• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bilinenlerin dışında İsrail - Türkiye ilişkisi
10 Şubat 2010 Çarşamba 15:22

Bilinenlerin dışında İsrail - Türkiye ilişkisi

Konya Aydınlar Ocağının Salı Sohbetinde konuşan Gazeteci-Yazar Taner Aydın, dünyada İsrail Devletini tanıyan tek ülkenin Türkiye olmadığını söyledi.

Ortadoğu Uzmanı Gazeteci-Yazar Taner Aydın, Türkiye'nin Ortadoğu ve Filistin'de 2003 yılına kadar (Yahudileri küstürmeyelim, Arapları gücendirmeyelim) politikası uyguladığını söyledi. 
Aydınlar Ocağı'nın Tarihi Sille Kültürevi'nde düzenlenen ''Salı Sohbetleri'' programına katılan Taner Aydın, dünyada İsrail devletini tanıyan ilk ülkenin Türkiye olmadığını, ancak İsrail'i ilk tanıyan halkı Müslüman olan ülkenin Türkiye olduğunu söyledi. 
''Başlangıcından Günümüze Filistin ve İsrail İlişkiler''ni anlatan Aydın, İsrail'in kuruluş tarihinin 1948 olduğunu, bundan önce, İsrail'in Ortadoğu ve Filistin'de bir devlet kurmak için Yahudiler ve bir gazeteci olan Teodor Herz tarafından Osmanlı Sultanı II. Abdülhamid'den toprak talebinde bulunulduğunu ifade etti.
Amerika'nın Ortadoğu'daki stratejik ortağının İsrail olduğunu vurgulayan Aydın, şunları kaydetti:
''1948'de İsrail devleti kuruluyor ve BM'de kabul görüyor. Burada bir parantez açacağım. Türkiye, bahsedildiği gibi dünyada İsrail'i tanıyan ilk ülke değildir. Türkiye, dünyada İsrail'i tanıyan 29'uncu ülkedir. Halkı Müslüman olan ülkeler içerisinde İsrail'i tanıyan ilk ülkedir. Çok partili rejime geçilmesinin akabinde Demokrat Parti (DP), İsrail’in tanınmasını CHP'nin kendilerine bıraktıkları bir dış politika yükü olarak algılıyorlar. Türkiye'nin Ortadoğu ve Filistin'de 2003 yılına kadar (Yahudileri küstürmeyelim, Arapları gücendirmeyelim) politikası uyguladı. Tamamen bunun üzerine kurgulanan bir politika üzerine 2003 senesine kadar geliniyor.''

-TÜRKİYE'NİN YAKLAŞIMI FARKLI-

Filistin sorunun çözümü noktasında ilk yapılacak işin ''İsrail'in, BM'nin aldığı 242. sayılı kararı gereğince 1967 Savaşı'ndan önceki sınırlara çekilmesi'' olduğunu vurgulayan Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:
''İsrail buna yanışmıyor ve (Kanla kazanılmış yerlerden çekilmem) diyor, BM kararlarını dinlemiyor. 3,5 milyon Filistinli mülteci ne olacak? Şuan Hamas'ın siyasi meşrutiyetini tanıyan ve çözüm planı içerisinde 'Hamas dışlanarak bir yere varamazsınız' diyen tek ülke Türkiye'dir. Bu da Ahmet Davutoğlu'nun ciddi olarak Türk dış politikasında yoğun olarak işlediği doğru bir politikadır. Hamas'ın yok sayıldığı bir projede Ortadoğu ve Filistin'de sonuç alınamaz deniliyor. İlerde ne olur bilemiyoruz.''
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA