kullanmakta, bu sürenin en az 2 saat 30 dakikasını sosyal medyada geçirmektedir. Buradan bakıldığında çok net görünüyor ki insanlar, internet olmadan geçirdikleri zamanın 7 saatini farklı bir biçimde değerlendirmeye başladı. Bu durum genel olarak insanları mutlu etse bile sık sık insanları rahatsız etmekte, özellikle dijital kuşak dışındaki insanlarda eskiye özlem oluşturmaktadır. İnternetiz bir gün geçirecek olan insanlar iletişim araçlarına olan ihtiyacı çok net anlayacakları gibi, doğrudan iletişimin ne kadar büyük bir ihtiyaç ve öneme haiz olduklarını da görecekler. Çok iyi bildiğiniz gibi internetle alakalı olarak çok sık açıklamalar yapılmasına rağmen ciddi saha verilerine sahip değiliz. Bu etkinlikle bir çok bilim insanın da gözlem yapmasına olanak sağlanacak ve inanıyoruz ki bu gün düşünmediğimiz bir çok olumlu ve olumsuz sonuç da ortaya çıkacaktır.

Fomo yani ekran bağımlılığı yada hastalığı Türkiye’de artıyor mu ?

Az önce de bahsettik. Eğer internete bağlı cihaz ekranlarını da sorunun içerisine katarsanız, ekrana olan bağımlılığın, çocukların diğer bağımlılıkların önüne geçtiğini çok rahat söyleyebiliriz. Öyle ki 24 saat online olmayan başlayan insanlar, bu etkileşim sonucunda sürekli bildirim almakta ve buna göre mutlu olmakta veya gerilmektedirler. Hiçbir bağımlılık internet bağımlılığı kadar sürekli ve etkileyici değildir. Bu sözlerim için belki bu gün insanlar bana kızıyor olabilir ama hepimizin gelecekte göreceği sonuçlar ne kadar haklı olduğumuzu gösterecektir.

Şuana kadar internet bağımlılığı ile ilgili duyduğunuz yada şahit olduğunuz ilginç bir olay var mı ?

İnternet bağımlılığı ile alakalı olarak gerçekleşen ölümler dahil bir çok olumsuz olaya şahit oluyoruz. Gözlerini kaybedenlerden, kalbi duranlara kadar sayısız üzücü olay internet bağımlılığına bağlı olarak gerçekleşen bir çok olay var. Ancak en son içinde bulunduğumuz şubat ayında Çin'de  19 yaşındaki bir gencin bağımlılıktan kurtulmak için elini kesmesi, internet bağımlılığının sonuçlarını göstermesi bakımından ilgimi çeken en değişik olaylardan.

İnterneti etkin kullanmanın yolları nelerdir ?

İnterneti etkin kullanmanın en önemli göstergesi interneti istediğimiz kadar değil, gerektiği kadar kullanmayı alışkanlık haline getirebilmektir. Sürekli internete bağlı kalmak ve bildirimler vasıtası ile uyarılmak bizleri içinde bulunduğumuz ortamdan uzaklaştırmakta, bildirimleri bekleyen insanlar haline getirmektedir. Mutluluğumuz ve üzüntümüzün büyük bir bölümü bu bildirimler vasıtası ile şekillenmektedir. Bu genel tespitten sonra interneti etkin kullanan kişilerin ihtiyacı kadar bilgisayar bilgisine sahip olması, kişilik haklarına, telif haklarına uygun kullanım, kişisel verilerin güvenli ve dikkatli bir biçimde muhafaza etmesi, şifrelerini gerektiği gibi koruyabilmesi, şüphelendiği konularda yine internetten ve arkadaşları vasıtası ile araştırma yapmak gibi aynı zamanda dikkatli ve bilgili bir internet kullanıcısı olmak etkin kullanım için son derece önemli.

10 Mayıs’ta sadece internet mi yoksa diğer teknolojik araçları da çıkaracak mıyız hayatımızdan (TV, akıllı telefonlar gibi)

Bizim arzumuz internetin kullanılmaması yönünde. İnternete bağlı olmayan ve bu günde etkinlikler yaparak bunu görüntülemeye çalışan insanların telefon, fotoğraf makinesi gibi cihazların kullanılmasında bir sakınca görmüyoruz.

Gelen tepkiler nasıl kampanyaya ?

Aldığımız tepkiler, beklediğimiz olumlu tepkilerin çok çok üzerinde. Özellikle öğrenci gurupları bu güne yoğun destek veriyor. Kimi sanatçı ve guruplar İnternetsiz Bir Gün de düzenleyeceğimiz etkinliklerde ücretsiz konser vereceğini deklere ederken, kimi işletmeler karsız organizasyonlar konusunda bizlere başvurmaktadır. Dağcılar, kampçılar, motorcular, izciler gibi sayısız gurup bu günde internet olmadan geniş çaplı etkinlikler yapmak istediklerini ve etkinliğimizi çok önemli bulduklarını söylemektedirler. Etkinlik yaklaştıkça bu talebin çok daha yoğun olarak yansıyacağını düşünüyorum. Bunun yanında bir çok sosyal etkinlik yapacağını söyleyen guruplar da yok değil. Bizler o gün yaşlı evlerini, kimsesiz çocukları, hastaları ziyaret edeceğiz diyenlerden, ailemle veya arkadaşlarımla pikniğe gidip eski oyunları oynayacağız diyenlere kadar çok geniş bir yelpazeden ilgi görmekteyiz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Atiker Konyaspor, Osmanlıspor maçı hazırlıklarına başladı
  • Konuk: "Regaip Kandilinizi tebrik ederim"
  • Konya’nın ürün haritası değişti
  • Dün Çanakkale ne ise bugün Afrin odur
  • Özgüven: "Birliğimizi daim eylesin"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA