• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bilimsel kazı başlatılacak
02 Nisan 2013 Salı 11:26

Bilimsel kazı başlatılacak

arihi Karaman Kalesi'ndeki düzenleme çalışmaları sırasında, saray kalıntısı bulgularına rastlandı.
Karaman Müze Müdürü Bünyamin Akbulut, yaptığı açıklamada, Karaman Kalesi'nin, Selçuklu döneminden günümüze kadar gelebilmiş en önemli eserlerden biri olduğunu söyledi.
     Akbulut, Karaman Kalesi'nin iç içe 3 surdan oluştuğunu, ancak sadece Hisar Mahallesi'nde bulunan iç kalenin günümüze kadar sağlam gelebildiğini anlattı.
     Orta kalenin de bazı surlarının halen ayakta olduğunu ifade eden Akbulut, ''1648 yılında Karaman'a gelen Evliya Çelebi, dış kale çevresinin 7 bin adım geldiğini, 140 kulesi ve 9 kapısının olduğunu anlatıyor. Ayrıca orta kalenin 2 kapısının bulunduğu ve çevresinin hendeklerle çevrili olduğunu belirtmiştir. İç kale, bronz, Roma ve Bizans çağlarına ait buluntular veren bir höyüğün üzerindedir'' dedi.
     Kalenin, muhtemelen 11. yüzyılın sonu ile 12. yüzyılın başlarında yapılmış olabileceğini aktaran Akbulut, ''Selçukluların ardından Karamanoğlu Beyliği kurulduktan sonra dış, orta ve iç kale yeniden düzenlenmiş. Fakat Osmanlı Devleti, Karaman'ı ele geçirdiğinde kale büyük hasara uğramış, bir kez daha tamir edilmiş. 1970 yılında ise kültürel faaliyetler için kalenin içine bir amfi tiyatro yapılmış'' diye konuştu. 
     -Bilimsel kazı başlatılacak-    
     Akbulut, kalenin iç avlusundaki beton oturma grupları ve dolgu kaldırılarak, taban kodunun ortaya çıkarılması için ocak ayında çalışma başlattıklarını belirterek, şunları kaydetti:
     ''Beton oturaklar kırılıp çıkarıldıktan sonra, dolgular kaldırılırken yüzeysel kazılar da yapıldı. Bu kazılarda çeşitli duvarlara rastladık. Çini parçaları, seramik mutfak eşyası parçaları bulundu. Şimdi bilimsel bir kazı başlatacağız. İlk elde ettiğimiz bulgulara göre bu kazılarda kalenin dışarısı ile bağlantısını sağlayan gizli tüneller, bir saray ve müştemilatını ortaya çıkaracağımızı umuyorum. En ilginci de çeşitli büyüklükte onlarca yuvarlak kaya parçalarına rastladık. Aynı yerde toplu olarak bulunan bu taşlarla o dönemde kalede yaşayan insanlar, düşmanlara karşı kendilerini savunmuşlar. Bu kazıyla birlikte Karamanoğlu Beyliği ve diğer dönemlere ait daha fazla bilgiye ulaşacağımızı umuyoruz.''
    
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA