• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bio poşet Gülpınarla başladı
21 Ocak 2012 Cumartesi 17:55

Bio poşet Gülpınar'la başladı

Selçuklu Belediyesi tarafından 2012 yılında başlatılan bio poşet ve bez torba uygulaması alış veriş merkezlerinde düzenlenen programlarla tanıtılıyor.
Selçuklu Belediyesi tarafından 2012 yılında başlatılan bio poşet ve bez torba uygulaması alış veriş merkezlerinde düzenlenen programlarla tanıtılıyor. Kampanya ile Selçuklu da bez torba kullanımının yaygınlaştırılması hedefleniyor.
 
Tanıtım programlarının ilki Makro markette merkez şubesinde gerçekleştirildi. Programa Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile televizyonların ünlü sunucu ve programcısı İkbal Gürpınar katıldı.
 
“Yeni Selçuklu'ya Eski Adet" sloganıyla başlattıkları kampanyada, Selçuklu’daki marketlerin müşterilere alışveriş sonrası doğada kısa sürede çözülen bio poşetlerden vereceğini belirten Başkan Altay, “Selçuklu Belediyesi olarak geçen yıl aldığımız meclis kararıyla poşet kullanımını yasaklamış, kağıt torba, bez torba veya bio poşete geçilmesi için karar aldık. Dakikada 1 milyon poşeti biz doğayla buluşturuyoruz. Bu çok ciddi bir çevre sorunudur. Petrol türevi olan poşetler yüzyıllarca doğada kalıyor ve sadece yüzde 1'i çözülüyor. Kampanyamızla doğada birkaç yılda çözülen bio poşet uygulamasına geçtik. Burada asıl hedefimiz poşet kullanımını en aza indirmektir. Bu nedenle kampanyamızı bez torbayla da destekliyoruz.” dedi.
 
Bio poşet ve bez torba kullanımına ilişkin özellikle çocukların ve ev hanımlarının bilinçlendirilmesi gerektiğini belirten Başkan Altay, “Bu işi bir proje kapsamında yürütüyoruz. Sloganımız, 'Yeni Selçuklu'ya Eski Adet'. Özellikle hanımlarımızdan bu konuda destek bekliyoruz, çünkü alışverişte onlar bu işin daha çok muhatabı. Kullanılacak poşet sayısının azaltılması, poşetlerin mutlaka bio poşet olması ve mümkünse bir seferden fazla kullanılabilecek bez torbaya geçilmesini hedefliyoruz. Bu bir sosyal sorumluluk projesi. Konuyu ne kadar iyi anlatabilirsek, bilincini ne kadar iyi verebilirsek o kadar başarılı oluruz. Çok titizlikle çevre faaliyetlerini sürdürmemiz gerekiyor” diye konuştu.
 
İkbal Gürpınar, bu çalışmanın çok büyük ve herkese örnek olması gereken bir proje olduğunu belirterek, “Çevre bilincini yaygınlaştırmak ve bu konuda insanları eğitmek için en büyük görev hanımlarımıza düşmektedir. Nihayetinde hanımlarımız çoğu ev işlerini yürütmek ve çocukların bakımı ile ilgilidir. Bu nedenle bu konularda da hanımlarımızın bilinçlenmesi gerekmektedir. Selçuklu Belediye Başkanımız tarafından başlatılan bu önemli projeye hanımlarımızın destek olacağına inanıyorum. Bu örnek çalışmaya imza atan Selçuklu Belediyesi Başkanı Sayın Uğur İbrahim Altay’a teşekkür ediyorum” dedi.
 
İkbal Gürpınar ve Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın yaptığı söyleşinin ardından İkbal Gürpınar programın yapıldığı salonu dolduran vatandaşlarla zevkli dakikalar yaşattı. Ayrıca programda yer alan Türk Halk Müziği konseri de vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Bio poşet tanıtım programlarının diğer alış veriş merkezlerinde de devam edeceği belirtildi.
Ayrıca Selçuklu Belediyesi tarafından alış vermezlerine stant açılarak vatandaşlardan poşet getirenlere önlük ve bez torba hediye ediliyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA