• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bin adet fidan toprakla buluştu
19 Kasım 2012 Pazartesi 13:36

Bin adet fidan toprakla buluştu

AK Parti Konya İl Teşkilatı, düzenlediği fidan dikimi programı ile bin fidanı toprakla buluşturdu.
AK Parti Konya İl Teşkilatı, düzenlediği fidan dikimi programı ile bin fidanı toprakla buluşturdu. İl Yönetimi, belediye başkanları ile ilçe teşkilatlarının katıldığı programda konuşan AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun; “Ülkemizi hem manevi hem de maddi anlamda geleceğe hazırlıyoruz” derken; bugüne kadar 10 milyondan fazla ağaç dikildiğini açıklayan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise Konyalılara; “Daha fazla fidan dikelim ve ağaçları koruyalım” çağrısında bulundu.
Adalet ve Kalkınma Partisi(AK Parti) Konya İl Teşkilatı Sosyal İşler Birim Başkanlığı tarafından organize ettiği bir program ile bin adet fidan, toprakla buluşturuldu.
Merkez Selçuklu İlçesi Lâdik Yolu üzerinde gerçekleştirilen programa AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya Milletvekilleri Mustafa Kabakcı ve Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, 23. Dönem AK Parti Konya Milletvekili Hüsnü Tuna, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Merkez İlçe Başkanları, İl Yönetim Kurulu Üyeleri, Kadın ve Gençlik Kolları Yönetimleri, merkez ilçe teşkilatları ile merkez ilçelerin Gençlik ve Kadın Kolları Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.
Sorgun; “Türkiyemizi geleceğe hazırlıyoruz”
Programda bir konuşma yapan AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, Konya’nın yeşillendirilmesine katkı sağlamak için fidan diktiklerini söyledi ve emeği geçen herkese teşekkür etti. Başkan Sorgun; “Bugün İstanbul Yolu’nda tüm merkez teşkilat üyelerimiz, belediye başkanlarımız ve milletvekillerimizle birlikte fidan dikiyoruz. Bizim kültür ve medeniyetimizin özünde de yeşil ve ağaç var. Bizim hareketimizde bir yandan 10 yılları düşünerek ağaç dikmek, öbür taraftan da nesilleri yetiştirerek yüzyılları planlamak var. Bizler, parti ve hükümet olarak hem 2023’ü hem de 2071’i planlayarak ülkemizi maddi ve manevi olarak geleceğe hazırlıyoruz” şeklinde konuştu. 
Akyürek; “Konya yeşil içinde bir şehir olmalı”
Başkan Sorgun’un ardından söz alan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, Konya’da yürütülen yeşillendirme çalışmalarına değindi. Bugüne kadar 10 milyondan fazla ağacın toprakla buluşturulduğunu açıklayan Başkan Akyürek, vatandaşa da yeşilin korunması ve çoğaltılması çağrısı yaptı. Akyürek; “Bugün İstanbul – Afyon Yolu’ndayız. İl Teşkilatımızla birlikte fidan dikimi gerçekleştiriyoruz. Ben öncelikle emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum. Burası Türkiye’nin en prestijli yollarından biri. Konya’nın çıkışına doğru bir yol. Tabii bu ağaçlar inşallah 10-15 yıl sonra sağlı sollu yolu olarak bu yolu gölgeleyecek ve ağaçlar, yola ayrı bir güzellik katacak. Ben bütün kardeşlerimizi, hemşerilerimizi ağaç dikmeye, ağacı sevmeye ve onu korumaya davet ediyorum. Bazen ev, dükkân ya da işyerlerinin önünde hatta Meram Yeni Yol’da dahi ağaç veya dal kesildiğini, ağacın formunun bozulduğunu görüyoruz ve buna çok üzülüyoruz. Peygamberimizin hadis-i şerifidir; kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki dalı dikiniz. Konya yeşil içinde bir şehir olmalıdır. Bugüne kadar 10 milyondan fazla ağaç diktik ama bu yetmez. Hep birlikte daha büyük çaba ve organize çalışmalara girmeliyiz” ifadelerini kullandı.
Kabakcı; “Tarihi bir yerde önemli bir iş yapıyoruz”
AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı da konuşmasında parti ve hükümet olarak her alanda var olduklarının altını çizdi. Mustafa Kabakcı; “Adalet ve Kalkınma Partisi hayatın her anında var dedik. İşte bugün de İl Teşkilatı ve belediyelerimiz olarak hem şehrimizi yeşillendiriyoruz hem de geleceğimize bir yatırım yapıyoruz. İçinde bulunduğumuz mekân önemli. Burası, Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın Konya’ya gelip Osmanlı Ordusu adına karargâh kurduğu yer. Bugün bu tarihi mekânı hem nesillerimizle buluşturmak hem de Konya’nın yeşil bir alanına daha kazandırmak istedik. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Yerlikaya; “Konya eski yeşil günlerine dönecek”
Fidan dikiminin gerçekleştirildiği yerin önemine değinen AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. İlhan Yerlikaya ise; “Fidanları dikeceğimiz yer çok önemli. Burası İpek Yolu ile Baharat Yolu’nun birleştiği nokta. Geçmişte Konya çok yeşil bir yerdi. Umarız gelecekte yapılan bu çalışmalarla birlikte Konya yine eski günlerine döner” şeklinde konuştu.
Tuna; “Önemli ve anlamlı bir çalışma”
Programa katılan 23. Dönem AK Parti Konya Milletvekili Hüsnü Tuna da yeşillendirmenin hem dinimizde hem de kültürümüzde önemli bir yer tuttuğunun altını çizdi ve ekledi; “Bildiğiniz gibi Peygamberimizin de tavsiyesidir; ‘kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki dalı dikiniz’ der. Burada AK Parti İl Teşkilatımızın öncülüğünde önemli ve bir o kadar da anlamlı bir çalışma yapıyoruz. Konyamızın daha da yeşillenmesinde bir katkı olacak. Ben emeği geçen herkesi kutluyorum.”
Altay; “Her şey daha yeşil bir Konya için”
Daha yeşil bir Konya ve Selçuklu için çabaladıklarının altını çizen Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da programı düzenleyen il Teşkilatı’na teşekkür ederek başladı. Altay; “İl Teşkilatımızın güzel sosyal bir aktivitesinde hep birlikteyiz. Ben Selçuklu’nun ve Konyamızın daha yeşil bir görünüm kazanmasında gösterdiğiniz bu anlamlı katkıdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Herkesin mutlaka dikili bir ağacı olmalı diye düşünüyorum. İlçemizi, şehrimizi yeşillendirme çalışmalarına ara vermeden devam edeceğiz” dedi.
Konuşmaların ardından Selçuklu Belediyesi yetkililerinden fidan dikimi hakkında teknik bilgi alan katılımcılar daha sonra fidan dikimine geçti. Protokol üyelerinin de diktiği bin adet fidan, 15 bin metrekarelik alanda toprakla buluştu. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA