• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bilinçli toplum, en az zarar
08 Nisan 2011 Cuma 10:10

'Bilinçli toplum, en az zarar'

Selçukta öğrencilere yangın eğitimi ve tatbikatı
Selçuk Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi’nde toplumu doğal afetler ve yangın konusunda bilinçlendirmede gönüllü olan Afet ve Acil Durum Yönetimi Topluluğu tarafından öğrencilere yönelik olarak “Doğal Afetler ve Yangın ” konulu konferans ile tatbikat düzenlendi.
Konya İl Afet Acil Durum Müdürü Yıldız Tosun, Selçuk Üniversitesi Sivil Savunma Uzmanı Sibel Kocabaş, Sivil Savunma Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uz, kurumların sivil savunma uzmanları, öğretim üyeleri ve öğrencilerin katıldığı konferansta binalarda afetler konusunda farkındalık yaratıp,  afet ve yangın tatbikatı ile ilgili uygulamalı ve teorik eğitim verildi.
İl Afet Acil Durum Müdürü Yıldız Tosun, “Öncelikle kendimiz, ardından ailemiz, dostlarımız, iş çevremiz, sorumlu olduğumuz kişiler ve devamında diğer ülke insanlarının ortak paydası için temel afet bilinci konusundaki faaliyetlerde yer almamız çok önemli.” dedi.
      
“ÇARESİZ DEĞİLİZ”
 
Yangın ve çeşitleri, çıkma nedenleri, yangına karşı alınacak önlemler hakkında öğrencilere bilgi veren Konya İl Afet Acil Ekip Eğitmeni  Abdülmüttalip Tan, “Afetlerden insanların daha az zarar görmesi için bilinçli bireylerin yetişmesi gerekiyor. Doğal afetler konusunda bilincin oluşmaması hem kendimize hem de ülkemize büyük kayıplar yaşatıyor. Ağır can kayıplarının yaşandığı afetlerde çaresiz değiliz. Zararı ve can kaybını zamanında yapılan müdehalelerle en aza indirmek afet acil durum ve  konusunda bilinçli bireylerle mümkündür.” dedi.
Tan, ayrıca yangın çıkışları ve alarmlarına bulunduğumuz alanlarda dikkat etmemiz gerektiğini de vurguladı.
 
UYGULAMALI YANGIN TÜPÜ KULLANIMI
       
Fakülte bahçesinde uygulamalı olarak öğrencilere yangın tüpünün kullanılması konusunda bilgiler veren Selçuk Üniversitesi Sivil Savunma Uzmanı Sibel Kocabaş ise her insanın yangın tüpünün kullanımını öğrenmesi gerektiğini vurguladı. Kocabaş, öğrencilere yangın tüpü ile tatbikat yaptırarak yangına müdahale sırasında uygulanması gereken kuralları da anlattı.
Program kapsamında gerçekleştirilen teorik ve uygulamalı eğitimin ardından katılımcı öğrenciler Lewanmort konseriyle eğlendi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA