• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bilim Merkezi cazibe merkezi olacak
20 Haziran 2009 Cumartesi 12:41

Bilim Merkezi cazibe merkezi olacak

Türkiyedeki ilk Bilim Merkezinin kurulacağı şehir olan Konya, bilim merkezlerinin şehirlere ve ülkelere sağladığı katkıyı ele alıyor.
Konya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve çeşitli kuruluşların desteği ile Türkiye’deki ilk Bilim Merkezi’nin kurulacağı şehir olan Konya, bilim merkezlerinin şehirlere ve ülkelere sağladığı katkıyı ele alıyor. Bu amaçla düzenlenen programda Valencia Bilim Merkezi Program Yöneticisi Domingo Escutia bir sunum yaptı.
 
Dedeman Otel’de gerçekleştirilen programa; AK Parti Konya Milletvekili Hasan Angı, Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Memiş Kütükcü, Konya Sanayi Odası (KSO) ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, merkez ilçe belediye başkanları, öğretim üyeleri ve Belediye Meclis üyeleri katıldı.
 
Programda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Memiş Kütükcü, günümüzde dünyada her şeyi teknolojinin belirlediğini belirterek, Türkiye’nin bu yarışta yer alabilmesi için Bilim Merkezi gibi projelerin önemli olduğunu söyledi. Gelecek nesiller için hayati öneme sahip olan projenin Konya’ya kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Kütükcü, daha önce bilim merkezlerini hayata geçiren ülkelerin deneyimlerinden yararlanmak gerektiğini vurguladı.

KSO ve TSE Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Bilim Merkezi’nin Konya’ya yapılmasının en büyük hayalleri olduğunu belirterek, bunun gerçekleşiyor olmasından mutluluk duyduklarını dile getirdi. Bilim Merkezi Projesi’ni Konya’nın kazanmasını kimsenin beklemediğini kaydeden Büyükhelvacıgil, şehir olarak birlikte hareket ederek projenin şehre kazandırıldığını söyledi.

AK Parti Konya Milletvekili Hasan Angı ise, gelecek adına önemli bir proje olan Bilim Merkezi’nin, Konya’nın marka şehir olması yolunda önemli bir adım olacağını ifade etti.
 
Konuşmaların ardından, Selçuk Üniversitesi Sosyoloji bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ertan Özensel, Konya Bilim Merkezi’nin geldiği süreçle ilgili bilgi verdi. Daha sonra, İspanya Valencia Bilim Merkezi Program Yöneticisi Domingo Escutia, “Valencia Bilim Merkezi’nin Valencia ve İspanya’ya Sağladığı Katkı” konulu sunumunu gerçekleştirdi.
 
Valencia Bilim Merkezi’nin akvaryumu, deney alanları, sosyal alanları, tv stüdyoları, animasyon alanları, eğlence merkezleri ile bir kompleks olarak hizmet verdiğini kaydeden Escutia, Bilim Merkezi’nin yapıldığı çevrede kısa sürede yeni yerleşim alanları oluştuğunu, bölgenin çekim merkezi haline geldiğini söyledi. Valencia Bilim Merkezi’nin işleyişi hakkında da bilgi veren Escutia, binlerce kişiye istihdam sağlayan merkezin turizm alanında da ülkeye büyük katkı sağladığını vurguladı.

Escutia, sunumun ardından bilim merkezleri ile ilgili kendisine yöneltilen sorulara cevap verdi.

Programın sonunda Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Memiş Kütükcü ile KSO Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Domingo Escutia’ya günün anısına çeşitli hediyeler verdiler.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA